Ganesha’s Diary Part VI (బొజ్జ గణపయ్య భూలోకయాత్ర-6)


Ganesha’s Diary Part VI
(బొజ్జ గణపయ్య భూలోకయాత్ర-6!)

“జై బోలో గణేష్ మహారాజ్ కీ.. జై..!”

డప్పుల చప్పుళ్లతో భక్తుల డాన్సులతో.. పిల్లల కేరింతలతో.. సన్నటి వానలో అందరితో పాటు గణేశుడు కూడా మైమరచి ఆడి ఆడి నిద్రపోయాడు.

పూజారి గంట కొట్టి హారతి ఇచ్చే టైం కి మెలుకువ వచ్చింది. భక్తులందరూ ఎదురుగా ఉన్నారు. పక్కనే మూషికుడు ఎందుకో అటు ఇటు తిరుగుతున్నాడు. తను చూడగానే వచ్చి పక్కన డల్ గా కూర్చున్నాడు.

మూషికుడి కు తెలుసు మూర్తిలో చేరితే పూజ అయిపోయి ప్రసాదం పంచే వరకు అందులోనే ఉంటాడు గణేశుడని. అందుకే డల్ అయిపోయి మౌనంగా కుర్చున్నాడని గమనించాడు గణేష్.

తీర్థ ప్రసాదాలు అవగానే ఒక్కొక్కరు వచ్చి దండం పెట్టుకుంటూ కోరికలు కోరడం మొదలు పెట్టారు.

“స్వామి కొత్తగా బిజినెస్ స్టార్ట్ చేస్తున్నాను. మంచి లాభాలు రావాలి.. ఆలా జరిగితే వచ్చే సంవత్సరం నేనే విగ్రహం డొనేట్ చేస్తాను.”

ఇంతలో ఇంకో భక్తుడు వచ్చి “స్వామి మంచి సంబంధం వచ్చి బిడ్డ పెళ్లి జరగాలి.. ఏ ఆటంకం లేకుండా అన్నీ సర్దుబాటు కావాలి”.

“స్వామీ మా ప్రేమకు మీరే సాక్షం, గురువు గైడ్ అన్నీ నెక్స్ట్ ఇయర్ వరకల్లా మేము ఇద్దరం ఒకటై మా ఇంట్లో ఇద్దరం కలిసే గణేష్ పూజ చేసుకోవాలి.”

****

భీం రావ్ హుస్సేన్ సాగర్ లో ఇంకా వెతుకుతూనే ఉన్నాడు. నీళ్లలో వెతికి వెతికి ఇక దొరక్కపోవచ్చు అనుకుంటుండగా కొన్ని శిధిలాల మధ్య కనిపించింది సీసా. హమ్మయ్య అనుకుని దగ్గరికి వెళ్లాడు.

మస్తాన్ చూసి ఆశ్చర్యపోయాడు.

“నువ్వు నువ్వు.. నేను చనిపోయే టైములో కనిపించావు కదా” అన్నాడు

“అవును నువ్వు మాకేదే చెప్పినవ్ అనుకుని వాళ్లు మమ్మల్ని చంపేశారు” బాధతో చెప్పాడు భీంరావ్..

“అయ్యో దుర్మార్గులు మిమ్మల్ని కూడా చంపేసారా?”

“అవును కోన ఊపిరితో ఉన్న నిన్ను హాస్పిటల్ లో జాయిన్ చేసి ఇంటికే వెళ్ళగానే మా పైన కూడా దాడి జరిగింది. నేను తిరిగి హాస్పిటల్ కి వెళ్ళగానే నీ ప్రాణం తీసి ఈ బాటిల్ లో పెట్టి నీళ్లల్లో పడెయ్యడం చూసాను నేను.”

బాటిల్ మూత ఓపెన్ చేయడం సాద్యం కాకపోవడంతో భీం రావ్ కి ఎం చేయాలో తోచలేదు.

“సరే ఇంతకీ ఎం జరిగిందో చెప్పు. అసలు ఎందుకు మనల్ని చంపేశారు?

“నేనొక పోలీస్ ఇంఫార్మర్ ని.. వినాయక చవితి నుండి మొదలై నిమజ్జనం వరకు దేశం మొత్తంలో అల్లర్లు కావాలని ప్లాన్ చేశారు. కొంతమంది పోలీస్ వర్గాలను కొనేశారు. ట్రాన్స్ పోర్ట్ ఆఫీసర్ నిరూప్ ‘మహా గణపతి’ భక్తుడని ఎలాంటి ప్రలోభాలకు లొంగడని ముందే తెలుసు కాబట్టి బెదిరించి ప్రాణ భయంతో 3రోజులు ఇంట్లోనే ఉండేటట్టు చూసుకుంటే సరిపోతుంది అని అనుకుని బెదిరింపు కాల్స్ ఇచ్చారు రిజైన్ చేయమని. నిజంగానే భయపడి లీవ్ పెడితే ఆ స్థానంలో వాళ్లకు అనుకూలంగా ఉన్న అతన్ని పెట్టుకుంటే వారి పని ఈజీ గా అవుతుందని అనుకుంటుండగా నేను విన్నాను”.

“ఎవరు వాళ్ళు ఎం ప్లాన్ ఉండే?”. ఆతృతగా అడిగాడు భీంరావ్.

“ఏమో తెలియదు కానీ విగ్రహాలను లారీలల్లో తరలించే సమయంలోనే ప్లాన్ చేయాలన్నారు. భారీ యెత్తున పేలుడు పదార్థాలు కూడా వారిదగ్గర ఉన్నాయి. మొదట పేలుళ్లు తర్వాత హిందూ ముస్లిం కొట్లాటలు ప్లాన్ చేస్తున్నారు. తీవ్రవాదుల్లో మాలాంటి పోలీస్ ఇన్ఫార్మర్ ఉన్నట్టే పోలీస్ డిపార్ట్మెంట్ లోనే తీవ్రవాదులు కలిసి పనిచేస్తున్నారు. యే గ్రూప్ లో ఎవరు బయటపడ్డ అంతం అవ్వాల్సిందే. నా గురించి తెలియగానే ఎటాక్ చేసారు”.

“హిందువులపైన ఇంత కోపమా?”

“కాదు.. ఇది హిందువులపై కోపం కాదు. ఇందులో అన్ని మతాల వారు ఉన్నారు. దేశంలోనే కాదు ప్రపంచం మొత్తం ఉంది ఈ తీవ్రవాద సమస్య. ఎక్కడ యే అవకాశం ఉన్నా వాడుకుంటారు. అస్సలు దాని ద్వారా ఎం వస్తుందో తెలియదు. వాళ్ళ మతాలు, పేర్లు అవసరాన్ని బట్టి మారుతూనే ఉంటాయి. నా బాధ నేను చనిపోయినందుకు కాదు ఎలాంటి విపత్తు జరగొద్దని.”

వెంటనే ఈ విషయాలన్నీ నిరూప్ కి చెప్పాలని అనుకున్నాడు. మస్తాన్ కి ‘కిష్కిరి లోకం’ గురించి వివరించి అక్కడికి వెళ్లి మస్తాన్ ని కూడా విడిపించే ప్రయత్నం చేస్తానని చెప్పి అక్కడి నుండి బయటికి వచ్చాడు భీంరావ్.

కిష్కిరి లోకం వెళ్లిన తర్వాత మళ్లీ అవకాశం వస్తుందో లేదో ఎందుకైనా మంచిది ఒకసారి పక్కనే ఉన్న ఖైరతాబాద్ వినాయకుడిని దర్శనం చేసుకొని వెళదాం అనుకుని బయలుదేరాడు.

***

మానవ రూపంలో గణేష్, మూషికుడు బయటకి వచ్చారు.

“మూషికా! ఏంటి ఏమీ మాట్లాడట్లేదు. చాలా డల్ గా కనిపిస్తున్నావ్ పోద్దటినుండి”

“ఎం చెయ్యమంటారు అంతా మీవల్లనే”

“నా వల్లనా ఎం జరిగింది?”

“ఎం జరిగింది అంటే నేనేం చెప్పను?!!.. భక్తుల సేవలతో మిమ్మల్ని మీరే మై మరచి పోయారు. చూడు మూషికా చూడు.. ఇక్కడ డెకొరేషన్ అదిరింది.. ఇక్కడ చూడు బాహుబలి వినాయకుడు.. అదిగో సిక్స్ ప్యాక్ వినాయకుడు.. అదిగో కంప్యూటర్ వినాయకుడు…అంటూ పొంగిపోయారు.. నాకూ చాలా సంతోషంగానే ఉంది కానీ..”

“మూషికా అసలు విషయం చెప్పు”

ఒకదగ్గర “ఎంత పెద్ద మండపమో చూడు” అన్నారు. నేను సూపర్ మండపం చాలా పెద్దది అని పైకి చూసాను అంతే ‘చంద్రుడు’ కనిపించాడు. ఇప్పుడేం ‘అపనింద’ పడుతుందో ఏమో.. అంతా మీవల్లనే!”

“హ హా హ..ఆ..” గట్టిగా నవ్వాడు గణేష్. “పద ముందు ఫోన్ తీసుకుందాం.”

“ఇద్దరు దగ్గర్లో ఉన్న మొబైల్ షాప్ కి వెళ్లారు.”

షాప్ లో నచ్చిన ఫోన్ సెలెక్ట్ చేసుకుని దానితో పాటు సింకార్డు లు ఇవ్వమన్నాడు. షాప్ యజమాని ఆధార్ కార్డు ఇవ్వమన్నాడు.

మూషికుడు షాప్ యజమానితో..
“ఏందీ.. ఎం మాట్లాడుతున్నావ్ ? అందరికి ఆయనే ‘ఆధారం’..అలాంటిది ఆయన్నే ఆధార్ కార్డు అని అడుగుతావా?”

ఇంతలో పక్కనే ఉన్న ఒకాయన వచ్చి “అన్నా ఆగు.. జరాగు..ఆధార్ కార్డుందా? అని అడిగాడు.

“లేదు” అన్నట్టు తలూపాడు అడ్డంగా..

“ఇగో అన్నా.. మీ అన్న ఊర్లో పెద్ద ‘తోపు’ అయిఉండొచ్చు.. ఇక్కడ మాత్రం ఆధార్ కావాలి. సరే పైసలున్నాయా? అని పక్కకు తీసుక పోయి అడిగాడు.

“అంటే డబ్బుంటే ఇచ్చేస్తారా”

“యే.. ఒక ఐదు వందలు కొట్టు.. నేను చూసుకుంటా..మన హైద్రాబాదుల పైసలుంటే సాలు అన్ని దొరుకుతాయి”

సరే అని డబ్బులు ఇచ్చాడు మూషికుడు.

“ఎం పేరు నీపేరు”

“మూషికా”

“ఏందీ మూషికా నా? గదేం పేరు? మూషిక్ బాబు అని పెట్టుకో లేదా మూషిక్ శర్మ అని పెట్టుకో.. వద్దులే నీకు సూట్ కాదు.. ఓ పని చెయ్యి ‘మూషిక్ రెడ్డి’ అని పెట్టుకో ఈమధ్య ‘అర్జున్ రెడ్డి’ సిన్మా బాగా పాపులర్ అయ్యింది కదా.”

కొత్త వాళ్ళను చులకనగా మాట్లాడడం కొంతమందికి అలవాటే. నగరంలో ఎంత పోష్ గా కనిపిస్తే అంత గౌరవం ఇస్తారు. కోటీశ్వరుడు ఎలాంటి పేరు పెట్టుకున్నా పర్వాలేదు. ఇలాంటి వాళ్ళు ఎదురైనా ఎలాంటి అనవసరపు గొడవలు పెట్టుకోవద్దని గణేష్ అల్రెడ్ చెప్పాడు అందుకో మూషికుడు ఊరుకున్నాడు.

ఫోన్ బిల్లింగ్ చేసి వారి పేర్లు రాసుకున్నాడు యజమాని గణేష్, ముషిక్ అని.

“స్వామీ ఇప్పటినుండి నన్ను మూషిక్ అని పిలువండి. మూషికా అంటే ఎదో నామోషీ గా ఉంది”.

“అలాగే మూషిక్” నవ్వుతూ అన్నాడు గణేష్. ఇద్దరు రైల్వే స్టేషన్ వైవు నడిచారు.

****

హిమాలయాల్లో పడిపోయిన ప్రేతాత్మ మెలకువ రావడంతో లేచి ఎం జరిగిందా అని గుర్తు తెచ్చుకున్నాడు. నిరూప్ ఆత్మ ఉన్న సీసా లోయలో పడ్డ సంగతి గుర్తుకు వచ్చి అది వెదకడం ప్రారంభించాడు. వెతుకుతూ ఒకచోట ఉన్న ఆశ్రమంలో అది పడిపోయిందని గుర్తించాడు. అయితే ఆశ్రమం లోనికి వెళ్లలేక పోయాడు. దీంతో కోపంతో అక్కడ ఉన్న చెట్లను ఊపి గాలితో అక్కడ ఉన్న గృహాలని చిన్నాభిన్నం చేశాడు. అక్కడ ఉన్న స్త్రీలు పిల్లలు భయంతో వణికి పోయారు. ఎంత ప్రయత్నం చేసినా కాంపౌండ్ లోపలి మాత్రం వెళ్లలేక పోయాడు.

మారువేషం వేసుకుని అటుగా వస్తున్న ముని కుమారులను అడిగాడు “ఇది ఎవరి ఆశ్రమం” అని.

ఇది ‘మహా కపిలాశ్రమం’ అని వారి గురువు ‘ఏకాంతుడని’ చెప్పారు.

మారు వేషంలో ఉన్న ప్రేతాత్మ తనని తాను ‘విసురుడు’ అని.. కొన్నేళ్లుగా హిమాలయాల్లోనే తపస్సు చేస్తున్నానని పరిచయం చేసుకున్నాడు. తన దగ్గరికి ఇద్దరు భార్య భర్తలు వచ్చి వారిని ఒక ప్రేతాత్మ హింసిస్తోందని చెపితే దానిని బందించి తీసుకు వెళ్తుండగా అది జారిపోయి మీ ఆశ్రమంలో పడింది. అందుకే అక్కడ గాలి బాగా వీచి చిన్నాభిన్నం చేస్తుంది అని చెప్పాడు.

“మీరు వెదికి అది తీసుకొస్తే వెళ్ళిపోతాను. దానిని పాతాళంలో లోకి పంపించేంతవరకు నాకు నిద్దుర లేదు..అని చెప్పాడు.

“స్వామి మాతో పాటే రండి స్వయంగా మీరే తీసుకుపోదురు గాని” అన్నాడు ఓ ముని కుమారుడు.

“లేదు నేను ఆశ్రమంలో అడుగు పెట్టకూడదు. ఒకసారి ఆత్మను బంధించిన తరువాత దాన్ని భూస్తాపితం చేసి స్నానం చేస్తే గాని ఆశ్రమంలో అడుగు పెట్టరాదు అని నమ్మబలికాడు.

ఇద్దరిని తన దగ్గర మాట్లాడడానికి ఉండమని మిగితా వారిని వెళ్లి తీసుకురమ్మన్నాడు.

“సరే అయితే మేమే తీసుకువస్తాం” అని వాళ్లు లోనికి వెళ్లారు. ఇంతలో అకస్మాత్తుగా అక్కడికి వచ్చిన రెండు కుక్కలు విసురుడిని చూసి మొరగడం ప్రారంభించాయి. ముని కుమారులు ఎంత వారించినా అవి వినకపోగా ఇంకా ఎక్కువగా మొరుగుతూ ముని వేషంలో లో ఉన్న విసురుడి మీదకు దూకాయి. వాటి అరుపులకు ఆశ్రమం నుండి అందరు వచ్చి చూడసాగారు. సహనం కోల్పయిన విసురుడు తన అసలు వికృత రూపం దాల్చి వాటిని బంధించాడు. ముని కుమారులను కూడా బందించి త్వరగా ఆత్మ ఉన్న సీసా తీసుకు వస్తే వీరిని వొదిలి పెడతానని చెప్పి పక్కనే ఉన్న మర్రిచెట్టు మీదకు ముని కుమారులను తీసుకుని వెళ్ళిపోయాడు.

(ఇంకా ఉంది)

Click here for part V

Click here for part IV

Click here for part III

Click here for part II

Click here for part I

-అక్షర్ సాహి
aksharsahi@gmail.com

Facebook Comments

56 Comments on this Post

 1. I just want to mention I am newbie to blogs and seriously loved you’re web page. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You certainly have very good stories. Appreciate it for revealing your blog.

 2. It’s hard to come by experienced people in this
  particular subject, but you sound like you know
  what you’re talking about! Thanks FC Valencia Trikot

 3. I carry on listening to the news update talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 4. Some really choice blog posts on this web site , saved to bookmarks .

 5. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 6. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 7. As I website possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 8. I am constantly looking online for tips that can assist me. Thanks!

 9. Great post. I was checking constantly this blog and I’m inspired! Very useful info specially the remaining section 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 10. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect site.

 11. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 12. Awsome post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you 🙂

 13. Great paintings! That is the type of information that are meant to be shared around the net. Disgrace on the search engines for no longer positioning this post higher! Come on over and consult with my site . Thanks =)

 14. But a smiling visitor here to share the love (:, btw great style and design .

 15. I like this blog so much, saved to favorites. “Respect for the fragility and importance of an individual life is still the mark of an educated man.” by Norman Cousins.

 16. Its wonderful as your other content : D, appreciate it for posting . “The art of love … is largely the art of persistence.” by Albert Ellis.

 17. I genuinely enjoy studying on this web site , it holds great blog posts. “The great secret of power is never to will to do more than you can accomplish.” by Henrik Ibsen.

 18. Hello there, I found your blog via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 19. As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me. Thank you

 20. I was more than happy to seek out this internet-site.I needed to thanks in your time for this excellent read!! I positively enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 21. I see something really special in this internet site.

 22. I simply could not leave your web site before suggesting that I really loved the usual information an individual provide to your guests? Is going to be back regularly to check out new posts.

 23. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Great blog and brilliant design and style.

 24. I’d have to test with you here. Which isn’t something I normally do! I get pleasure from reading a submit that will make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

 25. hey there and thanks on your info – I have definitely picked up something new from right here. I did on the other hand expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the website lots of instances previous to I may get it to load properly. I have been brooding about in case your web hosting is OK? Not that I’m complaining, however sluggish loading cases occasions will very frequently have an effect on your placement in google and could damage your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and can glance out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 26. Hi, i feel that i saw you visited my web site so i got here to “return the choose”.I’m attempting to in finding issues to enhance my web site!I guess its good enough to use some of your ideas!!

 27. I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I would’ve done in the absence of the entire points shared by you concerning this area of interest. This was an absolute scary scenario in my opinion, but coming across a new well-written manner you processed it made me to cry over gladness. I’m just happier for this advice and even trust you comprehend what a powerful job that you are carrying out educating many people with the aid of your blog post. I am certain you haven’t met all of us.

 28. Usually I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 29. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 30. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 31. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 32. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 33. Wonderful web site. Plenty of useful information here. I¡¦m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And naturally, thank you on your effort!

 34. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 35. Thanks for your submission. I also believe that laptop computers have gotten more and more popular nowadays, and now in many cases are the only form of computer utilized in a household. The reason is that at the same time that they are becoming more and more inexpensive, their processing power keeps growing to the point where they’re as highly effective as desktop through just a few in years past.

 36. Someone essentially assist to make seriously posts I would state. That is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this particular put up incredible. Excellent process!

 37. I’ve learn a few good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you put to make this sort of magnificent informative site.

 38. It is truly a nice and useful piece of info. I am happy that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 39. Hello very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m glad to find a lot of helpful information here in the post, we’d like work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.

 40. There is apparently a bundle to know about this. I consider you made certain good points in features also.

 41. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the very same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

 42. Kept in sent gave feel will oh it we. Has pleasure procured men laughing shutters nay. Old insipidity motionless continuing law shy partiality. Depending acuteness dependent eat use dejection. Unpleasing astonished discovered not nor shy. Morning hearted now met yet beloved evening. Has and upon his last here must.

 43. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 44. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. However imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely be one of the greatest in its field. Terrific blog!

 45. Hi there, simply become aware of your blog via Google, and located that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels. I’ll be grateful if you happen to proceed this in future. Lots of other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

 46. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 47. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 48. As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 49. certainly like your web site but you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come again again.

 50. I cling on to listening to the news bulletin lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 51. Merely wanna input that you have a very decent site, I the design and style it really stands out.

 52. I have noticed that fees for internet degree gurus tend to be an excellent value. Like a full Bachelors Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of Sixty credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a overall study course feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made taking your education far less difficult because you may earn your own degree in the comfort in your home and when you finish from work. Thanks for all your other tips I have certainly learned from your web-site.

 53. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 54. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 55. I have observed that in the world the present day, video games include the latest rage with kids of all ages. Periodically it may be out of the question to drag your family away from the activities. If you want the very best of both worlds, there are plenty of educational games for kids. Interesting post.

 56. Some really superb articles on this website , thankyou for contribution.

Comments have been disabled.