హేవిళంబి నామ సంవత్సర ఉగాది శుభాకాంక్షాలు

ఉగాది తెలుగు వారికి తెలుగు సంవత్సరము ప్రకారముగా తొలి పండుగ.

పురాణాల ప్రకారం శ్రీ మహా విష్ణు మత్స్య అవతారం లో వేదాలను తిరిగి బ్రహ్మ దేవునికి ఇచ్చి యుగ రచన మొదలు పెట్టింది ఈ రోజునే.

ప్రతీ సంవత్సరము చైత్ర శుద్ధ పాడ్యమి రోజున వస్తుంది. ఉగాది ని యుగాది (యుగ+ఆది) అని కూడా అంటారు.. అంతే కాదు వసంత ఋతువు కూడా అప్పుడే మొదలవుతుంది.

కొత్త జీవితానికి గుర్తుగా ఉగాది పండుగను జరుపుకుంటారు. అన్ని పండుగలలాగానే ఉగాది పండుగనాడు ఉదయానే తలస్నానం చేసి క్రొత్త బట్టలు ధరించి పూజ చేసుకొంటారు. అయితే ప్రత్యేకంగా ఫలాని దేవుడి పూజ అని ఏమీ చెప్పబడలేదు గనుక ఈ రోజు ఇష్ట దేవతాపూజ చేసుకొంటారు. ఆ తర్వాత ఏమీ తినకముందే ఉగాది పచ్చడిని తింటారు.

“ఉగాది పచ్చడి” ఈ పండుగకు మాత్రమే ప్రత్యేకమైనదన చెప్పవచ్చు.

షడ్రుచుల సమ్మేళనం – తీపి, పులుపు, కారం, ఉప్పు, వగరు, చేదు అనే ఆరు రుచులు కలసిన ఉగాది పచ్చడి తింటారు. పచ్చడిలో ఉండే ఒక్కొక్క పదార్థం ఒక్కొక భావానికి, అనుభవానికి ప్రతీక.

షడ్రుచుల సమ్మేళనంతో చేసే ఈ పచ్చడి జీవితంలో జరిగే వివిధ అనుభవాలకు ప్రతీక. జీవితం అన్ని అనుభవములు కలిగినదైతేనే అర్ధవంతం అని చెప్పే భావం ఇమిడి ఉంది.

తెలంగాణ లో ఉగాది రోజున ఉగాది పచ్చడి తో పాటు బక్షాలు దేవుడికి నైవేద్యము గా పెట్టి ఇంటిల్లిపాది ఆరగించడం ఆనవాయితి.

అదే విధంగా పంచాంగ శ్రవణం మరియు కవి సమ్మేళనం కూడా జరుపుతారు. “పంచాంగం” అంటే అయిదు అంగములు అని అర్ధం. తిథి, వారం, నక్షత్రం, యోగం, కరణం అనేవి ఆ అయిదు అంగాలు. 15 తిధులు, 7వారాలు, 27 నక్షత్రములు, 27 యోగములు, 11 కరణములు ఉన్నాయి. వీటన్నిటినీ తెలిపేదే “పంచాంగం”. పంచాంగ శ్రవణం చేసే సమయంలో ఉత్తరాభిముఖంగా కూర్చుని పంచాంగం వింటే మంచిదని పండితుల అభిప్రాయం. మన ఉగాది దేశంలోని పలు ప్రాంతాలో వివిధ పేర్లతో జరుపుతారు. మరాఠీలకు కూడా తెలుగువారిలానే చాంద్రమానాన్ని అనుసరించేవారి సంవత్సరాదిని ‘గుడి పడ్వా’గా జరుపు తారు తమిళుల ఉగాదిని (తమిళ) పుత్తాండు అని, మలయాళీల సంవత్సరాదిని ‘విషు’గా, మరియు సిక్కుల కాలమానం ప్రకారం వైశాఖ శుద్ధ పాడ్యమి వారి సంవత్సరాది ‘వైశాఖీ’ అనే పేరుల్లతో జరుపు తారు.

ఈ హేవిళంబి నామ సంవత్సర ఉగాది తెలుగు వారందరికీ మంచి జరగాలని కోరుకుంటూ ఉగాది శుభాకాంక్షలు.

Facebook Comments

58 Comments on this Post

 1. I simply want to tell you that I am newbie to blogging and definitely enjoyed your website. Likely I’m going to bookmark your site . You really come with very good well written articles. Thank you for sharing your blog site.

 2. I savor, lead to I found just what I was taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 3. Fantastic web site. Plenty of helpful information here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you on your sweat!

 4. I just could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 5. I have mastered some important things through your website post. One other thing I would like to state is that there are lots of games on the market designed specifically for toddler age children. They contain pattern identification, colors, creatures, and shapes. These normally focus on familiarization as an alternative to memorization. This will keep little children engaged without experiencing like they are studying. Thanks

 6. Thanks for these tips. One thing I also believe is always that credit cards presenting a 0 apr often bait consumers together with zero monthly interest, instant endorsement and easy on-line balance transfers, nevertheless beware of the number one factor that will void your 0 easy streets annual percentage rate as well as throw anybody out into the poor house rapid.

 7. You made some first rate points there. I appeared on the internet for the problem and found most people will associate with with your website.

 8. I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 9. As I site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 10. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 11. I simply desired to thank you very much once again. I am not sure the things I would’ve taken care of without the actual suggestions documented by you over this area. It became an absolute daunting scenario for me, however , taking note of the professional way you resolved the issue forced me to jump with contentment. Extremely happy for the work and expect you realize what an amazing job you were putting in training people with the aid of a blog. I know that you haven’t encountered all of us.

 12. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 13. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 14. You have mentioned very interesting points! ps decent web site.

 15. As soon as I found this website I went on reddit to share some of the love with them.

 16. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?

 17. Thank you for your whole work on this blog. My aunt take interest in carrying out investigations and it is obvious why. We all hear all about the compelling tactic you make vital guidelines via the web blog and therefore invigorate contribution from visitors on the point so our child is always studying a lot. Enjoy the rest of the year. You are always doing a really good job.

 18. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 19. I have noticed that online diploma is getting well-liked because attaining your college degree online has developed into a popular alternative for many people. A lot of people have not necessarily had a possible opportunity to attend an established college or university although seek the raised earning potential and career advancement that a Bachelors Degree provides. Still people might have a degree in one training but would want to pursue one thing they now develop an interest in.

 20. great submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector don’t realize this. You must proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 21. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to exchange techniques with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 22. Throughout the grand design of things you receive a B+ just for effort. Where you actually confused us was first in all the specifics. As it is said, details make or break the argument.. And that couldn’t be much more true right here. Having said that, permit me inform you just what did do the job. The article (parts of it) is certainly incredibly convincing and that is possibly the reason why I am making the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, while I can easily notice the jumps in reasoning you come up with, I am not really certain of just how you seem to connect the ideas which in turn produce the actual final result. For the moment I will, no doubt subscribe to your point however hope in the near future you connect your dots much better.

 23. I’m typically to running a blog and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for new information.

 24. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 25. Hello my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include almost all important infos. I’d like to see more posts like this.

 26. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 27. I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 28. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 29. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 30. Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 31. My brother recommended I might like this web site. He was once totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 32. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 33. I’m impressed, I need to say. Really hardly ever do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you will have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very completely satisfied that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.

 34. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 35. I wish to point out my passion for your kindness for people that must have guidance on this important issue. Your real dedication to passing the message all over came to be exceptionally informative and have consistently allowed workers just like me to get to their endeavors. Your insightful facts denotes a lot to me and substantially more to my office colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 36. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 37. I needed to post you this tiny observation just to thank you so much yet again for those pleasing information you have featured above. This is simply seriously open-handed of people like you to deliver unreservedly just what some people could possibly have made available for an e-book to earn some dough for their own end, especially now that you might well have tried it if you considered necessary. The techniques also acted like the good way to be certain that someone else have the identical desire really like my own to grasp more in regard to this issue. Certainly there are numerous more enjoyable situations up front for many who scan through your blog post.

 38. Keep up the great work , I read few blog posts on this site and I conceive that your web site is rattling interesting and has lots of fantastic information.

 39. I was suggested this website by my cousin. I am now not sure whether this post is written via him as no one else recognize such specified about my difficulty. You’re wonderful! Thank you!

 40. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say that you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Firefox. Superb Blog!

 41. Thanks for your handy post. As time passes, I have been able to understand that the symptoms of mesothelioma are caused by a build up of fluid between lining of your lung and the upper body cavity. The illness may start within the chest area and multiply to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include fat loss, severe breathing trouble, nausea, difficulty taking in food, and puffiness of the face and neck areas. It should be noted that some people living with the disease usually do not experience every serious indications at all.

 42. Just wanna input that you have a very nice web site , I love the design it actually stands out.

 43. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 44. As I web-site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 45. Piqued favour stairs it enable exeter as seeing. Remainder met improving but engrossed sincerity age. Better but length gay denied abroad are. Attachment astonished to on appearance imprudence so collecting in excellence. Tiled way blind lived whose new. The for fully had she there leave merit enjoy forth.

 46. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 47. Wow, wonderful weblog structure! How long have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The total glance of your site is wonderful, let alone the content material!

 48. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 49. Its like you learn my thoughts! You seem to know so much approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you can do with some percent to power the message home a bit, but other than that, that is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 50. We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome website!

 51. you will have an incredible blog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 52. I have recently started a web site, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 53. I’ve been surfing online greater than 3 hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web will be much more helpful than ever before. “When the heart speaks, the mind finds it indecent to object.” by Milan Kundera.

 54. Some really excellent articles on this site, appreciate it for contribution. “When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.

 55. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 56. Yet another issue is that video games are generally serious naturally with the principal focus on knowing things rather than entertainment. Although, it has an entertainment facet to keep your sons or daughters engaged, every single game is usually designed to work with a specific experience or curriculum, such as mathmatical or technology. Thanks for your article.

 57. Good write-up, I am normal visitor of one¡¦s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 58. Digital Marketing Wien

Comments have been disabled.