మందగమనం లో స్మార్ట్ సిటీ ల అభివృద్ధి పధకం

ప్రపంచ స్థాయి నగరాలతో మన దేశం లోని నగరాలు పొటీ పడేటట్లు చేసే సద్భావనతో కేంద్ర ప్రభుత్వం 2015 సంవత్సరం లో స్మార్ట్ సిటీ కు రూపకల్పన చేసింది. మన దేశం లో ఎక్కువ సాతం ప్రజలు గ్రామాలలో వున్నా అక్కడి వాస్తవిక పరిస్థితుల దృష్ట్యా గ్రామాలలో ప్రజలు నివశించడానికి సుముఖం గా లేరు.ప్రాధమిక అవసరాలు అయిన విద్య, వైద్యం, ఉపాధి అవకాశాలు, రవాణా సరిగ్గా లేకపోవడం వలన సగనికి పైగా గ్రామీణ జనాభా పట్టణాలకు వలస పోతున్నారు. దీనితో పట్టణాలు జనాభాతో కిక్కిరిసిపోయి వున్న వసతులు, రోడ్లు,గృహాలు, రవాణా చాలక నిత్యం ప్రజలు ఇబ్బందులు పడుతున్నారు. ఈ ఇబ్బందులను అధిగమించే ఉద్దేశ్యం తో కేంద్ర ప్రభుత్వం ఆకర్షణీయమైన నగరాల అభివృద్ధికి నడుం బిగించింది.ఈ స్మాఋట్ సిటీ పధకం క్రింద వంద నగరాలను ఎంపిక చేసి ప్రజలకు అత్యున్నత జీవన ప్రమణాలు, మౌఇలిక వసతుల రూప కల్పనకు శ్రీకారం చుట్టింది. తెలుగు రాష్ట్రాలలో వరంగల్, కరీంనగర్, అమరావతి, విశాఖపట్నం, కాకినాడ, తిరుపతి నగరాలను స్మార్ట్ సిటీల జాబితాలీ కేంద్ర ప్రభుత్వం అభివృద్ధి చేసింది. వీటితో పాటు మరొక 500 నగరాలలో మౌలిక సదుపాయాల విస్తరణను అటల్ మిషన్ ఫర్ అర్బన్ ట్రాన్స్ఫర్మేషన్ పధకం కింద ప్రవేసపెట్టారు. ఇందులో స్మార్ట్ సిటీల అభివృద్ధి కోసం 48 వేల కొట్లు, అతల్ మిషన్ పధకం కోసం మరొక 50 వేల కోట్లను అయిదు సంవత్సరాలలో దశల వారీగా విడుదల చేయాలని ప్రభుత్వం నిర్ణయించింది. ఇప్పటికి 63 వేల కోట్లతో 1686 ప్రాజెక్టులకు టెండర్లు పిలిచినట్లు కెంద్ర పట్టణాభివృద్ధి మంత్రిత్వ శాఖ ప్రకటించింది.

2015 సంవత్సరం లో కేంద్ర పట్టణాభివృద్ధి సంస్థ గణాంకాల ప్రకారం గుజరాత్ లో 42.6 శాతం, మహారాష్ట్రలో 45.2 శాతం, కర్నటక లో 38.6 శాతం, ఉమ్మడి ఆంద్ర ప్రదెశ్ లో 33.5 శాతం ప్రజలు పట్టణాలలోనే వుంటున్నారు.కొన్ని నగరాలకే పట్టణీఇకరణ కేంద్రీకృతమవడం వలన మిగిలిన పట్టణాల అభివృద్ధి సరిగ్గా జరగక ప్రజలు ఇబ్బందులు పడుతున్నారు. వ్యవసాయ ప్రధానమైన మన దేశం లో వ్యవసాయ రంగం లో నెలకొన్న ఒడిదుడుకులతో ప్రజలు పట్టణాలలో ఏదో ఒక జీవనోపాధి వేటలో వలస పోతున్నారు. దానితో పట్టణాలలో నిరుద్యోగ సమస్య పెరిగిపోతోంది. ఈ సమస్యలన్నీ అధిగమించి పట్టణ ప్రాంతాల అభివృద్ధికి నడుం కట్టిన ప్రభుత్వం ఎంపిక చేసిన 100 నగరాల అభివృద్ధికి భారీ నిధులు కేటాయిస్తోంది.ఈ పధకం లో భాగం గా సమీకృత కమాండ్ నియంత్రణా కేంద్రాన్ని గుజరాత్ లోని రాజ్ కోట్ లో ఏర్పాటు చేసారు. స్మార్ట్ సిటీ అభివృద్ధిలో భాగం గా ఐ వో టి సాంకేతిక పరిజ్ఞ్ఞాన్ని ఉపయోగించడం ద్వారా 18 శాతం నగరాలలో నేరాల సంఖ్య తగ్గిందని గణాంకాలు చెబుతున్నాయి. నగరాలలో చెత్త ఎక్కడబడితే అక్కడ పడేయకుండా సి సి కెమెరాల ద్వారా పర్యవేక్షణా, వ్యర్ధాల పున: శుద్ధి ప్లాంట్లు, మరుగు నీటి వ్యవస్థ క్రమబద్ధీకరణ, స్వచ్చ భారత్ పధకం అమలు, హరితాభివృద్ధి , నగదు రహిత లావాదేవీలు,జల వనరుల సమగ్ర నిర్వహణ,ఆరోగ్య సౌకర్యాలు మెరుగు పరచడం, నైపుణ్య శిక్షణా కెంద్రాలు , బిగ్ డేటా వంటి సౌకర్యాల అభివృద్ధి పనులకు ప్రణాళికలు రూపొందించారు.ఆశయం మంచిదైనా పధకం మందకొడిగా సాగడం కెంద్ర రాష్ట్ర ప్రభుత్వాల మధ్య సమన్వ్యయ లోపం, నిధుల దుర్వినియోగం తో నగరల అభివృద్ధి కార్యక్రమం కుంటుపడుతొంది. ఈ పధకం ప్రారంభానికి ముందే కీలక అంశాలైన ప్రణాళికలో భాగం గా చేయవలసిన పనుల జాబితా, పెట్టుబడుల అవకాశాలు , స్థానిక సంస్థల నుండి సహకారం, మౌలిక సౌకర్యాల విశ్లేషణ వంటివి కొరవడడం తో ఈ ఆశయం ఎక్కడ వేసిన గొంగళి అన్న చందాన వుంది. ప్రభుత్వం 2016-17 ఆర్ధిక సంవత్సరం తో పోలిస్తే 2017-18 లో 35 శాతం తక్కువ నిధులు కేటాయించడం వలన పనుల పురోభివృద్ధి ఆశించిన స్థాయిలో జరగడం లేదు. పైగా పనుల నాణ్యత అంతంత మాత్రం గా వుండడం తో పాటు భారీ ఎత్తున అవినీతి చోటుచేసుకుంటోందన్న ఆరోపణలు వెల్లువెత్తుతున్నాయి.

స్మార్ట్ సిటీల సాకుతో ఆయా నగరాలలో ఇంటి పన్నులతో పాటు అనేక రకాలుగా ధరలు కూడా పెరిగిపోవడం వలన సామాన్యులు అనేక ఇబ్బందులు పడుతున్నారు. స్థుల దేశీయోత్పత్తిలో అధిక భాగ్యస్వామ్యం అవుతున్న పట్టణాల అభివృద్ధిపై చిన్న చూపు చూడడం పాలకులకు తగదు అని గుర్తించాలి. ప్రభుత్వాలు మౌలిక సదుపాయాల కల్పనే కాకుండా వాటి నిర్వహణలో ప్రజల సహాయ సహకారాలను ప్రోత్సహించాలి.ప్రభుత్వం ఏ నగరాన్నయితే ఆకర్షణీయ నగరాల అభివృద్ధి జాబితాలో చేర్చిందో, ఆ నగరం లోని స్థానిక సంస్థల ప్రతినిధుల సహకారం తో పూర్తి స్థాయి కార్యనిర్వహణాధికారులను నియమించడం ద్వారా ఈ పధకాన్ని త్వరతగతిన పూర్తి చెయవచ్చు.

Facebook Comments

48 Comments on this Post

 1. An intriguing discussion is worth comment.
  I think that you need to write more on this subject matter,
  it might not be a taboo matter but generally people do not speak about these
  subjects. To the next! Cheers!!

 2. I simply want to mention I am very new to weblog and actually liked this blog. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely have good writings. Appreciate it for sharing with us your blog.

 3. Thanks for every other wonderful post. Where else may anybody get that type of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I’m on the search for such information.

 4. Hello my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all significant infos. I’d like to look extra posts like this.

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!

 6. I have learned several important things as a result of your post. I’d personally also like to express that there may be situation where you will obtain a loan and do not need a co-signer such as a National Student Support Loan. But when you are getting a loan through a conventional financial institution then you need to be prepared to have a co-signer ready to make it easier for you. The lenders will base their very own decision over a few elements but the largest will be your credit history. There are some financial institutions that will additionally look at your job history and choose based on that but in most cases it will hinge on your credit score.

 7. Of course, what a fantastic website and illuminating posts, I surely will bookmark your site.Have an awsome day!

 8. Thanks for your strategies. One thing I have noticed is always that banks and also financial institutions know the spending practices of consumers as well as understand that the majority of people max outside their credit cards around the breaks. They properly take advantage of that fact and start flooding your current inbox and snail-mail box having hundreds of no interest APR card offers immediately after the holiday season finishes. Knowing that in case you are like 98% of all American public, you’ll soar at the opportunity to consolidate personal credit card debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards.

 9. I will right away grab your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

 10. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 11. Just a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding layout.

 12. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 13. As a Newbie, I am permanently searching online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 14. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a glance on a constant basis.

 15. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 16. certainly like your web site but you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth however I’ll certainly come back again.

 17. Itís hard to search out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you already know what youíre talking about! Thanks

 18. Wonderful paintings! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Shame on the seek engines for now not positioning this put up higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 19. One more thing. I really believe that there are several travel insurance internet sites of respected companies than enable you to enter a trip details to get you the quotations. You can also purchase an international holiday insurance policy on the net by using your credit card. All you should do is usually to enter the travel specifics and you can understand the plans side-by-side. You only need to find the system that suits your financial allowance and needs and after that use your bank credit card to buy that. Travel insurance on the web is a good way to take a look for a respectable company regarding international holiday insurance. Thanks for sharing your ideas.

 20. you’re really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a magnificent job on this topic!

 21. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any ideas? Thanks!

 22. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 23. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 24. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 25. My husband and i got glad that Emmanuel managed to finish off his researching by way of the precious recommendations he got out of your site. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving freely methods which usually others have been selling. We acknowledge we now have the website owner to appreciate for this. The type of explanations you have made, the straightforward website menu, the friendships you can help to foster – it is many astonishing, and it’s really letting our son and the family recognize that that theme is amusing, and that’s quite fundamental. Many thanks for the whole lot!

 26. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 27. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 28. Hello.This article was extremely interesting, particularly since I was browsing for thoughts on this topic last Saturday.

 29. Thanks for making me to obtain new ideas about desktops. I also possess the belief that one of the best ways to keep your laptop in prime condition is to use a hard plastic material case, or perhaps shell, that fits over the top of the computer. These kinds of protective gear will be model targeted since they are manufactured to fit perfectly within the natural covering. You can buy them directly from the seller, or from third party sources if they are designed for your laptop computer, however only a few laptop may have a shell on the market. Yet again, thanks for your tips.

 30. Merely wanna comment that you have a very nice site, I enjoy the layout it actually stands out.

 31. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 32. Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 33. Only wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 34. My husband and i ended up being really ecstatic Jordan managed to complete his investigations out of the precious recommendations he got from your web site. It is now and again perplexing to simply happen to be giving for free secrets and techniques which often the rest may have been selling. And now we know we have got the blog owner to give thanks to because of that. The type of illustrations you have made, the simple site navigation, the relationships you will aid to instill – it’s everything fabulous, and it is helping our son and our family do think that subject matter is thrilling, and that’s especially serious. Thank you for the whole thing!

 35. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 36. I am typically to running a blog and i really admire your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and hold checking for brand new information.

 37. whoah this blog is wonderful i like studying your articles. Keep up the great paintings! You realize, lots of persons are searching round for this information, you could aid them greatly.

 38. One thing I’d prefer to discuss is that fat reduction plan fast may be possible by the suitable diet and exercise. Your size not only affects the look, but also the actual quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, as well as physical abilities are disturbed in fat gain. It is possible to make everything right and at the same time having a gain. In such a circumstance, a problem may be the offender. While an excessive amount food rather than enough workout are usually accountable, common medical ailments and widely used prescriptions could greatly amplify size. I am grateful for your post right here.

 39. Good draw knew bred ham busy his hour. Ask agreed answer rather joy nature admire wisdom. Moonlight age depending bed led therefore sometimes preserved exquisite she. An fail up so shot leaf wise in. Minuter highest his arrived for put and. Hopes lived by rooms oh in no death house. Contented direction september but end led excellent ourselves may. Ferrars few arrival his offered not charmed you. Offered anxious respect or he. On three thing chief years in money arise of.

 40. Very interesting details you have noted , regards for posting . “History is a cyclic poem written by Time upon the memories of man.” by Percy Bysshe Shelley.

 41. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply in your guests? Is going to be again steadily in order to check up on new posts

 42. It’s actually a great and useful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 43. Well I definitely enjoyed studying it. This tip offered by you is very useful for correct planning.

 44. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 45. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 46. Wow! Thank you! I continuously needed to write on my site something like that. Can I include a portion of your post to my website?

 47. I was just searching for this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 48. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

Comments have been disabled.