అమెరికా గుప్పెట్లో ప్రపంచ ఆర్ధిక వ్యవస్థ

డాలర్ విలువ రోజు రోజుకు పెరగడం తో అగ్ర రాజ్యం అయిన అమెరికా పెద్దన్న గా ప్రపంచ ఆర్ధిక వ్యవస్థను పరోక్షం గా శాసిస్తోంది. ట్రంప్ ప్రభుత్వం ఇరాన్, రష్యాలతో కరెన్సీ లావా దేవీలు నిలిపివేయడం, చైనా, కెనడా, ఐరోపా సమాఖ్య దేశాల ఎగుమతులపై సుంకాలు భారీగా పెంచడం తో డాలర్ మారకం విలువకు రెక్కలు వచ్చాయి. భద్రత, ఎక్కువ రాబడుల కోసం స్వదెశీ, విదేశీ పొదుపు మొత్తాలు అమెరికాకు పోటెత్తడం తో అంతర్జాతీయ మార్కెట్ ను డాలర్ శాసిస్తోంది. అమెరికా, సౌదీ అరేబియాతో పెట్రో డాలర్ ఒప్పందం కుదుర్చుకొని దాని ద్వారా అన్ని దేశాల పెట్రో కొనుగోలు బిల్లులు డాలర్ల లోనే చెల్లించాలని నిర్దేశించడం తో మిగితా దేశాల కరెన్శికి విలువ తగ్గిపోయింది. చైనా, భారత్ సౌదీ దెశాలు భారీ ఎత్తులో అమెరికా బండ్లలో మదుపు చెసాయి. ప్రపంచ దేశాల ఆర్ధిక లావాదేవీలు డాలర్లలోనే జరుగుతుండడం తో డాలర్లు ప్రపంచానికి రిజర్వ్ కరెన్సీ గా మారాయి. అగ్ర రాజ్యం తమ దేసం లో రక్ష్ణ వ్యయాన్ని పెంచుకుంటూ, మిగితా దేశాలకు భారీగా ఋణాలిస్తూ తమకు వచ్చిన లాభాలతో తమ దేశం లో పరిశ్రమలు నెలకొల్పి అన్ని దేశాలపై అమెరికా పెత్తనం చెలాయస్తోంది. 2018 వ సంవత్సరం లో అనేక దేశాల కరెన్శి విలువ బాగా పడిపోయి ఆయా దేశాలను ఆర్ధిక సంక్షోభం లోకి నెట్టివేసింది. ఉదాహరణకు ఈజిప్ట్ పౌండు 59 శాతం, వెనిజులో బోలివర్ 17 శాతం, అర్జంటైనా ప్రిస్సో 17 శాతం,బ్రిటీషు పౌండు 19 శాతం ,మలేసియా యొక్క రింగిట్ 19 శాతం, రష్యా రూబుల్ 20 శాతం, ఇండోనేషియా రుపాయి 13 శాతం తగ్గిపోయింది.అమెరికా ఎప్పుడు కావలంటే అప్పుడు తన కరెన్సీ అయిన దాలర్ యొక్క విలువను కాపాడుకుంటూ, ఆ దుష్ప్రభావం వలన మిగితా దేశాల కరెన్సీ విలువలు ఏమైపోయినా అది నాకు సంబంధం లేదన్న నియంతృత్వ , స్వార్ధపూరిత ధోరణితో వ్యవహరించడం వలన ప్రపంచ ఆర్ధిక వ్యవస్థ చిన్నా భిన్నం అవడం తో ప్రపంచ దేశాలు డాలర్ ప్రత్యామ్న్యాయ కరెన్సీకి ప్రయత్నాలు మొదలుపెట్టాయి. అగ్ర రాజ్యం ఆధిపత్యం తగ్గించడానికి ఇటీవల చైనా, రష్యా దేశాలు గోల్డ్ స్తాండర్డ్ విధానాం పునరుధరణ ను కుదుర్చుకోవడం ఒక శుభపరిణామం.స్వయం ప్రతిపత్తిగా ఎదిగిన చైనా అగ్ర రాజ్య పెత్తనాన్ని వ్యతిరేకిస్తూ వన్ బెల్ట్ వన్ రొడ్ పధకం కింద తన వద్ద వున్న డాలర్ చరాస్థులను స్థిరాస్థులుగా మార్చుకుంటోంది.ప్రపంచ దేశాలతో తాను చెసే కరెన్సీ లావా దేవీలు తమ దేశ కరెన్సీ అయిన యువాన్ లతోనే చేసే ప్రత్యామ్న్యాయ మార్గాలపై దృష్టి సారించింది.రష్యా నుండి కొనుగోలుచేసే సహజవాయువును యువాన్లతో నే చేసే విధం గా కొన్ని దేశాలను ఒప్పించి తద్వారా తమ దేశ ఆర్ధిక సార్వ భౌమాధిపత్యాన్ని కాపాడుకునే చారిత్రాత్మిక నిర్ణయం తీసుకుంది.

ప్రపంచ దేశాలతో సమానంగా అభివృద్ధి సాధిస్తూ ప్రపంచం లో ఆరవ అతి పెద్ద ఆర్ధిక వ్యవస్థగా రూపుదిద్దుకుంటున్న భారత దెశానికి గత డబ్భై ఏళ్ళ చరిత్రలో ఎన్నడూ లేనంత కనిష్ట స్థాయికి రూపాయి విలువదిగజారిపోవడం పెద్ద ఎదురు దెబ్బ. స్వతంత్ర భారతం లో 19 47 వ సంవత్సరం లో మన రుపాయి విలువ డాలర్ తో సమానం. అయితే 2018 నాటికి రూపాయి విలువ డబ్భయో వంతుకు పడిపోయి మన ఆర్ధిక వ్యవస్థఎంతటి బలహీన పునాదులపై నిర్మింపబడిందో స్పష్టం చేస్తోంది.అమెరికా, టర్కీల మధ్య తాజాగా తలెత్తిన వివాదాల కారణం గా టర్కీ కరెన్సీ అయిన లిరా అంతర్జాతీయ మార్కెట్ లో తీవ్రమైన ఒడిదుడుకులకు లోనవడంఒక బలమైన కారణమని ఆర్ధిక నిపుణులు చెబుతున్నప్పటికీ గత 70 సంవత్సరాల కాలం లో రూపాయి విలువ కొన్ని సంధర్భాలతో తప్పితే పడిపోతూ వస్తొందే తప్ప ఏనడూ పుంజుకున్న దాఖలాలు లేవు.గత ఏదాదిఅక్టోబరులో అమెరికన్ డాలర్ కు మారకం విలువ 61.50 రూపాయలుగా, ఈ ఏడాది ఫిబ్రవరిలో 63.33 రూపాయలుగా వుంది. అప్పటి నుండి క్రమక్రమమంగా పెరుగుతోందే తప్ప మారకం విలువ తగ్గిన సంధర్భాలు బహుస్వల్పం. కొన్ని రోజులు పైసల్లో తగ్గినా మళ్లీ పెరగడమే కానీ దిగువకు వచ్చింది లేదు

భారత దేశం కూడా డాలర్ సంక్షోభాన్ని తట్టుకునే విధం గా 2015 లో రష్యా తో రూపాయితోనే లావాదేవీలు జరిగే విధం గా ఒప్పందం కుదుర్చుకుంది. అలాగే సౌదీ నుండి, ఇరాన్ దేశాల నుండి దిగుమతి చెసుకొనే మందులు, ఆహార పధార్ధాలు ముడి సరుకుల రూపం లో చెల్లించదానికి గట్టి ప్రయత్నాలు, సంప్రదింపులు చెస్తోంది. ప్రపంచం లో ఒక దేశం మొత్తం ఆర్ధిక వ్యవస్థను శాసిస్తు, మిగితా దేశాలు అది ఆడమంటే ఆడడం,పాడమంటే పాడడం అన్న రీతిన వ్యవహరించడం ప్రపంచ ఆర్ధిక వ్యవస్థకు ఏమంత క్షేమకరం కాదు. అమెరికా తన దాలర్ విలువ బలహీన పడినప్పుడల్లా తన మిత్ర దేశలతో కూడి, ఇతర దేశాల అవసరాలను , బలహీనతలను అధారం చెసుకొని తాను బలపడేందుకు ప్రయత్నిస్తోంది. ఈ ధోర్నణి వలనే గతం లో ప్రపంచ వ్యాప్తం గా తీవ్ర ఆర్ధిక మాంద్యం నెలకొన్నప్పుడు అమెరికా త్వరగా కోలుకోగలిగింది కాని ఇప్పటికి ఆర్ధిక సంక్షోభం లో కొట్టుమిట్టాడుతున్న దేశాల వైపుకు కనీసం కన్నెత్తి చూడలేదు. అమెరీకా యొక్క ఈ ఆధిపత్య ధోరణికి ముక్కు తాడు వెయ్యకపోతే అమెరికా ఎప్పటికీ అగ్రరాజ్యం లా ప్రపంచ ఆర్ధిక వ్యవస్థను శాసిస్తునే వుంటుంది. భారత్ ఇప్పటికైనా మేలుకొని ఆర్ధిక స్వాత్రంత్రం సాధించడం కోసం తీవ్రం గా కృషి చెయ్యాలి.

Facebook Comments

92 Comments on this Post

 1. Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 2. Now it’s time to pick your particular investments.

 3. My brother suggested I might like this web site.
  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine
  just how much time I had spent for this information! Thanks!

 4. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long)
  so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any points for inexperienced blog writers?
  I’d really appreciate it.

 5. Everything is very open with a very clear description of the issues.
  It was truly informative. Your site is very helpful.
  Thank you for sharing!

 6. What i don’t realize is actually how you are no longer really much more well-favored than you may be now.
  You’re so intelligent. You understand thus considerably when it comes to this topic, made me individually believe it from numerous varied angles.
  Its like women and men aren’t fascinated unless it’s something to do with Woman gaga!
  Your individual stuffs outstanding. Always handle it up!

 7. I simply want to say I am just newbie to blogs and truly liked you’re blog site. More than likely I’m likely to bookmark your blog . You amazingly have remarkable stories. Cheers for sharing with us your blog site.

 8. I enjoy you because of your whole efforts on this blog. My mom enjoys making time for investigation and it’s really obvious why. Almost all know all concerning the dynamic medium you provide very useful items by means of this website and therefore welcome response from other ones on the subject then our own child is undoubtedly being taught so much. Have fun with the rest of the year. You are doing a brilliant job.

 9. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.

 10. I have been checking out some of your posts and i must say pretty nice stuff. I will surely bookmark your website.

 11. whoah this weblog is great i really like reading your posts. Keep up the good work! You realize, lots of people are searching around for this information, you could aid them greatly.

 12. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a great website.

 13. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 14. Hello! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice information you could have here on this post. I will be coming back to your weblog for extra soon.

 15. It is perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some fascinating things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 16. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 17. Very interesting information!Perfect just what I was searching for! “You have to be deviant if you’re going to do anything new.” by David Lee.

 18. Enjoyed looking through this, very good stuff, thankyou . “If it was an overnight success, it was one long, hard, sleepless night.” by Dicky Barrett.

 19. Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 20. I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 21. Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 22. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 23. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 24. F*ckin’ awesome issues here. I am very glad to look your post. Thank you so much and i’m taking a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 25. I’m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your concept is excellent; the difficulty is one thing that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very blissful that I stumbled across this in my search for something regarding this.

 26. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 27. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 28. Hello, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, may test this… IE still is the marketplace leader and a huge portion of other people will miss your magnificent writing due to this problem.

 29. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 30. I am typically to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for brand new information.

 31. As I web-site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 32. It’s really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 33. Howdy! I simply wish to give a huge thumbs up for the nice data you’ve gotten here on this post. I will probably be coming again to your weblog for extra soon.

 34. I do not even know the way I finished up here, but I believed this post was good. I don’t realize who you might be but definitely you are going to a famous blogger for those who are not already 😉 Cheers!

 35. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 36. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 37. Some really prize articles on this site, saved to favorites .

 38. Fantastic web site. Plenty of useful info here. I am sending it to some friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 39. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 40. excellent points altogether, you just received a emblem new reader. What could you recommend in regards to your submit that you just made a few days ago? Any positive?

 41. I’ve read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a great informative site.

 42. Good website! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 43. What i don’t understood is actually how you’re not really much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 44. You have brought up a very superb points , thankyou for the post.

 45. you’re in point of fact a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful activity on this subject!

 46. I have to show my thanks to you for rescuing me from this type of challenge. Right after looking out throughout the the net and meeting ideas which were not productive, I thought my entire life was over. Living devoid of the approaches to the problems you have fixed by way of your main write-up is a critical case, and ones that would have in a negative way affected my entire career if I had not come across your web blog. Your personal skills and kindness in taking care of a lot of things was crucial. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for this impressive and sensible help. I won’t hesitate to endorse the sites to any individual who would like tips on this issue.

 47. Thank you for another magnificent article. Where else could anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 48. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me. Great job.

 49. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 50. I have realized some new elements from your web site about desktops. Another thing I have always considered is that computers have become a specific thing that each family must have for many reasons. They provide convenient ways in which to organize households, pay bills, shop, study, listen to music and in some cases watch television shows. An innovative strategy to complete these tasks is to use a notebook computer. These personal computers are mobile, small, strong and lightweight.

 51. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I’m experiencing difficulty with ur rss . Donít know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 52. You actually make it seem really easy with your presentation however I to find this matter to be really one thing which I believe I’d by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely broad for me. I’m taking a look ahead on your subsequent put up, I will try to get the cling of it!

 53. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 54. One more thing to say is that an online business administration training course is designed for people to be able to effortlessly proceed to bachelors degree programs. The Ninety credit diploma meets the other bachelor diploma requirements then when you earn your associate of arts in BA online, you should have access to up to date technologies on this field. Several reasons why students would like to get their associate degree in business is because they are interested in this area and want to obtain the general education and learning necessary previous to jumping right into a bachelor college diploma program. Many thanks for the tips you really provide within your blog.

 55. Ask especially collecting terminated may son expression. Extremely eagerness principle estimable own was man. Men received far his dashwood subjects new. My sufficient surrounded an companions dispatched in on. Connection too unaffected expression led son possession. New smiling friends and her another. Leaf she does none love high yet. Snug love will up bore as be. Pursuit man son musical general pointed. It surprise informed mr advanced do outweigh.

 56. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Kudos

 57. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this information So i am satisfied to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much indubitably will make sure to don’t put out of your mind this web site and provides it a glance on a relentless basis.

 58. I don’t even understand how I finished up right here, but I thought this publish was good. I do not know who you are however certainly you’re going to a famous blogger should you are not already 😉 Cheers!

 59. Great website. Lots of useful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks in your sweat!

 60. You made a number of fine points there. I did a search on the theme and found most persons will consent with your blog.

 61. One thing I’d really like to reply to is that fat burning plan fast can be performed by the right diet and exercise. An individual’s size not just affects the look, but also the quality of life. Self-esteem, depressive disorder, health risks, as well as physical ability are impacted in an increase in weight. It is possible to do everything right but still gain. Should this happen, a problem may be the culprit. While an excessive amount of food and never enough exercise are usually the culprit, common health conditions and widespread prescriptions can certainly greatly enhance size. Kudos for your post right here.

 62. And this is an funding danger worth taking.

 63. I do love the way you have framed this challenge plus it really does offer me a lot of fodder for thought. Nonetheless, from just what I have observed, I really wish when the feed-back pack on that men and women stay on point and not embark on a tirade regarding some other news du jour. Anyway, thank you for this excellent piece and although I do not necessarily go along with it in totality, I respect your standpoint.

 64. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 65. Good day very cool site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also¡KI am satisfied to find a lot of helpful information right here in the publish, we want work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 66. Some really fantastic info , Sword lily I detected this. “The world is the sum-total of our vital possibilities.” by Jose Ortega y Gasset.

 67. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks

 68. Keep working ,fantastic job!

 1. By hey on October 6, 2019 at 5:38 am

  hey

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, ama…

 2. paw patrol girls best pup pal 16 school backpack with attachable lunchbag

  seebychlo茅 live long wallet cool chlo茅 tnwhat not to wear with leggings who what wearair jordan x orlando . nike chchlo茅 t shirt chlo茅 es

 3. By crystal bow stud earrings on November 28, 2019 at 1:23 am

  crystal bow stud earrings

  bow tassel quilt design classy cute half moon dome veganleegoal 6 pouches black velvet drawstring jewelry bags 3suitcase suit bagmaurm lets get weird

 4. By paars roze carnaval kat on December 26, 2019 at 4:47 am

  paars roze carnaval kat

  louis vuitton damier sneakers 26 cm list price 123000 mint vuitton louis vuitton louis vuitton vuitton sneakers lv mens louislouis vuitton mens sandals for sale mount mercy universitylouis vuitton canvas monogram tote baglouis vuitton black epi alma pm

 5. womens sweaters wholesale cashmere sweater dresses on dhgate

  used authentic balenciaga royal bleu city bagbalenciagas under stated cool black everyday chain walletblue faux fur jacketaqua blue mens t shirts

 6. By boty adidas originals honey mid on December 27, 2019 at 11:00 pm

  boty adidas originals honey mid

  sandaler for sommeren 2019銉娿偆銈?銉忋偆 銈广儖銉笺偒銉?銉栥兗銉?nike rosherun hi sneakerboot sc world 甯屽皯闄愬畾銉儑銉偦銉偗銉堛偣銉嬨兗銈兗銈枫儳銉冦儣銆€澶ч槳 銈儑銈c儉銈?銈炽兂銉愩兗銈?銉椼兗銉?娴峰銉儑銉仾銇╁彇鎵便亜nu har jag 盲ntligen en helt underbart sovszabad fot贸 converse l谩bbeli cip艖 cip艖k vans

 7. By mens off white dizon trainer on December 28, 2019 at 11:35 pm

  mens off white dizon trainer

  the leather shop trends metrostylesnow master ts 44 black full face snowmobile helmettan leather bomber jacket mensdainese spr jacket 52

 8. nailmatic neglelak altid billig fragt p alle ordrer til udlandet

  vividda calcetines de f煤tbol para ni帽os calcetas denew balance 247 sport baratas zapatillas casual newsudadera abierta negra con capuchagorra adidas negra en venta nuevo sombreros y gorros mujer

 9. ciciban za djevoj膷ice odje膰a i obu膰a cipele novo

  fc barcelona body set for babies original licensed product 1 piecebesiktas third jersey 2019 20a decision for soccer fans new york city football club orteamwear nike mens practice reversible top practice shorts red white minimum order quantity 5

 10. By sara writes the surprise harry potter package on January 9, 2020 at 8:35 pm

  sara writes the surprise harry potter package

  lego creator 10241 maersk line triple e nib creator legolego roadwork crew set 42060lovely lego city garbage truck 7991lego mighty dinosaurs mocs wave 2 by legognocchi101 on

 11. By technick谩 podpora non stop pro serverhosting on January 12, 2020 at 4:24 pm

  technick谩 podpora non stop pro serverhosting

  imaginarium foam puzzle mat 12 piecepolo ralph lauren green fleece tiger hoodie for menrevolve bardot floral wrap dress size mgood price new balance vazee sigma white gold

 12. By 14 year old geek creates working lego printer on January 13, 2020 at 7:50 am

  14 year old geek creates working lego printer

  file lego ll 928 x 2 scaled up version of classic space llthe green nrg dragon 70593 lego ninjago product animation 30sklocki lego creator cena zestaw贸w sklep internetowy toysspider mans first appearance in comic book sells for

 13. By stor sl酶yfe i sateng buttercup likenorwegians on January 13, 2020 at 10:08 pm

  stor sl酶yfe i sateng buttercup likenorwegians

  gave til par se gaver herhelly hansen dame skiundert酶jdock boots barn prisfantastisk prosjekt p氓 vik

 14. By lego the lego batman movie 40301 bat shooter review on January 14, 2020 at 1:22 pm

  lego the lego batman movie 40301 bat shooter review

  disney or thomas friends disney cars toy story buzz woodydeutschland aus toysrus wird smyths toys zusammengebautlego city garage set 7642 100 complete with instructionsunboxing lego 60141 city police station construction toy speed build

 15. By toddler premium t shirt on January 21, 2020 at 1:37 am

  toddler premium t shirt

  traje de chaqueta de hombre grisesjack jones hombres chaqueta de invierno jcograf in verdecamisas para hombre negro manga corta a cuadros conpantal贸n skinny liso

 16. By jotunheim gjende liggunderlag 2cm on January 22, 2020 at 1:06 pm

  jotunheim gjende liggunderlag 2cm

  mobildeksel xiaomi mi 9 flex tpu transparentcover etui i l忙derlook til huawei p20kopper marens bloggullsmed haugalandet bedrifter

 17. fashion designer cake topper high heel shoe fondant gumpaste

  gucci pink dress harpers bazaar uk october 2016gucci variety 4 piece mini variety gucci flora garden setgucci lion bracelet cheap outletgucci fringe leather horsebit slides neutrals milanstyle

 18. wiley x saint sunglasses smoke grey lens matte black frame

  dior confident brown rectangular ladies sunglasses urc k2 57luxury fashion designer women polarized sunglassescosta del mar isabela tortoise green polarized 580 glass lens sunglassesmens vintage nerd geek transition photochromic progressive multifocal…

 19. By outback sedona straw cowboy hat on January 27, 2020 at 12:58 am

  outback sedona straw cowboy hat

  puma thunder x bradley theodore mens shoe puma black multipuma rebel fz hoody tr g眉nstig online kaufenpuma basket sesame street infant toddler boys black white shoes size 4 cthe hundreds garfield mood dad hat

 20. By skechers go walk 4 shoes slip ons women size 8 on January 28, 2020 at 10:49 am

  skechers go walk 4 shoes slip ons women size 8

  under armour ua jet 3022051 101under armour heatgear novelty armour bra girlsus army gear set combat uniform coat trousers hat size large pouch benchmade lotplayera polo under armour golf para dama

 21. By nomo iphone xr case on February 5, 2020 at 3:59 pm

  nomo iphone xr case

  new yorker with mustaches on one of the citys many icethe nfls steelers invest in pittsburgh knights esports teamcardinals baby gear arizona cardinals baby geartitans new uniforms explained by nike nfl design directors

 22. louis vuitton idole nn14 2014 limited edition noe gm monogram hobo bag 29 off retail

  criminal damage black check panel joggersstalen dames bolletjes ketting met veertje kettingen damesbjorn borg x310 low sneakers zwart dames perrysportpeppa pig gevulde etui

 23. By tenisice Nike SB Blazer Niske hr on February 12, 2020 at 7:15 pm

  tenisice Nike SB Blazer Niske hr

  tenisice Nike Zoom Fly SP hr

Comments have been disabled.