వేసవి ప్రారంభంలోనే మంచి నీటి కొరత!

రోజురోజుకు ఎండలు దంచికొడుతున్నాయి. చాలా ప్రాంతాల్లో బోర్లు, బావులు వట్టిపోతున్నాయి. గుక్కెడు మంచి నీటి కోసం కిలోమీటర్లు నడవాల్సిన పరిస్థితి కొన్ని గ్రామాలో నెలకొంది. దీనికి కారణం కొందరు పాలకుల అవినీతి, అసమర్ధత. వీటన్నింటిని మించి అవగాహనారాహిత్యం, ప్రకృతి సహాయనిరాకరణ తోడు కావడంతో దేశంలో కోట్లాది మంది ప్రజలు మంచినీటి కోసం పడరాని పాట్లు పడుతున్నారు. దాహం తీర్చుకునేందుకు అందుబాటులో ఉన్న కలుషిత నీరు తాగి రోగాలబారిన పడుతున్నారు. దాదాపు చాలా వరకు వ్యాధులు జలకాలుష్యం ద్వారానే వస్తున్నాయని డాక్టర్లు చెబుతున్నారు. రోజురోజుకు జలకాలుష్యం అంతకంతకు పెరిపోతుండటం వలన సర్వత్రా ఆందోళనలు వ్యక్తమవుతున్నాయి. కరువుల్లోనే కాదు వర్షాలు సమృద్దిగా కురిసిన సంవత్సరాల్లో సైతం అనేక ప్రాంతాల్లో స్వచ్చమైన నీరు లభ్యత అనుమానంగా మారిపోయింది. సమస్య ఉద్భవించినపుడు తీవ్రరూపం దాల్చినపుడు తాత్కాలికంగా ట్యాంకర్ల ద్వారానో, లేక ఇతర మార్గాల ద్వారా నీరు అందించే ప్రయత్నం చేస్తున్నారే, తప్ప శాశ్వత పరిష్కారానికి త్రికరణశుద్ధిగా ప్రయత్నం జరగడం లేదనేది కాదనలేని వాస్తవం. మన దేశంలోని 712జిల్లాల్లో 450జిల్లాల్లోని ప్రజలు భూగర్భ జలాలు విషపూరిత రసాయనికాలతో కలిసిపోతున్నాయి. 1970నుండి 1990వరకు దేశంలో రైతులు ప్రతి ఏడాది ఐదు లక్షలకు పైగా బోరుబావులను తవ్వుతున్నారు. నీటిలో మూడింట రెండు వంతులు భూగర్భజలాలు. అందులో 80శాతం తాగునీటికి అవే శరణ్యమవుతున్నాయి. నీటి కోసం భూమి లోతుల్లోకి వెళ్ళే కొద్ది రసాయనికాలు కలిసి కాలకూటవిషంగా మారుతున్నాయి. దేశంలో 90శాతం గృహవసరాలు భూగర్భజలాలే తీరుస్తున్నాయి. రెండు తెలుగు రాష్ట్రాల్లో పరిస్థితి కూడా ఇందుకు భిన్నంగానేమి లేదనే చెప్పాలి. ఈ సంవత్సరం మార్చి రెండోవారం నుండే ఎండల తీవ్రత పెరిగింది.

గతంలో ఎన్నడూ లేని విధంగా రైతుల అంచనాలకు అందకుండా బోరుబావులు కొన్ని వేలసంఖ్యలో నోరెళ్ళబెడుతున్నాయి. తెలంగాణ ప్రభుత్వం చేపట్టిన మిషన్ భగీరథ పూర్తయితే ఈ సమస్యకు కొంత పరిష్కారం లభించే అవకాశం ఉంది. ఏజెన్సీ ప్రాంతాల్లో పరిస్థితి అత్యంత క్లిష్టంగా ఉన్నట్లు,మంచినీటి కోసం కిలోమీటర్ల కొద్దీ నడిచిపోతున్నట్లు తెలుస్తుంది. రోహిణి కార్తె వరకు ఇదే పరిస్థితి కొనసాగితే మంచినీటి సమస్య మరింతగా పెరగకతప్పదని నిపుణులు చెబుతున్నారు.

Facebook Comments

55 Comments on this Post

 1. Buyers do pay direct and indirect prices.

 2. Buyers do pay direct and indirect costs.

 3. I simply want to tell you that I’m all new to blogs and certainly savored you’re web site. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You certainly have perfect articles. Regards for sharing your web-site.

 4. This web site is known as a stroll-by means of for all the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively uncover it.

 5. Thank you a lot for providing individuals with a very special possiblity to check tips from here. It is often so awesome plus full of amusement for me and my office friends to visit your website at the least thrice in a week to read through the newest tips you have got. And of course, I am also usually fulfilled considering the extraordinary guidelines you serve. Selected 4 points on this page are unquestionably the very best I’ve ever had.

 6. Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 7. What i don’t realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be right now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 8. After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any means you can remove me from that service? Thanks!

 9. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

 10. I have been reading out a few of your posts and i must say nice stuff. I will make sure to bookmark your site.

 11. I carry on listening to the newscast speak about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 12. Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

 13. I’ve recently started a blog, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “A creative man is motivated by the desire to achieve, not by the desire to beat others.” by Ayn Rand.

 14. I have recently started a blog, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “Everyone is responsible and no one is to blame.” by Will Schutz.

 15. Thanks so much for providing individuals with an extremely nice chance to discover important secrets from this site. It’s always very useful and as well , packed with fun for me and my office co-workers to search your web site at least three times in 7 days to read through the fresh things you have got. And of course, I am also usually happy with the fabulous things you serve. Certain 3 facts in this posting are surely the most impressive we’ve ever had.

 16. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 17. Utterly composed articles, appreciate it for selective information. “The earth was made round so we would not see too far down the road.” by Karen Blixen.

 18. Just want to say your article is as surprising. The clarity for your put up is just nice and that i could assume you’re a professional on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please continue the enjoyable work.

 19. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 20. Rattling nice pattern and wonderful articles , very little else we need : D.

 21. After study a few of the blog posts in your website now, and I actually like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and shall be checking back soon. Pls check out my website as effectively and let me know what you think.

 22. An interesting dialogue is price comment. I feel that you need to write more on this matter, it won’t be a taboo topic but generally people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 23. Very well written article. It will be helpful to anybody who employess it, including yours truly :). Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 24. This really answered my downside, thanks!

 25. Hello.This article was really motivating, especially since I was investigating for thoughts on this subject last week.

 26. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 27. Hi there, just was alert to your weblog via Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you proceed this in future. Numerous people will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 28. There is clearly a lot to realize about this. I suppose you made certain nice points in features also.

 29. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 30. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 31. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 32. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 33. I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 34. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 35. I’ve read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to make such a fantastic informative website.

 36. I have been surfing on-line greater than 3 hours these days, but I never found any interesting article like yours. It is lovely value enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 37. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 38. You are a very smart person!

 39. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 40. I used to be very happy to seek out this net-site.I wanted to thanks on your time for this glorious read!! I definitely having fun with every little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 41. An interesting discussion is value comment. I feel that it’s best to write extra on this topic, it might not be a taboo subject but usually persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 42. Spot on with this write-up, I really assume this website wants much more consideration. Iíll in all probability be again to learn far more, thanks for that info.

 43. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 44. Great write-up, I’m regular visitor of one’s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 45. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually recognise what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my website =). We could have a hyperlink trade contract among us!

 46. Piqued favour stairs it enable exeter as seeing. Remainder met improving but engrossed sincerity age. Better but length gay denied abroad are. Attachment astonished to on appearance imprudence so collecting in excellence. Tiled way blind lived whose new. The for fully had she there leave merit enjoy forth.

 47. As I site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 48. I¡¦ve recently started a blog, the info you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 49. I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 50. I really like your writing style, excellent info , thankyou for posting : D.

 51. Undeniably imagine that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the net the easiest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people consider worries that they just do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing without having side effect , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 52. Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my blog something like that. Can I implement a portion of your post to my website?

 53. Thanks for every other informative website. The place else may I get that kind of info written in such an ideal way? I have a mission that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

 54. Hi there, I discovered your web site by way of Google while searching for a related matter, your web site came up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 55. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

Comments have been disabled.