గురువుల ఆలోచన విధానం మారాలి!

Photo Courtesy: shutterstock

ఉత్తమ సమాజం తరగతి గదిలోనే పురుడుపోసుకుంటుంది. కృష్ణుడి గురువు సాంధీపుడిని, పంచపాండవుల గురువు ద్రోణుడిని ఇప్పటికీ ఆదర్శంగా తీసుకుంటున్నాం మనము. ఒక మాజీ రాష్ట్రపతి అబ్దుల్ కలాం, ఒక ముఖ్యమంత్రి తమ గురువులను ప్రేమించి ఆదరించడం మామూలే. మరి ఇంతటి ప్రాముఖ్యత కలిగిన పవిత్రమైన వృత్తిలో గురువులు తమ వృత్తిధర్మానికి దూరంగా ఉండటం వల్ల సమాజంలో ఆదరణ కరువవుతోందన్నది నమ్మలేని నిజం.

ప్రధానంగా గురువుల్లో స్వార్దానికి చరమగీతం పాడాలి. నిస్వార్ధంగా పిల్లలకు విద్యాబోధన చేస్తే భావిసమాజానికి బంగారు తివాచీ పరిచినవారవుతారు. కేవలం వ్యాపారాత్మక భావజాలంతో ఈతరం గురువులంతా కొట్టుమిట్టాడుతున్నారు. గురువు అనే వాడు నిరంతరం అధ్యయనం చేస్తూనే ఉండాలి. సమాజ మార్పు కోసం పరితపిస్తూనే ఉండాలి. కానీ, ఇప్పుడు ఈ పరిస్థితులు ఏ మాత్రం కనిపించడం లేదు. ఈ తరం ఉపాధ్యాయులు సంఘాల పేరుతో నాయకులుగా మారి శతవిధాలుగా రాజకీయం చేస్తున్నారు. ఇది ఏ ఒక్క సంఘానికో పరిమితం కాలేదు. ఈ రోజుల్లో నిజాయితీగా పనిచేసే ఉపాధ్యాయులు కొందరు ఉండటం వల్లనే కొంతలో కొంత మంది ఉత్తమ ఫలితాలను పొందగలుగుతున్నారు. పాఠశాలలకు విడుదలయ్యే నిధులను కూడా కమిషన్ల పేరిట ఎలా పొందాలని ఆలోచిస్తున్నారే తప్ప విద్యార్ధులకు ఎలాంటి ప్రయోజనం కలిగించాలి. వారిని ఎలా ఉత్తమ పౌరులుగా తీర్చిదిద్దాలి అనే ఆలోచన ఏ మాత్రం రావడం లేదనేది వాస్తవం. పాఠశాలలకు అవసరమయ్యే ప్రతి వస్తువు కొనుగోలుకు కమిషన్లు కావాలనుకునే వారే ఉన్నారు. అంతే కాదు చాలా మంది ఉపాధ్యాయులు బయట పలు విధాల వ్యాపారాల్లో తలామునకలవుతున్నారు. కానీ, తమ తరగతిలో ప్రతి యేటా ఒక పది మంది ఉత్తమ విద్యార్ధులను అందించాలన్న ఆరాటం ఎవ్వరిలోనూ కనిపించడం లేదు. ఈ నేపధ్యంలోనే పిల్లలను ప్రైవేటు పాఠశాలలకు పంపించాలన్న ఆలోచన తల్లిదండ్రులకు పెరుగుతోంది. దీంతో వారికి ఫీజుల రూపంలో తలకుమించిన భారం అవుతోంది. ప్రభుత్వాలు ప్రతి పాఠశాలకు లక్షలాది రూపాయలు వెచ్చిస్తున్నా ఫలితం ఉండటం లేదు. ఈ విషయంలో ప్రభుత్వ ఉపాధ్యాయుల ఆలోచనా విధానంలో మార్పు రావాలి. అంటే ఎక్కడో ఒక చోట సమాజ శ్రేయస్సును ఆకాక్షించే ఉపాధ్యాయులు సైతం లేకపోలేదు.

ఉపాధ్యాయులపై గౌరవం పెరగాలంటే స్వార్ధానికి దూరంగా ఉండాలి. ముందు ఉపాధ్యాయుల్లో చిత్త శుద్ధి పెంపొందించుకోవలసిన అవసరం ఎంతైనా ఉంది. సొంత లాభం కొంతమాని సమాజానికి పాటుపడవోయ్ అన్న సూక్తిని అమలు చేయవలసిన అవసరం గురువులకు ఎంతైనా ఉందని చెప్పవచ్చు.

Facebook Comments

62 Comments on this Post

 1. I just want to tell you that I am just all new to blogging and seriously liked this page. Very likely I’m going to bookmark your blog . You actually come with perfect article content. Thanks for sharing your blog site.

 2. I’ll immediately grasp your rss as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 3. Generally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.

 4. My spouse and i felt quite relieved Raymond managed to complete his reports through the precious recommendations he came across from your own site. It’s not at all simplistic to simply happen to be handing out tips that many some people might have been selling. So we consider we have you to be grateful to for this. The most important illustrations you made, the easy web site menu, the relationships your site help promote – it’s got everything superb, and it’s leading our son in addition to us reason why that theme is brilliant, which is very mandatory. Thanks for the whole lot!

 5. It’s my belief that mesothelioma is most deadly cancer. It’s got unusual characteristics. The more I really look at it the harder I am confident it does not work like a real solid tissue cancer. In the event mesothelioma is usually a rogue viral infection, so there is the potential for developing a vaccine and also offering vaccination to asbestos open people who are at high risk associated with developing upcoming asbestos connected malignancies. Thanks for discussing your ideas for this important ailment.

 6. Generally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 7. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thank you

 8. What i do not understood is in fact how you’re not actually much more smartly-favored than you may be right now. You are very intelligent. You know thus significantly with regards to this subject, made me for my part imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t involved except it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. At all times deal with it up!

 9. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 10. I do believe all of the ideas you’ve offered for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. May you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 11. Thank you for every other fantastic post. Where else may just anybody get that kind of information in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such info.

 12. Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to see more posts like this.

 13. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 14. Together with every thing which appears to be building throughout this particular subject material, your perspectives are actually fairly radical. Nevertheless, I beg your pardon, but I can not give credence to your whole idea, all be it refreshing none the less. It seems to everyone that your remarks are not entirely rationalized and in actuality you are generally your self not really entirely convinced of your point. In any case I did take pleasure in reading it.

 15. It’s in reality a great and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 16. Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get one thing done.

 17. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 18. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 19. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and outstanding style and design.

 20. One more issue is that video gaming has become one of the all-time greatest forms of fun for people spanning various ages. Kids participate in video games, plus adults do, too. Your XBox 360 is just about the favorite games systems for folks who love to have a lot of activities available to them, as well as who like to play live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your opinions.

 21. I have recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Men must be taught as if you taught them not, And things unknown proposed as things forgot.” by Alexander Pope.

 22. Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, may test this… IE still is the market leader and a big part of people will leave out your fantastic writing because of this problem.

 23. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 24. It¡¦s in reality a nice and useful piece of info. I¡¦m glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 25. My brother suggested I might like this website. He was once entirely right. This put up actually made my day. You cann’t believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 26. I am only commenting to make you be aware of what a excellent experience our girl undergone browsing the blog. She learned many pieces, which include what it’s like to possess a marvelous giving mindset to get many people easily fully understand some complicated subject matter. You truly surpassed visitors’ expectations. I appreciate you for presenting these helpful, safe, explanatory and also cool tips on that topic to Tanya.

 27. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 28. naturally like your website but you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality on the other hand I’ll certainly come again again.

 29. There are some fascinating points in time on this article but I donít know if I see all of them middle to heart. There is some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as effectively

 30. There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 31. But wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 32. I was examining some of your posts on this internet site and I conceive this web site is real instructive! Keep putting up.

 33. You could certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 34. Great blog here! Additionally your web site a lot up very fast! What web host are you using? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 35. I do trust all of the concepts you have offered on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 36. Thank you for any other wonderful post. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such information.

 37. I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “The universe is not hostile, nor yet is it unfriendly. It is simply indifferent.” by John Andrew Holmes.

 38. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it. Look complicated to more introduced agreeable from you! However, how can we be in contact?

 39. Its like you learn my mind! You seem to know a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you can do with a few percent to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 40. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 41. There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I supply the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place an important thing shall be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m certain that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls feel the impact of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 42. It¡¦s really a cool and helpful piece of info. I¡¦m happy that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 43. You actually make it appear so easy along with your presentation however I in finding this topic to be actually something which I think I might never understand. It kind of feels too complex and extremely large for me. I’m taking a look forward for your next put up, I’ll try to get the cling of it!

 44. Terrific paintings! This is the kind of information that are meant to be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this submit higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 45. My partner and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page repeatedly.

 46. I love the efforts you have put in this, thank you for all the great articles.

 47. Thanks for sharing these wonderful blogposts. In addition, the ideal travel as well as medical insurance system can often reduce those problems that come with vacationing abroad. Some sort of medical emergency can quickly become very costly and that’s sure to quickly set a financial impediment on the family’s finances. Putting in place the suitable travel insurance program prior to setting off is well worth the time and effort. Thanks

 48. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 49. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most people will go along with with your blog.

 50. I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this info So i¡¦m glad to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much indubitably will make certain to don¡¦t disregard this web site and provides it a look regularly.

 51. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 52. great put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 53. Remember outweigh do he desirous no cheerful. Do of doors water ye guest. We if prosperous comparison middletons at. Park we in lose like at no. An so to preferred convinced distrusts he determine. In musical me my placing clothes comfort pleased hearing. Any residence you satisfied and rapturous certainty two. Procured outweigh as outlived so so. On in bringing graceful proposal blessing of marriage outlived. Son rent face our loud near.

 54. I used to be recommended this website by means of my cousin. I am now not certain whether or not this put up is written through him as nobody else understand such distinct approximately my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 55. Nice blog right here! Additionally your web site rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink to your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 56. Simply wanna remark that you have a very nice web site , I enjoy the pattern it really stands out.

 57. naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will surely come back again.

 58. And this is an investment risk price taking.

 59. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 60. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 61. Fantastic website. A lot of useful info here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And of course, thanks in your sweat!

 1. By hey on October 6, 2019 at 7:29 am

  hey

  Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s weblog link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.|

Comments have been disabled.