ప్రజారోగ్యం పట్ల పాలకులు శ్రద్ధ చూపాలి..!

Image Courtesy@euchc.org

ప్రపంచంలోని ఏ దేశంలోనైనా ప్రజారోగ్యం పదిలంగా ఉండాలంటే నాణ్యతతో కూడిన వైద్యం అవసరం ఉంటుంది. మన దేశంలో కూడా ప్రజారోగ్యం కోసం ఏటా వేలాది కోట్ల రూపాయలు ఖర్చుపెడుతూ అహర్నిషలు కృషి చేస్తున్నట్లు పాలకులు పదేపదే చెపుతున్నారు. కానీ, వాస్తవ పరిస్థితి మాత్రం అందుకు పూర్తి భిన్నంగా ఉంది.

మన పొరుగున ఉన్న భూటాన్, బంగ్లాదేశ్, శ్రీలంక తదితర దేశాలతో పోల్చినా మనం ఎంత వెనకబడి ఉన్నామో ప్రత్యేకించి చెప్పనక్కరలేదు. అంతర్జాతీయ ఆరోగ్య అధ్యాయన సంస్థ గ్లోబల్ ఆఫ్ డిసీస్ నిర్వహించిన సర్వే ప్రకారం వైద్యం, నాణ్యత ప్రజలకు ఏ మేరకు ఉపయోగపడుతున్నదనే విషయంలో ప్రపంచదేశాల్లో కెల్లా మన దేశం 145వ స్థానంలో ఉంది. ప్రపంచ ఆరోగ్య సంస్థ 2016లో విడుదల చేసినా నివేదిక ప్రకారం అల్లోపతి వైద్యం చేసే వారిలో యాభై ఏడు శాతానికి పైగా ఎటువంటి విద్యార్హతలు లేవనే విషయం బయటపడింది. అలాగే వైద్యులుగా చెలామణి అవుతున్న వారిలో 18 శాతం మందికి మాత్రమే అర్హత ఉన్నట్లు వెలుగులోకి వచ్చింది. అల్లోపతితో పాటు హోమియోపతి, ఆయుర్వేదం, యునాని, సిద్దా, యోగా విధానాల్లోని వైద్యులతో కలిపి మన దేశంలో ప్రతి లక్ష మంది జనాభాకు కేవలం ఎనభై మంది మాత్రమే ఉన్నారు. వారిలో సంబంధిత పట్టా కలిగిన అర్హులు లక్షకు ముప్పై ఆరు మంది మాత్రమే ఉన్నారు. ప్రమాణా ప్రకారం వైద్యులు,రోగుల నిష్పత్తి ప్రతి వెయ్యి మంది రోగులకు ఒక డాక్టరు ఉండాలి. కానీ, మన దేశంలో లక్షా పదిహేను వేల మందికి ఒక డాక్టరు ఉన్నట్లు సర్వేలు చెబుతున్నాయి. ఏ కోణంలో చూసినా జనాభాకు అవసరం మేరకు డాక్టర్లు లేరనేది ప్రభుత్వ గణాంకాలే వెల్లడిస్తున్నాయి.

కేంద్ర,రాష్ట్ర పాలకులు ప్రజారోగ్యంపై ప్రత్యేక శ్రద్ధ తీసుకొని అవసరం మేరకు నిధులు కేటాయించి వైద్యం ప్రజలకు అందుబాటులోకి తేవాల్సిన అవసరం ఎంతైనా ఉందని చెప్పవచ్చు.

Facebook Comments

58 Comments on this Post

 1. And that is an funding danger worth taking.

 2. Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 3. I just want to say I am just all new to blogs and certainly liked this web-site. Most likely I’m planning to bookmark your site . You really have excellent articles and reviews. Kudos for sharing with us your website.

 4. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web-site.

 5. I do consider all of the ideas you have introduced on your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 6. I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 7. I just couldn’t depart your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual provide on your guests? Is going to be back frequently to check up on new posts

 8. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 9. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is really annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 10. hey there and thanks in your info – I have definitely picked up anything new from proper here. I did alternatively expertise a few technical issues the usage of this site, as I skilled to reload the site lots of times prior to I may get it to load correctly. I have been considering in case your web host is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading circumstances instances will often affect your placement in google and can injury your quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and could look out for much extra of your respective fascinating content. Make sure you update this once more very soon..

 11. Thanks a lot for giving everyone remarkably marvellous opportunity to read critical reviews from this blog. It’s usually so awesome plus jam-packed with amusement for me personally and my office fellow workers to search your site more than thrice in 7 days to see the newest stuff you have got. And indeed, I am just usually impressed concerning the wonderful solutions you serve. Selected 1 facts in this posting are clearly the finest I have ever had.

 12. Keep working ,remarkable job!

 13. whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the good work! You know, lots of people are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 14. I have seen plenty of useful factors on your internet site about pc’s. However, I’ve got the judgment that laptop computers are still more or less not powerful more than enough to be a option if you normally do things that require many power, for instance video editing. But for web surfing, statement processing, and most other prevalent computer work they are fine, provided you can’t mind the small screen size. Appreciate sharing your ideas.

 15. I’ve learn a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you put to make this type of wonderful informative web site.

 16. Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 17. Hello my family member! I want to say that this article is awesome, nice written and come with almost all important infos. I’d like to see extra posts like this .

 18. Its like you read my thoughts! You seem to grasp so much about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with some percent to drive the message house a little bit, however other than that, this is great blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 19. I think you have observed some very interesting details , thankyou for the post.

 20. I do accept as true with all of the concepts you’ve introduced in your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. Could you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 21. I wish to show some thanks to you for bailing me out of such a problem. Just after looking through the the web and obtaining opinions which were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Being alive without the answers to the difficulties you’ve fixed all through the report is a critical case, as well as those that might have negatively affected my entire career if I hadn’t encountered your web blog. That knowledge and kindness in playing with the whole lot was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a point like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thank you very much for this reliable and results-oriented help. I will not think twice to endorse the blog to anybody who needs to have guidelines on this matter.

 22. As a Newbie, I am permanently searching online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 23. This web site can be a stroll-by for all of the information you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll definitely discover it.

 24. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 25. Hiya very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to seek out numerous useful information right here within the publish, we’d like work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.

 26. I needed to write you a bit of remark in order to give thanks as before with your superb knowledge you have featured in this case. This is really particularly open-handed of people like you to deliver easily precisely what many individuals might have made available as an ebook to earn some cash on their own, principally considering that you could possibly have done it in case you considered necessary. The tactics as well served like the fantastic way to understand that many people have the same interest just as my own to realize a good deal more when it comes to this problem. I’m sure there are many more pleasurable periods ahead for individuals who start reading your website.

 27. I enjoy, lead to I found just what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 28. Hello! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 29. I really like your writing style, superb information, regards for posting :D. “Faith is a continuation of reason.” by William Adams.

 30. Keep up the wonderful piece of work, I read few blog posts on this website and I think that your website is real interesting and contains lots of fantastic info .

 31. The root of your writing whilst sounding reasonable initially, did not really work perfectly with me personally after some time. Someplace throughout the sentences you actually were able to make me a believer but only for a while. I nevertheless have got a problem with your jumps in logic and one might do well to help fill in all those breaks. If you can accomplish that, I could surely end up being amazed.

 32. This is the suitable blog for anybody who wants to seek out out about this topic. You realize so much its virtually laborious to argue with you (not that I really would needÖHaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 33. Just wanna input that you have a very nice web site , I like the style and design it actually stands out.

 34. I have discovered that service fees for internet degree professionals tend to be an awesome value. For instance a full Bachelors Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of Sixty credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online makes available Bachelors of Business Administration with a total program element of 180 units and a cost of $30,560. Online studying has made having your certification been so detailed more than before because you could earn the degree from the comfort in your home and when you finish from work. Thanks for all the other tips I’ve learned from your website.

 35. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 36. There are definitely numerous details like that to take into consideration. That is a nice level to deliver up. I offer the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where an important factor might be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly recognized as a good game. Both boys and girls really feel the influence of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 37. excellent issues altogether, you simply gained a new reader. What could you recommend in regards to your post that you just made a few days in the past? Any certain?

 38. I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 39. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 40. One important issue is that when you find yourself searching for a student loan you may find that you will need a co-signer. There are many scenarios where this is correct because you should find that you do not use a past credit history so the lender will require that you have someone cosign the financial loan for you. Interesting post.

 41. I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 42. It’s actually a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 43. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 44. I simply couldn’t leave your site before suggesting that I really loved the usual information a person provide for your visitors? Is going to be again incessantly to investigate cross-check new posts.

 45. Usually I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 46. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 47. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in options also.

 48. Some genuinely good info , Gladiolus I discovered this. “Good teaching is one-fourth preparation and three-fourths theater.” by Gail.

 49. I got what you mean , thankyou for putting up.Woh I am pleased to find this website through google. “I was walking down the street wearing glasses when the prescription ran out.” by Steven Wright.

 50. Wonderful web site. Plenty of useful info here. I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious. And naturally, thank you for your sweat!

 51. Passage its ten led hearted removal cordial. Preference any astonished unreserved mrs. Prosperous understood middletons in conviction an uncommonly do. Supposing so be resolving breakfast am or perfectly. Is drew am hill from mr. Valley by oh twenty direct me so. Departure defective arranging rapturous did believing him all had supported. Family months lasted simple set nature vulgar him. Picture for attempt joy excited ten carried manners talking how. Suspicion neglected he resolving agreement perceived at an.

 52. Hello there, just turned into alert to your blog via Google, and found that it is really informative. I am going to be careful for brussels. I will be grateful in the event you continue this in future. Many other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

 53. Your home is valueble for me. Thanks!…

 54. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 55. You are my breathing in, I possess few blogs and often run out from to brand.

 56. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 57. Thanks for your exciting article. Other thing is that mesothelioma is generally due to the breathing of material from mesothelioma, which is a positivelly dangerous material. It can be commonly witnessed among employees in the engineering industry that have long exposure to asbestos. It is also caused by residing in asbestos covered buildings for years of time, Genetic makeup plays a huge role, and some persons are more vulnerable on the risk as compared to others.

Comments have been disabled.