రాజ్యాంగబద్ధ పాలనకే రాజకీయ గ్రహణం..!

పార్లమెంటరీ ప్రజాస్వామ్యమనే నాగరిక పాలన సంవిధానంలో చట్టసభ సభ్యులెవరూ లాభదాయక పదవులు చేపట్టరాదని రాజ్యాంగ నిర్మాతలు లక్ష్మణ్ రేఖలు గీశారు. మంచుకు వేసిన పందిళ్ళు వడగళ్ళను ఆపలేవని నిర్దారిస్తూ అవినీతి భ్రష్టత్వంలో ఏటికేడు కొత్తలోతులు ముట్టడంలో రాటుతేలిన నేతలెందరో ప్రజాప్రాతినిధ్యాలను లాభదాయకంగా మార్చారనడంలో ఎలాంటి సందేహం లేదు. సామాజిక వనరుల పంపిణీ విశాల జనహితకంగా సాగాలని, సంపద ఏ కొద్ది మంది చెంతో పోగుపడదని విధంగా ఆర్ధిక వ్యవస్థ నడకకు భరోసా ఇవ్వాలని రాజ్యాంగంలోని 38, 39 అధికరణలు చెబుతున్నా, వాటి స్పూర్తికి చెల్లుకొట్టి అధికార పీఠాల దన్నుతో లక్షల కోట్ల రూపాయల జనధన దోపిడీస్వామ్యానికి తెరతీస్తున్నారు.

చట్టసభల సభ్యులు, వారి సంబంధీకుల ఆదాయ మార్గాల నుంచి అందే మొత్తానికి, వాస్తవంగా పోగుపడ్డ ఆస్తులకు పొంతన లేదంటే, రాజ్యాంగబద్ధ పదవిని దుర్వినియోగం చేసినట్లే భావించాలి. గతేడాది ఫిబ్రవరి నాటి చరిత్రాత్మక తీర్పులో ద్విసభ్య బెంచ్ చేసిన వ్యాఖ్య అది. ప్రధాన వ్యాజ్యం దాఖలు చేసినపుడు లొక్ ప్రహారీ సంస్థ 26మంది లోక్ సభ, 12మంది రాజ్యసభ సభ్యులతో పాటు 258మంది శాసనసభ్యుల ఆస్తులు 2009తో పోలిస్తే, 2014లో లెక్కకు మిక్కిలిగా పెరిగిన వైనాన్ని ప్రజాస్వామ్య సంస్కరణల సంఘం నివేదిక ఆధారంగా కోర్టుకు సమర్పించింది. వాటిని పరిశీలించాలని కేంద్రీయ ప్రత్యక్ష పన్నుల బోర్డును ఆదేశించినా, అది సక్రమంగా స్పందించకపోవడంపై ఆగ్రహించిన న్యాయపాలిక, రాజ్యాంగ రూపశిల్పుల ఆదర్శాలకు గొడుగుపడుతూ, ఆదాయానికి మించి ఆస్తులు పోగేసిన ఎంపీలు, ఎమ్మెల్యేలపై అనర్హత వేటు పడి తీరాలని తీర్పులో స్పష్టీకరించింది. ఎన్నికల బరిలోకి దిగే అభ్యర్ధుల ఆదాయాల్లో అసహజ పెరుగుదలను పసిగట్టే శాశ్వత యంత్రాంగం ఏర్పాటుపై ఏం చేశారో రెండు వారాల్లోగా నివేదించాలని కేంద్రాన్ని సుప్రీంకోర్టు తాజాగా ఆదేశించింది.

అభ్యర్ధులు, వారి జీవిత భాగస్వాములతో పాటు వారిపై ఆధారపడ్డ వారి ఆదాయాలు, ఆదాయ మార్గాలను ఎన్నికల వేళ తప్పనిసరిగా వెల్లడించేలా నిబంధనావళి ఎందుకు సవరించలేదన్నా న్యాయపాలిక సూటి ప్రశ్నలో కోట్లాది మంది ధర్మాగ్రహం ప్రతిధ్వనిస్తోంది. కేసులే, సూట్ కేసులే ఎన్నికల్లో పోటీపడే అభ్యర్ధుల ప్రధాన అనర్హతలుగా పార్టీలు పరిగణిస్తుండటంతో రాజ్యాంగబద్ధ పాలనకే రాజకీయ గ్రహణం పట్టింది.

Facebook Comments

69 Comments on this Post

 1. That is true for funding advice as effectively.

 2. That is true for funding advice as effectively.

 3. I simply want to say I am very new to blogging and definitely liked your web page. Likely I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with great posts. With thanks for sharing your blog.

 4. Greetings I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 5. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 6. I enjoy you because of all of the labor on this web site. Gloria really likes engaging in research and it’s really easy to understand why. My partner and i hear all concerning the dynamic medium you give both useful and interesting tactics on your website and even recommend response from other individuals about this topic then our own princess is actually becoming educated so much. Take advantage of the rest of the year. You’re the one conducting a really great job.

 7. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 8. It’s hard to find knowledgeable folks on this subject, but you sound like you already know what you’re talking about! Thanks

 9. One thing is that if you are searching for a student loan you may find that you will need a co-signer. There are many conditions where this is true because you may find that you do not possess a past credit history so the financial institution will require you have someone cosign the financial loan for you. Interesting post.

 10. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same niche as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!

 11. You could certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “Faith in the ability of a leader is of slight service unless it be united with faith in his justice.” by George Goethals.

 12. Excellent web site. Lots of helpful info here. I¡¦m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks to your effort!

 13. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

 14. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! “One who’s our friend is fond of us one who’s fond of us isn’t necessarily our friend.” by Geoffrey F. Albert.

 15. Some really great information, Gladiola I discovered this. “The basis of a democratic state is liberty.” by Aristotle.

 16. Really enjoyed this update, can you make it so I get an alert email whenever you write a new post?

 17. hi!,I like your writing so much! share we keep in touch more about your article on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 18. Appreciate it for helping out, superb information.

 19. I’ll right away grasp your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 20. As a Newbie, I am constantly searching online for articles that can benefit me. Thank you

 21. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could definitely be one of the very best in its field. Great blog!

 22. whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, lots of people are looking around for this information, you could help them greatly.

 23. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 24. Great write-up, I am normal visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 25. Just wanna comment that you have a very nice web site , I enjoy the pattern it really stands out.

 26. Enjoyed looking through this, very good stuff, appreciate it. “What the United States does best is to understand itself. What it does worst is understand others.” by Carlos Fuentes.

 27. Some truly good articles on this internet site, regards for contribution. “He that falls in love with himself will have no rivals.” by Benjamin Franklin.

 28. There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain good factors in features also.

 29. Thanks for your thoughts. One thing really noticed is banks as well as financial institutions know the spending habits of consumers as well as understand that most of the people max outside their cards around the holidays. They sensibly take advantage of this specific fact and then start flooding your current inbox and also snail-mail box having hundreds of 0 APR credit card offers immediately after the holiday season ends. Knowing that if you’re like 98% of the American public, you’ll soar at the possible opportunity to consolidate credit card debt and shift balances to 0 interest rates credit cards.

 30. I went over this site and I think you have a lot of superb information, saved to favorites (:.

 31. Good website! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 32. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful info. Thank you for the post. I will certainly comeback.

 33. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 34. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 35. F*ckin’ tremendous things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 36. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 37. I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide on your visitors? Is gonna be again regularly to check out new posts

 38. Some really nice and utilitarian info on this web site, likewise I conceive the pattern has fantastic features.

 39. Hello there, I found your blog via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 40. I dugg some of you post as I thought they were very beneficial invaluable

 41. Simply wanna remark that you have a very decent internet site , I the style it really stands out.

 42. Thank you for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 43. Thank you for any other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a mission that I’m just now working on, and I have been at the glance out for such information.

 44. Hello there I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome work.

 45. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 46. Can I simply say what a reduction to find someone who truly is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know find out how to carry a problem to light and make it important. Extra individuals must read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more widespread because you definitely have the gift.

 47. I liked as much as you’ll obtain performed proper here. The cartoon is attractive, your authored material stylish. nevertheless, you command get got an edginess over that you would like be handing over the following. in poor health definitely come further formerly once more since precisely the same just about a lot ceaselessly within case you protect this hike.

 48. Great tremendous issues here. I¡¦m very happy to look your article. Thanks so much and i’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 49. Thank you for every one of your hard work on this website. Debby loves participating in investigations and it’s really obvious why. We all hear all regarding the dynamic form you create both interesting and useful strategies via this website and as well cause response from some others on this content plus our girl has always been understanding a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You are always performing a fantastic job.

 50. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing concern with ur rss . Donít know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 51. I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 52. Great write-up, I am regular visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 53. Of friendship on inhabiting diminution discovered as. Did friendly eat breeding building few nor. Object he barton no effect played valley afford. Period so to oppose we little seeing or branch. Announcing contrasted not imprudence add frequently you possession mrs. Period saw his houses square and misery. Hour had held lain give yet.

 54. I am no longer positive the place you are getting your info, however good topic. I needs to spend some time learning more or working out more. Thank you for magnificent information I used to be searching for this info for my mission.

 55. The root of your writing whilst sounding reasonable originally, did not settle properly with me after some time. Somewhere throughout the paragraphs you managed to make me a believer unfortunately only for a short while. I nevertheless have got a problem with your leaps in logic and one might do nicely to help fill in all those breaks. If you actually can accomplish that, I would certainly be fascinated.

 56. It’s the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this submit and if I may just I desire to counsel you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article. I desire to read more issues approximately it!

 57. It¡¦s really a great and useful piece of info. I¡¦m satisfied that you just shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 58. Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 59. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 60. Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange contract between us!

 61. As I web site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 62. Hello There. I found your blog the use of msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn more of your useful info. Thank you for the post. I’ll certainly return.

 63. Spot on with this write-up, I truly think this website needs far more consideration. I’ll in all probability be again to read way more, thanks for that info.

 64. Hey very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to find so many useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 65. I am continually invstigating online for articles that can aid me. Thanks!

 66. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 67. I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “We are punished by our sins, not for them.” by Elbert Hubbard.

 68. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

 1. By nhl detroit red wings red fundamental adjustable hat on November 27, 2019 at 11:57 am

  nhl detroit red wings red fundamental adjustable hat

  the bento cookbook the japanese lunch boxgolf umbrella marino avenuepersonalized grey contrast backpack with embroidered namepicotech wood rolling farmhouse kitchen cart w wheels

Comments have been disabled.