మానవ వనరుల అభివృద్ధిని సత్వరమే చేపట్టాలి

Image Courtesy: Livemint

దేశం యొక్క అభివృద్ధి విజయం అనేది దాని మానవ వనరుల నైపుణ్యాభివృద్ధి పై ఆధారపడి వుంటుంది. ఏదైనా దేశం ఎంత బాగా మానవ వనరుల అభివృద్ధి మీద పెట్టుబడులు పెడుతుందో ఆ దేశం ఆర్ధిక సమృద్ధిని సాధించినట్లు అవుతుందని చెప్పవచ్చు. కేవలం దేశం లో మౌలిక వసతులు, సాంకేతిక పరిజ్ఞాఞాన్ని అభివృద్ధి చేయడమే కాకుండా ముఖ్యం గా ఆ దేశం లో యువతకు ఉన్నత స్థాయి విద్యా, నైపుణ్యాలను అందిస్తే ఆ మానవ వనరులను ఆర్ధిక పెట్టుబడిగా పెట్టి దేశాన్ని పురోభివృద్ధి వైపు నడిపించవచ్చునన్నది మేధావుల అభిప్రాయం. ప్రపంచ ఆర్ధిక వేదిక 130 దేశాలలో సర్వే జరిపి మానవ మూల ధనాన్ని బాగా వినియోగించుకొని ఆర్ధికం గా ఎదిగిన జాబితాను 2017 సంవత్సరం లో విడుదల చేస్తే మన దేశం 103 వ స్థానం లో వుండడం మన మానవ వనరుల అభివృద్ధిలో ఎంత వెనుకబడి వున్నామో ఇట్టే తెలుస్తోంది.

మన దేశ జనాభాలో అత్యధిక శాతం యువత కాగా వారి శక్తి యుక్తులు పూర్తిగా సద్వినియోగం అవడం లేదు. చాలా మంది యువత రకరకాల నైపుణ్య కోర్సులు నేర్చుకుంటున్నప్పటికీ వ్యక్తిగత కౌసల్యం లేక వెనుకబడిపోతున్నారు. ప్రభుత్వం కౌశల్ భారత్ పధకాన్ని ప్రవెశపెట్టి 40 కోట్ల మందికి నైపుణ్య శిక్షణ ఇవ్వాలన్న ఆశయం మంచిదే కాని అది కాగితాఅకే పరిమితమవడం తో యువత కు సరైన లద్భి చేకూరడం లేదు. ప్రపంచ వ్యాప్తం గా నిరుద్యోగం పెను సవాలుగా మారి ఆయా దేశాల ఆర్ధికాభివృద్ధి కుంటుపడడమే కాకుండా సామాజిక అశాంతికి కారణమౌతోంది. వర్ధమాన దేశాల మధ్య పోటీ పెరుగుతుండడం తో కంపెనీలు వారి ఉత్పత్తులను, సేవలను మెరుగుపరచే వారికి నైపుణ్యాభివృద్ధి వున్న వారికి ఉద్యోగాలు కల్పిస్తొంది. రకరకాల రంగాలు,అంకుర పరిశ్రమలు అభివృద్ధి చెందుతున్నా ఆ పరిజ్ఞానం అందిపుచ్చుకునే కౌశలత మన దేశ యువతలో లోపించడం తో ఉద్యోగాలు రాక నిరుద్యోగులుగా లేక చిరుద్యోగులుగా మిగిలిపోతున్నారు. పాఠసాల స్థాయిలో కార్పొరేట్ విద్యా సంస్థలు అడుగుపెట్టడం తో విద్యార్ధులను యంత్రాలుగా మార్చేసాయి. వారిలో వున్న ప్రతిభను, నైపుణ్యాన్ని వెలికి తీయడం లో పూర్తిగా విఫలమౌతున్నాయి. ఈ సంస్థలు విద్యార్ధులను మూసలో పోసినట్లు సాంప్రదాయ విద్యా బోధనకు, శిక్షణకు అంటిపెట్టుకు వుండేటట్లు చేసి ఇంజనీరింగ్, వైద్య విద్య, అక్కౌంట్స్, ఎం బి ఏ లకు మాత్రమే పరిమితం చేస్తున్నారు కానీ కొత్తగా వస్తున్న నైపుణ్య కోర్సుల వైపు మళ్ళించడం లో విఫలమయ్యాయి. తల్లిదండ్రులు కూడా వారి ఆశయాలను పిల్లల నెత్తి మీద బలవంతం గా రుద్ది వారిలోని సృజనాత్మకతను వెలికితీయడం లో పూర్తిగా విఫలమౌతున్నారు. దానితో వారిలో వ్యక్తిగత నిర్ణయాలు తీసుకునే స్వేచ్చ లేక రెండిటికీ చెడ్డ రేవడిలా మారిపోతున్నారు.కొంత మంది విద్యార్ధులలో ప్రతిభ వున్నా ఆర్ధిక ఇబ్బందుల వలన చదువు మధ్యలో ఆపివేస్తున్నారు.

ఆర్ధికాభివృద్ధి చెందిన దేశాలలో పదహారేళ్ళ వయస్సు నుండి వృత్తి నైపుణ్యానికి సంబంధించిన సంభాషణా చాతుర్యం , సమయ పాలన, సృజనాత్మతకత పెంపొందించుకోవడం వంటి వాటిలో శ్క్షణ ఇప్పించి వారి కాళ్ళ మీద వారిని నిలబదే విధం గా ప్రయత్నం చేస్తున్నారు. ఉత్తర ఐరోపా దేశాలైన నార్వే, ఫిన్లాండ్,స్విజర్లాండ్, డెనార్క్, స్వీడన్ దేశాలు మూల ధన సూచీలో అగ్ర స్థానంలో వుండడానికి కారణం ఆయా దేశాలలో పాఠసాల స్థాయి నుండే విద్యార్ధులకు వృత్తి నైపుణ్యాలను ఎంచుకునే స్వేచ్చ ఇచ్చి దానిని అభివృద్ధి చేసుకునే తోడ్పాటును అందిస్తున్నారు.అత్యంత విదెశీ మారక ద్రవ్యాన్ని ఆర్జించిపెట్టే మన దేశం లో లో హస్త కళా రంగం లో యువతను పదును పెడితే ప్రయత్న లోపం తో వాటి ఎగుమతులు కూడా పెంచవచ్చు. యువతను వారి అభిరుచిని బట్టి ఎంచుకున్న రంగం వైపు మళ్ళేందుకు కావల్సిన శిక్షణ ,ప్రాత్సాహం, ఉపాధి అవకాశాలు కల్పిస్తే వారు తమ ప్రతిభ మరింత మెరుగ్గా కనబరచే అవకాశాలు వుంటాయి. అందువలన మానవ వనరుల అభివృద్ధి చెంది సమగ్ర దేశాభివృద్ధి సాధ్యం.

Facebook Comments

68 Comments on this Post

 1. All forms of investments include sure risks.

 2. This is true for investment advice as effectively.

 3. I just want to mention I am new to weblog and actually liked you’re web site. Probably I’m planning to bookmark your site . You surely come with awesome writings. Thank you for sharing your website page.

 4. The very core of your writing whilst appearing agreeable initially, did not really settle properly with me personally after some time. Someplace throughout the paragraphs you actually were able to make me a believer unfortunately only for a short while. I nevertheless have a problem with your jumps in assumptions and you would do well to help fill in all those gaps. If you actually can accomplish that, I would definitely end up being impressed.

 5. Keep working ,terrific job!

 6. Thank you, I’ve just been looking for information approximately this topic for a while and yours is the best I have discovered so far. However, what about the conclusion? Are you sure in regards to the supply?

 7. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Bless you

 8. You have mentioned very interesting details ! ps decent web site . “Hares can gamble over the body of a dead lion.” by Publilius Syrus.

 9. Very good written information. It will be useful to everyone who utilizes it, as well as me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 10. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you possibly can remove me from that service? Thanks!

 11. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 12. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 13. Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thanks a lot!

 14. Enjoyed studying this, very good stuff, appreciate it. “What the United States does best is to understand itself. What it does worst is understand others.” by Carlos Fuentes.

 15. Hey very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds also…I’m happy to search out numerous useful information here within the submit, we want work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 16. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 17. Thanks for helping out, excellent information.

 18. I have recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 19. Everyone loves what you guys tend to be up too. This type of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 20. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 21. Hello there, I found your site via Google while searching for a related topic, your web site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 22. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a lot!

 23. I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 24. Good write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 25. I will right away grab your rss as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 26. I have recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “The achievements of an organization are the results of the combined effort of each individual.” by Vince Lombardi.

 27. I went over this site and I conceive you have a lot of excellent information, saved to my bookmarks (:.

 28. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 29. Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your fantastic writing due to this problem.

 30. It’s onerous to search out knowledgeable individuals on this subject, but you sound like you understand what you’re talking about! Thanks

 31. Attractive component to content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I success you get right of entry to constantly rapidly.

 32. As soon as I found this site I went on reddit to share some of the love with them.

 33. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 34. Some really select content on this website , bookmarked .

 35. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 36. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and amazing design and style.

 37. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 38. After examine a number of of the weblog posts on your web site now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website checklist and shall be checking again soon. Pls try my website as effectively and let me know what you think.

 39. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 40. Hi there. I found your website by way of Google whilst looking for a similar topic, your web site got here up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 41. whoah this weblog is magnificent i really like studying your articles. Keep up the good work! You already know, lots of individuals are looking round for this information, you could help them greatly.

 42. Hey there. I discovered your website by way of Google even as searching for a comparable topic, your site came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 43. Awesome post. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a long time.

 44. Hey there. I found your blog by the use of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website came up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 45. Awesome post. I am a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 46. Hey there. I discovered your blog via Google whilst looking for a similar topic, your web site got here up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 47. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 48. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 49. Awesome write-up. I am a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 50. Hi there. I discovered your blog by way of Google whilst searching for a similar subject, your website came up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 51. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 53. It is actually a great and useful piece of info. I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 54. Hello there. I found your web site by way of Google while searching for a related subject, your site got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 55. Social Media Marketing Wien

 56. Hey there. I found your site by way of Google even as searching for a similar topic, your website got here up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 57. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 58. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time.

 59. Awesome post. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a long time.

 60. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 61. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 62. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 63. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist different customers like its helped me. Good job.

 64. Awesome post. I’m a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 65. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 66. Hello there. I found your web site via Google whilst searching for a related subject, your web site came up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 67. Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a excellent story. Thanks!

 68. Hi there. I discovered your site by means of Google while looking for a comparable matter, your web site got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

Comments have been disabled.