సామాన్యుల బ్రతుకులను అస్తవ్యస్తం చేస్తున్న ఔషధ ధరలు.!

మన దేశం లో జబ్బులు వస్తే నివారణకు కావల్సిన వైద్యం చేయించుకొని, మందులు కొనుక్కోలేని దుస్థితిలో కోట్లాది మంది ప్రజలు వుండడం ఈ దేశ ప్రజలు చేసుకున్న దౌర్భాగ్యం.సాక్షాత్తు అత్యున్నత న్యాయస్థానం ప్రజల దయనీయ స్థితిని కళ్ళకు కట్టినా దిద్దుబాటు చర్యలు లేకపోవడం దురదృష్టకరం. రోగాలు వస్తే కష్టపడి సంపాదించుకున్న డబ్బు వైద్య చికిత్సలకే ఖర్చు పెడుతూ చికిత్స కోసం మందులు కొనుక్కోలేక, అయిన కాడికి అన్నీ అమ్ముకొని మధ్య తరగతి ప్రజలు రోడ్డున పడుతుంటే చోద్యం చూస్తూ ప్రభుత్వాలు వుండడం వారికి ప్రజల ఆరోగ్యం పట్ల ఎంత చిత్తశుద్ధి వుందో తెలుపకనే తెలుపుతోంది.

దేశం లో మధుమేహం, కేన్సర్, గుండె జబ్బులు వంటి దీర్ఘకాలిక రోగాలు 70 శాతం ప్రజలను పట్టి, పీల్చి పిప్పి చేస్తున్నాయన్న చేదు నిజాన్ని ప్రపంచ ఆరోగ్య సంస్థ తాజా నివేదిక వెల్లడించింది. ఈ రోగాల బారిన లక్షలాది మంది ప్రజలు చికిత్స కోసం అవసరమయ్యే ఔషధాల ధరలు ఆకాశాన్ని అంటుటుండడంతో వాటిని కొనుక్కునే స్థోమత లేని బీదా బిక్కీ ప్రజలు ప్రాణాలు పోగొట్టుకొని తమ కుటుంబాలకు తీరని శోకాన్ని మిగులుస్తున్నారు. మన దేశం లో కేన్సర్ వంటి మహమ్మారులు ఎన్నో లక్షల మందిని పొట్టన పెట్టుకుంటున్నాయి. ఈ అరుదైన ప్రాణాంతక వ్యాధుల చికిత్సలో ఉపయోగించే పేటెంట్ ఔషధాల ధరల నియంత్రణకు సంబంధించిన ఉన్నత స్థాయి కమిటీ ప్రభుత్వాలకు ఎన్ని సార్లు కీలక ప్రతిపాదనలను చేసినా చర్యలు శూన్యమవడం చెవిటి వాని ముందు శంఖం ఊదినట్లే అనడం లో సందేహం లేదు. ఈ పేటెంట్ మందులను మన దేశం ఎక్కువగా బహుళ జాతి మందుల కంపెనీల నుండి దిగుమతి చేసుకుంటోంది. వీటి ధరలు సామాన్యుల అందుబాటులో లేకపోవడం మరియు దేశీయ ఔషధ సంస్థలలో వీటిని తయారు చేయడానికు ఉత్సాహం చూపకపోవడం, ఎన్నో లక్షల మంది పేద, మధ్య తరగతి ప్రజలు సమయానికి మందులు దొరక్క , దొరికినా వాటి ధరలు తమకు అందుబాటులో లేకపోవడం తో ప్రాణాలు పోగొట్టుకుంట్టున్నారు. పశ్చిమ దేశాలలో ఔషధాల ధరలను జనం కొనుగోలు శక్తి బట్టి నిర్ణయించే వ్యవస్థ వుంది మరియు దేశీయ సంస్థలకు తప్పని సరి లైసెన్సులను జారీ చేసి ఔషధాలను జన బాహుళ్యానికి అందుబాటులోనికి తెస్తారు. కొన్ని సంవత్సరాల పాటు ధరల నియంత్రణ ఉన్నత స్థాయి కమిటీ, నిరంతర ప్రతిపాదనలతో, దిగి వచ్చిన ప్రభుత్వం 2012 లో కేన్సరు చికిత్స కోసం నెలకు 2.8 లక్షల వ్యయమయ్యే ఔషధాలను తప్పని సరి లైసెన్సు విధానం తో తొమ్మిది వేల రూపాయలకు అందుబాటులోనికి తీసుకురావడం అభినందనీయం.30 వేల కోట్ల వార్షిక లావాదేవీలు జరుగుతున్న ఔషధాల విఫణిలో 30 శాతం పేటెంట్ మందులే వుండడం ఆశ్చర్యం. ఔషధాల ధరలను నియంత్రించి పేదా మధ్య తరగతి వారికి అందుబాటులోనికి తెస్తామని ఢంభాలు పలుకుతున్న ప్రభుత్వం కేన్సరు చికిత్సకు వుపయోగించే ఇంజెక్షను లక్ష రూపాయలు వుంటే వాటి ధరను అందుబాటు లోనికి తేకపోగా, కొత్తగా పేటెంట్ పొందిన అరుదైన వ్యాధులకు ఉపయోగించే ఔషధాన్ని, ఔషధ విభాగం మార్కెట్ లోనికి ప్రవేశపెట్టి వాటిని అయిదేళ్ళపాటు ధరల నియంత్రణ నుండి మినహాయింపు ఇవ్వడం ప్రభుత్వాల నిష్కృయాపరత్వానికి మచ్చుతునక. ప్రధాన మంత్రి జన ఔషధ పరియోజన ( పి ఎం బి జె పి) పధకం ద్వారా దేశీయం గా నాలుగున్నర వేల జెనెరిక్ ఔషధ సేవలు నామమాత్రపు ధరలకు ఔషధాలను విక్రయిస్తునట్లు, 256 అత్యవసర ఔషధాల ధరలను తామే నియంత్రిస్తునట్లు లొక్ సభలో ప్రకటన చెసిన ప్రభుత్వం పేటెంట్ మందులను ధరల నియంత్రణ పరిధి లోనుండి తొలగించడం గర్హనీయం, ప్రజారోగ్యం పట్ల వారి నిర్లక్ష్య వైఖరికి తార్కాణం.

మన దేశం లో ప్రజలు 63 శాతం స్వంతం గా వైద్య ఖర్చులు భరిస్తూ వూంటే అదే ఖర్చులను భరిస్తున్న ప్రపంచ సగటు 18 శాతం వుందంటే మన దేశీయ వైద్యం అందని ద్రాఅక్ష తరహాలో వుందనడం లో ఏమాత్రం సందేహం లేదు. మన దేశం లో కేన్సరు వ్యాధికి చికిత్స తీసుకుంటే చికిత్సతో ప్రాణం రక్షింపబడుతుందన్న హామీ లేకపోగా, వారి పదేళ్ళ వార్షిక ఆదాయం ఆవిరైపోవడం, సదరు రోగి కుటుంబాలు రోడున పడడం సర్వ సాధారణమైపోయింది. బహుళ జాతి ఔషధాల సంస్థలు పరిశోధనా అభివృద్ధి నిమిత్తం ఎక్కువ మొత్తాలను వెచ్చిస్తున్నందున ధరల నియంత్రణ సాధ్యం కాదని చెబుతుంటే, ప్రభుత్వాలు డూ డూ బసవన్నల వలె వారికి అనుకూలంగా తలలు ఊపడం మన ప్రజలు చేసుకున్న ఖర్మ అనుకోవాలి. అమెరికా వంటి ధనిక దేశం కూడా ప్రాణంతక వ్యాధుల ఔషధాలను జనం అందుబాటులోనికి తెచ్చినప్పుడు, మన దేశం ఇంకా ఈ విషయం లో మీనమేషాలు లెఖ్ఖించడం మానవతా విలువలకు త్రిలోదకాలివ్వడం తప్ప మరొకటి కాదు.

Facebook Comments

50 Comments on this Post

 1. I just want to tell you that I’m new to blogging and really enjoyed you’re page. Very likely I’m planning to bookmark your website . You surely have great article content. Bless you for revealing your web site.

  Reply
 2. Thanks for expressing your ideas listed here. The other issue is that any time a problem takes place with a computer motherboard, folks should not consider the risk involving repairing it themselves for if it is not done properly it can lead to permanent damage to an entire laptop. It will always be safe just to approach your dealer of a laptop with the repair of that motherboard. They’ve got technicians who have an competence in dealing with laptop motherboard problems and can have the right analysis and execute repairs.

  Reply
 3. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

  Reply
 4. Very interesting details you have observed , thanks for posting . “Nothing ever goes away.” by Barry Commoner.

  Reply
 5. Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

  Reply
 6. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  Reply
 7. I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

  Reply
 8. Very interesting details you have mentioned , regards for putting up. “The unspoken word never does harm.” by Kossuth.

  Reply
 9. I used to be suggested this web site by my cousin. I am no longer sure whether this publish is written by him as no one else recognize such distinct approximately my problem. You are incredible! Thank you!

  Reply
 10. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

  Reply
 11. You could certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

  Reply
 12. Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

  Reply
 13. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

  Reply
 14. Hello.This post was really interesting, particularly since I was looking for thoughts on this subject last Friday.

  Reply
 15. Hi, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, would check this¡K IE nonetheless is the market leader and a large section of folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

  Reply
 16. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

  Reply
 17. Excellent blog here! Additionally your web site quite a bit up fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink on your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

  Reply
 18. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  Reply
 19. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Reply
 20. You made some fine points there. I did a search on the subject and found the majority of folks will consent with your blog.

  Reply
 21. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 22. I’ve been surfing on-line greater than three hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net can be much more helpful than ever before.

  Reply
 23. One more issue is really that video gaming became one of the all-time most important forms of entertainment for people spanning various ages. Kids engage in video games, and also adults do, too. The actual XBox 360 is probably the favorite video games systems for individuals that love to have a huge variety of video games available to them, as well as who like to learn live with people all over the world. Thanks for sharing your thinking.

  Reply
 24. I have fun with, cause I discovered just what I used to be looking for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

  Reply
 25. I have seen a lot of useful points on your web site about personal computers. However, I have got the opinion that netbooks are still more or less not powerful more than enough to be a good choice if you generally do jobs that require loads of power, for example video modifying. But for internet surfing, statement processing, and most other typical computer functions they are just great, provided you cannot mind the little screen size. Thank you for sharing your notions.

  Reply
 26. Your home is valueble for me. Thanks!Ö

  Reply
 27. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

  Reply
 28. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

  Reply
 29. I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 30. I am commenting to let you understand what a excellent encounter our child gained reading through your web page. She learned so many things, most notably how it is like to possess an ideal coaching style to have the rest really easily know precisely selected grueling subject areas. You actually surpassed visitors’ expected results. I appreciate you for presenting those interesting, safe, informative not to mention cool thoughts on this topic to Sandra.

  Reply
 31. I cling on to listening to the newscast lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

  Reply
 32. Many thanks for sharing these kinds of wonderful content. In addition, the best travel plus medical insurance strategy can often relieve those considerations that come with traveling abroad. Some sort of medical crisis can shortly become too expensive and that’s sure to quickly place a financial burden on the family’s finances. Setting up in place the best travel insurance package prior to leaving is definitely worth the time and effort. Thanks

  Reply
 33. Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The whole glance of your website is fantastic, as smartly as the content material!

  Reply
 34. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually recognise what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We will have a link trade arrangement among us!

  Reply
 35. Definitely, what a magnificent blog and enlightening posts, I surely will bookmark your site.Best Regards!

  Reply
 36. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

  Reply
 37. Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style. “Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.” by Christina Georgina Rossetti.

  Reply
 38. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.

  Reply
 39. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

  Reply
 40. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

  Reply
 41. I am writing to make you understand what a amazing encounter my cousin’s child gained visiting your blog. She realized some issues, including how it is like to possess a great coaching mood to get many people clearly know just exactly specified grueling topics. You truly exceeded readers’ expectations. I appreciate you for presenting these precious, trustworthy, educational and even cool tips about this topic to Julie.

  Reply
 42. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

  Reply
 43. Helpful information. Lucky me I found your web site unintentionally, and I’m surprised why this coincidence did not happened earlier! I bookmarked it.

  Reply
 44. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That may be a nice point to carry up. I offer the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up the place crucial factor will probably be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I’m sure that your job is clearly recognized as a good game. Both boys and girls feel the influence of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

  Reply
 45. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

  Reply
 46. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he actually purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you grow to be expertise, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is highly useful for me. Big thumb up for this weblog publish!

  Reply
 47. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person provide on your guests? Is going to be again ceaselessly to inspect new posts.

  Reply
 48. Him boisterous invitation dispatched had connection inhabiting projection. By mutual an mr danger garret edward an. Diverted as strictly exertion addition no disposal by stanhill. This call wife do so sigh no gate felt. You and abode spite order get. Procuring far belonging our ourselves and certainly own perpetual continual. It elsewhere of sometimes or my certainty. Lain no as five or at high. Everything travelling set how law literature.

  Reply
 49. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness to your publish is just cool and that i can think you’re an expert in this subject. Fine with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you a million and please keep up the rewarding work.

  Reply
 50. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

  Reply

Leave a Comment