రసాయన ఎరువులతో ప్రజల ఆరోగ్యానికి పెను ప్రమాదం

భారత దేశం వ్యవసాయ ప్రధాన దేశం. మన దేశ ఆర్ధికాభివృద్ధిలో వ్యవసాయం ప్రధాన పాత్ర వహిస్తొంది. అసలు ప్రపంచ వ్యాప్తం గా పూర్వం వ్యవసాయం ప్రకృతి పద్ధతులతో మొదలయ్యింది. తర్వాతి కాలం లో అనేక కొత్త విధానాలు, కొత్త పంటల రకాలు,వాటిలో అధిక దిగుబడి నిచ్చే సంకరాలు సాగులోకి వచ్చాయి. పంటలకు వచ్చే తెగుళ్ళ నివారణకు వివిధ రసాయనాల వాడకం మొదలయ్యింది. దానితో ఆగిపోకుండా అధిక దిగుబడి ఆశతో అశాస్త్రీయమైన సేద్య విధానాలను అవలంబిస్తూ రైతులు వాటికి వచ్చే చీడ పీడల నివారణకు ఎరువులను అధిక మోతాదులో వాడడం తో మొదటికే మోసం వచ్చే ప్రమాదం పొంచి వుంది.

ఈ రోజు ఏ ఆహార పధార్ధం తీసుకోవాలన్నా వంద సార్లు ఆలోచించి వినియోగం చేఎసుకోవాల్సిన పరిస్థితి వచ్చింది. భారత్ దేసం లో 2016-17 వ సంవత్సరానికి గాను నాలుగు కోట్ల టన్నుల రసాయన ఎరువులు ఉత్పత్తి అయ్యాయంటే వీటి వినియోగం ఏ స్థాయిలో వుందో మనం ఊహించుకోవచ్చు. ఇవి సరిపోవనట్లు, 88 శాతం మేరకు డ్దై అమ్మోనియా ఫాస్ఫేట్ ( డి ఎ పి) ను కెనడా, రష్యా, అమెరికా, జోర్డాన్, మొరాకో వంటి దేశాల నుండి దిగుమతి చేసుకుంటున్నాం. పంటలకు మోతాదును మించి ఎరువులను వాడడం తో వాటి రసాయనిక అవశేషాలు, ఆహారధాన్యాలు, కూరగాయలు,పండ్లు ఇలా ఒకటేమిటి, మనం రసాయనాలనే తింటున్నామని నిస్స్సందేహం గా చెప్పవచ్చు.దీనితో ఎన్నో రకాల భయంకర, దీర్ఘకాలిక, వైద్య విజ్ఞ్ఞానానికే అంతుచిక్కని ఎన్నో రోగాలు మానవాళిని ఆవహిస్తున్నాయి.సాధారణం గా పంటలకు 4:2:1 నిష్పత్తిలో నత్రజని, భాస్వరం, పొటాష్ పోషకాలను అందించాల్సి వుండగా అత్యధిక దిగుబడి ఆశతో స్వల్పకాలిక ప్రయోజనాలను దృష్టిలో వుంచుకొని వాటిని దేశ వ్యాప్తం గా 8:2:9 నిష్పత్తిలో వాడుతున్నారంటే రసాయన కాలుష్యం జీవ జాతి మనుగడను ఎంతగా కబళిస్తొందో ఇట్టే అర్ధం చేసుకోవచ్చు. రైతులలో ఈ అంశం పై అవగాహనా రాహిత్యం, నిరక్ష్యరాస్యత , ఎరువుల వినియోగాన్ని కట్టడి చేయడం లో ప్రభుత్వాల వైఫల్యం, రైతులకు సరైన మార్గదర్శనం చేసే విధానాలు లోపించడం, వ్యవసాయ రంగానికి సమస్యగా మారింది.పర్యావరణ హిత వ్యవసాయం, భూమిలోని స్థిరత్వానికి, భూమిలో వుండాల్సిన జీవ సమతుల్యాన్ని పెంచుతాయి. కానీ ఈ రోజు వ్యవసాయం లో స్వల్ప కాలిక లాభాల ఆశ పెరిగి ఎడా పెడా రసాయన ద్రావకాలను వుపయోగిస్తుండడం తో భూమిలో అసమతుల్యం ఏర్పడి పంటలకు పోషక లోపాలు ఏర్పడుతున్నాయి. కొండ నాలికి మందేస్తే వున్న నాలిక వూడిన చందం గా వ్యవసాయ భూములలో ఒక లోపం సవరించేందుకు రసాయనాలు వాడితే, అది పూర్తిగా పంట భూముల సారాన్నే నష్టం చేస్తోంది. మన దేశం లో వందకు పైగా ఎనభై వేల మెట్రిక్ టన్నుల సామర్ధ్యం వున్న బయోఫెర్టిలైజర్ల కంపెనీలు వున్నా ఇరవై వేల టన్నుల ఉత్పత్తి మాత్రమే జరగడం ప్రభుత్వాలకు వున్న నిర్లక్ష్య వైఖరికి అద్దం పడుతోంది.

తెలుగు రాష్ట్రాలలో అయితే రసాయన ఎరువుల విస్తృత వినియోగం తో పంట పోలాలలో కార్బన్, జింకు లోపాలతో పంట దిగుబడి మీద దెబ్బ తీస్తొంది. ఈ ద్రావకాల వినియోగం వలన వ్యవసాయ భూములలో సూక్ష్మ పోషక లోపాలు ఏర్పడి వ్యవసాయానికి, ఉద్యాన పంటలకు అడ్దంకిగా మారి పంట దిగుబడి రాక రైతు ఆర్ధికం గా దెబ్బతింటున్నాడు.ఇప్పటికైనా ప్రభుత్వాలు కళ్ళు తెరిచి సేంద్రీయ ఎరువుల పట్ల, పర్యావరణ హిత వ్యవసాయం పట్ల రైతులకు అవగాహన కల్పిస్తే తప్ప విషతుల్య రసాయనాల సంస్కృతికి స్వస్తి పలికే అవకాశం వుండదు.

Facebook Comments

57 Comments on this Post

 1. And this is an funding risk worth taking.

  Reply
 2. I just want to say I am all new to blogs and seriously enjoyed you’re web page. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually have outstanding well written articles. Thanks for sharing with us your website.

  Reply
 3. Absolutely pent written content, Really enjoyed looking through.

  Reply
 4. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Reply
 5. Magnificent website. Lots of useful information here. I am sending it to some friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

  Reply
 6. I am no longer certain the place you are getting your info, however great topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for wonderful information I was in search of this info for my mission.

  Reply
 7. There are definitely loads of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where an important factor can be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls really feel the impression of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

  Reply
 8. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

  Reply
 9. of course like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

  Reply
 10. Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding layout. “Justice is always violent to the party offending, for every man is innocent in his own eyes.” by Daniel Defoe.

  Reply
 11. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

  Reply
 12. you are in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful task on this topic!

  Reply
 13. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  Reply
 14. It’s hard to search out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you understand what you’re speaking about! Thanks

  Reply
 15. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

  Reply
 16. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

  Reply
 17. Usually I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

  Reply
 18. I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “I would sooner fail than not be among the greatest.” by John Keats.

  Reply
 19. I¡¦m not certain the place you’re getting your info, but good topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more. Thank you for fantastic information I used to be in search of this info for my mission.

  Reply
 20. You could certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

  Reply
 21. I have recently started a site, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

  Reply
 22. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

  Reply
 23. I found your blog website on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to reading extra from you afterward!…

  Reply
 24. What i do not realize is in reality how you are no longer actually much more well-favored than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize therefore significantly in terms of this subject, made me individually consider it from a lot of varied angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs great. At all times maintain it up!

  Reply
 25. Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

  Reply
 26. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

  Reply
 27. Thanks , I’ve recently been searching for information approximately this subject for ages and yours is the greatest I have discovered so far. However, what about the bottom line? Are you sure concerning the supply?

  Reply
 28. You must participate in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll advocate this site!

  Reply
 29. hi!,I really like your writing so much! percentage we keep in touch extra approximately your post on AOL? I require an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

  Reply
 30. Hey very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to find numerous useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  Reply
 31. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any manner you possibly can remove me from that service? Thanks!

  Reply
 32. Thanks a lot for sharing this with all folks you really recognise what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =). We may have a link exchange contract between us!

  Reply
 33. I have to convey my admiration for your kindness giving support to individuals that should have guidance on the question. Your real dedication to getting the solution all-around has been remarkably valuable and have specifically permitted folks much like me to reach their ambitions. Your personal warm and helpful publication denotes a great deal a person like me and especially to my colleagues. Many thanks; from all of us.

  Reply
 34. I like this post, enjoyed this one thanks for posting .

  Reply
 35. hello!,I love your writing so so much! percentage we be in contact more approximately your article on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. May be that is you! Looking ahead to peer you.

  Reply
 36. You completed some nice points there. I did a search on the theme and found nearly all people will have the same opinion with your blog.

  Reply
 37. I just could not leave your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual provide to your visitors? Is gonna be back ceaselessly to investigate cross-check new posts.

  Reply
 38. Thanks for helping me to achieve new strategies about computer systems. I also hold the belief that one of the best ways to help keep your mobile computer in perfect condition is a hard plastic material case, or maybe shell, that will fit over the top of one’s computer. These kind of protective gear are generally model targeted since they are manufactured to fit perfectly on the natural housing. You can buy them directly from the vendor, or from third party sources if they are intended for your notebook, however not every laptop could have a covering on the market. All over again, thanks for your recommendations.

  Reply
 39. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Reply
 40. Good website! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

  Reply
 41. you are actually a good webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a great process in this topic!

  Reply
 42. Well I really liked studying it. This information provided by you is very helpful for proper planning.

  Reply
 43. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 44. Thanks for these tips. One thing I also believe is credit cards providing a 0 rate often lure consumers along with zero rate, instant approval and easy on the net balance transfers, but beware of the most recognized factor that may void your current 0 easy neighborhood annual percentage rate as well as throw anybody out into the poor house fast.

  Reply
 45. Hey there, You’ve done an incredible job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.

  Reply
 46. I am continually browsing online for articles that can aid me. Thank you!

  Reply
 47. My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

  Reply
 48. Generally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great article.

  Reply
 49. Enjoyed looking at this, very good stuff, appreciate it. “It is well to remember that the entire universe, with one trifling exception, is composed of others.” by John Andrew Holmes.

  Reply
 50. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  Reply
 51. It¡¦s in reality a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Reply
 52. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

  Reply
 53. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

  Reply
 54. Awesome post. I’m a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a long time.

  Reply
 55. Hello there, I discovered your website by way of Google even as looking for a comparable topic, your web site came up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Reply
 56. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

  Reply
 57. Hello there. I found your site by way of Google whilst searching for a similar matter, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

  Reply

Leave a Comment