గ్రామాలకు ప్రాథమిక వైద్యం చేరేదెన్నడు?

Photo Source@Health Opine for India

వైద్యం వ్యాపారం కాదు. అన్నింటికన్నా మనిషి ప్రాణం చాలా విలువైనది. కారణం ఏమైనప్పటికీ కుటుంబ పెద్ద మరణంతో ఆ కుటుంబం చిన్నాభిన్నమవుతుంది. మన దేశంలో వైద్యుల సంఖ్య తక్కువనే చెప్పాలి. వైద్యవిద్య అభ్యసించినవారు గ్రామీణ ప్రాంతాల్లో ఉండటానికి పెద్దగా ఆసక్తి చూపడం లేదు.

ప్రతి ఏటా వైద్య కళాశాలల నుండి వస్తున్న విద్యార్ధుల సంఖ్య కొన్ని వేలల్లో ఉంటుంది. వీరిలో ఎక్కువ మంది స్నాతకోత్తర కోర్సులు చదివేందుకు ప్రాధాన్యం ఇస్తున్నారు. పల్లెలు, గిరిజన ప్రాంతాల నుంచి వచ్చిన విద్యార్ధులు సైతం కార్పోరేటు వైద్యశాలల పట్ల ఆకర్షితులవుతున్నారు. తమ స్వస్థలాల్లో సేవలను అందించేందుకు సుముఖత చూపడం లేదు. కేంద్ర, రాష్ట్ర ప్రభుత్వాలు ప్రజారోగ్యం కోసం ఎన్నో పథకాలను ప్రవేశ పెడుతున్న క్షేత్రస్థాయిలో ఇవి సరైన ఫలితాలను అందించలేకపోతున్నాయి. గ్రామస్థాయిలో ప్రాథమిక ఆరోగ్య కేంద్రాలను సంస్థాగతంగా బలోపేతం చేయకపోవడం, వైద్యులు, పారామెడికల్ సిబ్బందిని పెంచకపోవడమే ఇందుకు కారణంగా చెప్పవచ్చు. ఇప్పటికీ 24గంటల వైద్య సౌకర్యం అన్ని ప్రాథమిక ఆరోగ్యకేంద్రాల్లో లభించడం లేదనే చెప్పవచ్చు. 108 అత్యవసర వాహనం మారుమూల గ్రామీణ ప్రాంతాల్లోకి వెళ్ళకపోవడం, విధి నిర్వహణలో సిబ్బంది అలసత్వం, సంస్థాగత లోపాల వల్ల ప్రజలు ప్రైవేటు అంబులెన్సులపైన ఆధారపడాల్సి వస్తోంది. 104వాహనంలోని వైద్య సిబ్బంది సరిపడా అవగాహన లేక మందుల వాడకంపైన ప్రజలకు సరైన సలహాలను ఇవ్వలేకపోతున్నారు. దీంతో వ్యాధి పెరిగిన తరువాత ప్రైవేటు వైద్యశాలలకు వెళ్ళాల్సివస్తోంది. అక్కడ వైద్య ఖర్చులు అపరిమితంగా ఉండటం వల్ల ప్రజలపైన ఆర్ధిక భారం పడుతోంది. కుటుంబంలో సంపాదించే వ్యక్తి అనారోగ్యానికి గురైనా, శస్త్ర చికిత్స చేయించుకున్నా ఆ కుటుంబం కష్టాలపాలవుతోంది. ప్రతి మనిషికి బతకాలనే కోరిక ఉంటుంది. కుటుంబసభ్యులకు బతికించుకోవాలనే ఆశ ఉంటుంది. కానీ, ఇందుకు ఆర్ధిక పరిస్థితులు అనుకూలించడం లేదు.

ఒక మనిషిని మానవతావాదిగా తయారుచేస్తేనే, సహృదయం గల స్పందించే వైద్యుడు తయారవుతాడు. వ్యాపారానికి, వైద్యానికి సంబంధం లేని విధంగా మన వ్యవస్థలలో మార్పులు రావాలి. ప్రజలు భరోసాతో వైద్యశాలలకు రావాలి. అప్పుడే వైద్యుడు పూర్తిస్థాయిలో నారాయణుడవుతాడనటంలో ఎలాంటి సందేహం లేదు.

Facebook Comments

47 Comments on this Post

 1. All kinds of investments come with certain dangers.

  Reply
 2. Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

  Reply
 3. I just want to mention I am newbie to blogs and definitely enjoyed this web-site. Likely I’m want to bookmark your website . You really come with good stories. Many thanks for sharing your web-site.

  Reply
 4. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

  Reply
 5. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

  Reply
 6. I was looking through some of your content on this site and I conceive this internet site is real instructive! Keep on posting .

  Reply
 7. Hello there, I discovered your blog by the use of Google whilst looking for a related matter, your website got here up, it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Reply
 8. Great goods from you, man. I have take into account your stuff prior to and you’re simply too magnificent. I really like what you’ve bought right here, really like what you’re saying and the best way by which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. That is actually a terrific web site.

  Reply
 9. Thanks for your beneficial post. Through the years, I have come to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by your build up connected fluid involving the lining of your lung and the chest cavity. The infection may start inside chest area and get distributed to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include losing weight, severe respiration trouble, vomiting, difficulty eating, and swelling of the face and neck areas. It should be noted that some people having the disease usually do not experience almost any serious signs at all.

  Reply
 10. As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can help me. Thank you

  Reply
 11. Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, might test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a good component of folks will pass over your magnificent writing because of this problem.

  Reply
 12. I am glad for writing to let you understand what a perfect experience my wife’s princess developed reading through your web page. She realized numerous pieces, not to mention how it is like to have an ideal giving heart to let other individuals easily learn about a variety of impossible subject matter. You actually surpassed my desires. Thanks for producing the helpful, trustworthy, explanatory not to mention fun guidance on that topic to Evelyn.

  Reply
 13. I have fun with, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

  Reply
 14. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  Reply
 15. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

  Reply
 16. Furthermore, i believe that mesothelioma cancer is a unusual form of melanoma that is generally found in those previously familiar with asbestos. Cancerous cellular material form inside the mesothelium, which is a shielding lining which covers many of the body’s internal organs. These cells generally form inside lining of your lungs, mid-section, or the sac which encircles the heart. Thanks for discussing your ideas.

  Reply
 17. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely love reading everything that is posted on your website.Keep the posts coming. I loved it!

  Reply
 18. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

  Reply
 19. I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

  Reply
 20. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

  Reply
 21. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

  Reply
 22. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will certainly be back.

  Reply
 23. I am curious to find out what blog system you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?

  Reply
 24. Hello my friend! I want to say that this post is amazing, great written and include almost all significant infos. I would like to peer extra posts like this.

  Reply
 25. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this site and give it a glance regularly.

  Reply
 26. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What a perfect web site.

  Reply
 27. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

  Reply
 28. I beloved as much as you’ll receive carried out right here. The comic strip is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you want be turning in the following. sick indisputably come more until now again as exactly the similar nearly a lot steadily inside of case you shield this increase.

  Reply
 29. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

  Reply
 30. whoah this weblog is fantastic i love studying your posts. Keep up the good work! You recognize, a lot of individuals are hunting round for this information, you can help them greatly.

  Reply
 31. I will immediately grasp your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

  Reply
 32. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

  Reply
 33. Great site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

  Reply
 34. A large percentage of of what you articulate is astonishingly appropriate and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This particular piece really did switch the light on for me personally as far as this particular topic goes. Nevertheless there is actually one particular issue I am not really too comfy with so while I try to reconcile that with the main theme of your position, allow me observe exactly what the rest of your readers have to point out.Well done.

  Reply
 35. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I would like to peer extra posts like this.

  Reply
 36. Good post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It will at all times be stimulating to learn content material from other writers and practice slightly something from their store. I’d want to use some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

  Reply
 37. hello!,I like your writing so much! percentage we be in contact extra about your article on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to peer you.

  Reply
 38. There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in features also.

  Reply
 39. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  Reply
 40. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

  Reply
 41. Thanks for the helpful posting. It is also my belief that mesothelioma has an really long latency period, which means that warning signs of the disease won’t emerge right up until 30 to 50 years after the initial exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, which can be the most common style and impacts the area round the lungs, could cause shortness of breath, breasts pains, along with a persistent coughing, which may produce coughing up our blood.

  Reply
 42. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 43. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

  Reply
 44. You must take part in a contest for among the best blogs on the web. I will advocate this site!

  Reply
 45. Most of whatever you mention happens to be astonishingly accurate and it makes me ponder the reason why I had not looked at this in this light before. Your article truly did turn the light on for me personally as far as this subject goes. However at this time there is actually 1 position I am not necessarily too comfy with so whilst I attempt to reconcile that with the actual core idea of your issue, permit me see just what all the rest of your readers have to say.Very well done.

  Reply
 46. Thanks for another informative web site. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way? I’ve a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such information.

  Reply
 47. Needed to post you that bit of word to help thank you so much again for the exceptional suggestions you’ve shared on this website. It has been certainly seriously open-handed with people like you to grant openly what exactly most of us might have marketed as an ebook to earn some dough for their own end, most importantly since you could have tried it in the event you desired. The solutions also worked to become good way to be sure that the rest have a similar dreams just like my personal own to see a little more concerning this issue. I believe there are some more pleasurable opportunities up front for people who view your blog.

  Reply

Leave a Comment