సమిష్టి కృషితోనే భాషాభివృద్ధి సాధ్యం..!

Image Courtesy: Chinnari

సమాజ అభ్యుదయానికి విద్యారంగమే పునాది అని చెప్పవచ్చు. భారతీయ భాషలు అభివృద్ధి చెందలేదని,ఆ విజ్ఞానం శాస్త్రీయమైనది కాదని పలు విపరీత భావనలను ప్రచారం చేసింది బ్రిటీష్ ప్రభుత్వం. బ్రిటీషు వారికి అనుకూలత కలిగించడమే ధ్యేయంగా ఆంగ్లవిద్య ప్రవేశించింది. ఒకప్పుడు అది వ్యామోహంగా ఉన్నది. ఆ తదనంతరం అవసరంగా మారినటువంటి పరిస్థితి. భాషకు సంస్కృతి ఆత్మలాంటిది. సంస్కృతికి భాష దేహంలా నిలుస్తుంది. జాతికి, దాని భాషా సంస్కృతులకు విడదీయరాని సంబంధం నెలకొంటుంది.

ఎక్కడైనా సంస్కృతి చిరకాలం మనగలుగుతోందంటే, దానికి భాషాను బంధమే మూలకారణం అని చెప్పవచ్చు. ఒకప్పుడు ఎన్ని భాషలు నేర్చుకుంటే అంత గొప్ప అనే భావం విద్యార్ధులో సామాన్యంగానే ఉండేది. పలువురు మాతృ భాషతో పాటు ఆంగ్లం,హిందీ,సంస్కృతం వంటి ఇతరత్ర భాషల్లోనూ ప్రావీణ్యం సాధించేవారు. విశ్వవిద్యాలయాల స్నాతకోత్తర స్థాయులల్లో వివిధ భాషలు అభ్యసించేవారి సంఖ్య గణనీయంగా ఉండేది. వారికి విద్యారంగంలో ఉపాధి అవకాశాలు ఎక్కువ. ఒడిశా సరిహద్దుల్లో ఉన్న శ్రీకాకుళం,విజయనగరం చుట్టుపక్కల ఒడిస్సీ, తమిళనాడు, కర్ణాటక సరిహద్దుల్లోని రాయలసీమ జిల్లాల్లో తమిళ, కన్నడ, తెలంగాణలో ఉర్ధూ, పర్షియన్, మరాఠీ, కన్నడ భాషలను అవి మాతృ భాషలుగా ఉన్నవారు అభ్యసించేవారు. జాతీయ భాషగా హిందీని ఎక్కువ మంది అభ్యసించేవారు. హృదయ వికాసానికి భాషల అధ్యయనం దోహదం చేస్తుంది. ఆ భాషాశాస్త్రాలని అభ్యసిస్తే ఉపాధి లభిస్తుందన్న కచ్చితమైన హామీ ఉంటేనే, విద్యార్ధులు చేరుతారు. విద్యారంగంలో భాషల అధ్యయనం తగ్గకుండా,క్రమేణా అవి అంతరించకుండా కాపాడటానికి ప్రభుత్వాలే ముందుకు రావాల్సిన అవసరం ఉంది. వాటిని అభ్యసించేవారికి ప్రోత్సాహకాలు లేదా ప్రత్యేక ప్రయోజనాలు కల్పించాలి. దీన్ని సాంస్కృతిక న్యాయం అని కూడా అనవచ్చు. అనేక ప్రాంతాల్లో ప్రాచ్య కళాశాలలు చాలావరకు మూతపడ్డాయి. ఒకప్పుడు ఎంతో వైభవోపేతంగా ఉన్న ప్రభుత్వ సంస్కృత కళాశాలలు ప్రస్తుతం విద్యార్దులే కరువైన దయనీయ స్థితికి చేరాయనడంలో సందేహం లేదు. గ్రూప్ పోటీ పరీక్షల పాఠ్యప్రణాళికలో భాషాశాస్త్రాలు, సాహిత్యాంశాలకు ఉనికి లేదు. పర్యవసానంగా, వాటిని అధ్యయనం చేసినవారు ఉద్యోగాల్లో అవకాశాలు కోల్పోతున్నారు.

ప్రభుత్వాలు ఆలోచించి అటువంటి వారికి సముచిత ప్రోత్సాహం కల్పించాలి. కళాశాలల్లో, పాఠశాలల్లో భాషా బోధకుల నియామకాలపై సంపూర్ణ శ్రద్ధ వహించాలి. అప్పుడే మన భాషలు మరుగునపడకుండా ఉంటాయి. దేశభాషల మనుగడతోనే సాంస్కృతిక వికాసం సాధ్యపడుతుందని చెప్పవచ్చు.

Facebook Comments

53 Comments on this Post

 1. Now it is time to pick your particular investments.

  Reply
 2. This is true for investment recommendation as properly.

  Reply
 3. I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things,
  The website style is perfect, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

  Reply
 4. I simply want to mention I am just newbie to blogging and definitely enjoyed your web-site. Very likely I’m want to bookmark your website . You amazingly have perfect writings. Bless you for revealing your website page.

  Reply
 5. I have discovered that rates for on-line degree experts tend to be a terrific value. For example a full Bachelor’s Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of Sixty credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online provides a Bachelors of Business Administration with a whole school feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online degree learning has made getting your higher education degree far more easy because you can easily earn the degree from the comfort in your home and when you finish from office. Thanks for all the other tips I have certainly learned through the web-site.

  Reply
 6. Definitely, what a magnificent site and revealing posts, I will bookmark your blog.Have an awsome day!

  Reply
 7. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to paintings on. You’ve done an impressive job and our entire neighborhood can be thankful to you.

  Reply
 8. Undeniably believe that that you stated. Your favourite reason seemed to be on the net the simplest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get irked at the same time as people consider concerns that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as defined out the whole thing with no need side-effects , other people can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

  Reply
 9. As I website possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

  Reply
 10. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

  Reply
 11. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

  Reply
 12. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

  Reply
 13. Hello. remarkable job. I did not imagine this. This is a fantastic story. Thanks!

  Reply
 14. I have seen a lot of useful items on your web-site about computers. However, I’ve got the view that notebook computers are still not quite powerful enough to be a sensible choice if you typically do projects that require lots of power, for instance video touch-ups. But for world-wide-web surfing, microsoft word processing, and many other common computer functions they are okay, provided you don’t mind your little friend screen size. Appreciate sharing your opinions.

  Reply
 15. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

  Reply
 16. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  Reply
 17. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

  Reply
 18. I additionally believe that mesothelioma cancer is a rare form of most cancers that is typically found in those people previously exposed to asbestos. Cancerous tissue form within the mesothelium, which is a defensive lining which covers most of the body’s body organs. These cells usually form in the lining in the lungs, belly, or the sac which encircles the heart. Thanks for discussing your ideas.

  Reply
 19. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 20. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

  Reply
 21. Wonderful work! That is the kind of info that should be shared around the net. Disgrace on Google for now not positioning this post higher! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

  Reply
 22. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos

  Reply
 23. I have witnessed that charges for online degree pros tend to be an awesome value. Like a full Bachelors Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a total school element of 180 units and a tuition fee of $30,560. Online degree learning has made getting your certification been so detailed more than before because you can easily earn the degree in the comfort of your abode and when you finish from office. Thanks for all other tips I have learned through your web-site.

  Reply
 24. It’s actually a nice and useful piece of information. I’m happy that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Reply
 25. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I would like to see more posts like this.

  Reply
 26. Generally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

  Reply
 27. Keep functioning ,fantastic job!

  Reply
 28. Exceptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!

  Reply
 29. Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

  Reply
 30. I used to be more than happy to seek out this web-site.I wished to thanks on your time for this glorious read!! I definitely having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

  Reply
 31. Generally I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

  Reply
 32. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 33. I am no longer positive the place you’re getting your information, however good topic. I needs to spend a while studying more or figuring out more. Thank you for wonderful information I used to be looking for this info for my mission.

  Reply
 34. Thanks for another informative site. The place else could I get that kind of info written in such an ideal means? I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I have been on the glance out for such information.

  Reply
 35. Hello. splendid job. I did not expect this. This is a fantastic story. Thanks!

  Reply
 36. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

  Reply
 37. You can certainly see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart. “Every man serves a useful purpose A miser, for example, makes a wonderful ancestor.” by Laurence J. Peter.

  Reply
 38. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

  Reply
 39. I think that is among the so much vital information for me. And i am satisfied studying your article. But wanna commentary on some general things, The website style is perfect, the articles is truly nice : D. Just right job, cheers

  Reply
 40. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually frustrating. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  Reply
 41. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I will definitely be back.

  Reply
 42. My husband and i got really glad Albert managed to conclude his investigation from the ideas he discovered through your site. It is now and again perplexing just to continually be releasing facts which other folks have been trying to sell. And we all already know we now have the website owner to be grateful to for this. The entire illustrations you made, the easy blog navigation, the friendships you will help promote – it’s everything remarkable, and it is assisting our son and our family do think that subject is thrilling, and that is very fundamental. Thanks for all the pieces!

  Reply
 43. I have been checking out some of your articles and it’s pretty clever stuff. I will definitely bookmark your website.

  Reply
 44. whoah this blog is great i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

  Reply
 45. hi!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I need an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

  Reply
 46. I consider something really interesting about your weblog so I saved to my bookmarks .

  Reply
 47. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.

  Reply
 48. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If potential, as you grow to be expertise, would you thoughts updating your weblog with more particulars? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this blog post!

  Reply
 49. Merely wanna comment on few general things, The website style and design is perfect, the articles is rattling excellent. “To the artist there is never anything ugly in nature.” by Franois Auguste Ren Rodin.

  Reply
 50. I truly wanted to type a quick comment so as to express gratitude to you for the unique points you are placing on this website. My incredibly long internet look up has now been compensated with reliable insight to write about with my co-workers. I would express that many of us website visitors actually are definitely lucky to exist in a good community with very many wonderful people with helpful principles. I feel very blessed to have encountered your entire web page and look forward to many more exciting moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

  Reply
 51. Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your excellent writing because of this problem.

  Reply
 52. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

  Reply
 53. magnificent put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t realize this. You should proceed your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

  Reply

Leave a Comment