రాఫెల్ ఒప్పందం వెనుక చేదు నిజాలు

దేశానికి స్వాత్రంత్రం సిద్ధించిన తర్వాత అతి పెద్ద కుంభకోణంగా రాఫెల్ యుద్ధ విమానాల కొనుగోలు వ్యవహారమని విపక్షాలు, మాజీ రక్షన సాఖ అధికారులు అభివర్ణిస్తుండడం తో దేశ ప్రజలు ఈ సందర్భం గా జరుగుతున్న పరిణామాలను చూసి ఆశ్చర్యం తో నోరెళ్ళబెడుతున్నారు. . గత యుపీఏ హయాంలో రాఫెల్‌ యుద్ధ విమానాల కొనుగోలులో నాటి ప్రధానమంత్రి డా|| మన్మోహన్‌సింగ్‌ ఖరారు చేసుకొన్న ఒక్కో యుద్ధ విమానం ధరకు మూడురెట్లు అధికంగా చెల్లించే విధంగా మోడీ సర్కారు ధరను నిర్ణయించి ఒప్పందం కుదుర్చుకోవడంతోనే రాఫెల్‌ ఒప్పందంలో పెద్ద కుంభకోణం చోటు చేసుకుందన్న విషయం ఎవరికైనా ఇట్టే అర్ధమైపోతుంది ఈ విషయం లో విపక్షాలు, వివిధ వర్గాలకు చెందిన మేధావులు, సుప్రీం కోర్టు లేవనెత్తిన పలు ప్రశ్నలకు కేంద్ర ప్రభుత్వం ఇప్పటివరకు సరైన , సంతృప్తికరమైన సమాధానాలు ఇవ్వకుండా తప్పించుకునే ధోరణి అవలంబించడం లోనే ప్రజల అనుమానాలు బలపడుతున్నాయి. యుద్ధ విమానాల కొనుగోలు వ్యవహారం లో పెద్దగా కష్టపదకుండానే రూ.30 వేల కోట్లు ధారాదత్తం చేయడానికి అంబానీకి హామీ అందిందన్న విమర్శలకు ప్రభుత్వం నుండి ఇప్పటివరకు సంతృప్తికరమైన సమాధానం లేదు.

యుపీఏ ప్రభుత్వం అధికారంలో ఉండగా భారతీయ వైమానిక దళం 126 రాఫెల్‌ యుద్ధ విమానాలు కొనుగోలు చేయాలని ఎంచుకుంది. మౌలిక ధర, పద్ధతులు దాదాపుగా ఖరారు చేసుకోబడ్డాయి. మన విధానాల ప్రకారం ప్రకారం ప్రభుత్వ రంగ సంస్థ హిందుస్థాన్‌ ఎయిరో నాటిక్స్‌ లిమిటెడ్‌ (హెచ్‌ఎఎల్‌) 108 యుద్ధ విమానాలు, మిగిలిన 18 విమానాలను ఫ్రాన్స్‌ రక్షణ కంపెనీ దస్సాల్ట్‌ సరఫరా చేయవలసి ఉంది. మార్చి 2015న ఒప్పందాన్ని రక్షణ మంత్రిత్వ శాఖ ధృవీకరిం రించగా , హెచ్‌ఏఎల్‌తో ఒప్పందం ఖరారు అంశాన్ని ఫ్రాన్స్‌ అధికారికంగా ప్రకటించింది. అయితే ఆ తర్వాత ప్రధాని, అంబానీల సంయుక్త ఫ్రాన్స్ దేశపు అధికారిక ప్రకటన తర్వాత సంఘటనల స్వరూపం అకస్మాతుగా మారిపోయింది… యుపీఏ ప్రభుత్వ హయాంలో చేసుకున్న ఒప్పందం రద్దయిందని పారిస్‌లో ప్రకటించారు. ఇప్పుడు భారత్‌ 26 యుద్ధ విమానాలు కొనుగోలు చేస్తుందని, అయితే, 126 యుద్ధ విమానాలకు చెల్లించవలసి వున్న మొత్తమే చెల్లించబడుతుందని కూడా ప్రకటించారు. అన్నింటి కంటే ఆశ్చర్యకరంగా హెచ్ ఏ ఎల్ ను ఒప్పందం నుండి తొలగించి అంబానీ మానస పుత్రిక అయిన రాఫెల్ కంపెనీని ఒప్పందం లో భాగస్వామిగా హఠాత్తుగా చేర్చారు. అంటే ఇంతకుముందు అంగీకృత ధర కన్నా ఒక్కో యుద్ధ విమానానికి మూడు రెట్లు అదనంగా భారత్‌ చెల్లించాల్సి వస్తోంది. ఇంత విలువైన ప్రజా ధనాన్ని అప్పనం గా దానం హక్కు చేసే హక్కు ప్రజాధనానికి ట్రస్టీగా వ్యవహరించాల్సిన కేంద్ర ప్రభుత్వానికి ఎవరిచ్చారన్న విపక్షాల, ఆర్ధిక మేధావుల ప్రశ్నలకు ,ప్రభుత్వం వద్ద లేకపోవడం అత్యంత ఆశ్చర్యకరం. ఒప్పందం ప్రకటించడానికి కేవలం పక్షం రోజుల ముందే ఏర్పాటు చేసిన కంపెనీనే భారత్‌ భాగస్వామిగా ఎందుకు ఎంచుకున్నారన్న దానిపై ప్రభుత్వం ఇప్పటివరకు వివరణ యివ్వ లేదు ప్రభుత్వం యొక్క మౌనం, ఒక దానికి ,మరొకదానికి సంబంధం లేని వివరణలు ఈ అంశం పై వచ్చే పలు ఆరోపణలకు ఊతం ఇస్తోంది.. మొత్తం ఒప్పందం విలువ రూ.60 వేల కోట్లు కాగా అందులో సగం రూ.30 వేల కోట్లు అంబానీకి చెల్లించేందుకు ఫ్రాన్స్‌ కంపెనీ వాగ్దానం చేసింది.

రాఫెల్‌ ఒప్పందం ప్రకటించిన నాటి నుండి పలువురు వ్యక్తులు, ప్రజాప్రయోజన లిటిగెంట్లు ప్రశ్నలను లేవనెత్తారు. ఇరువురు కేంద్ర మాజీ మంత్రులు, ఒక ప్రముఖ న్యాయవాది రాఫెల్‌ ఒప్పందంపై నిస్పాక్షిక విచారణ జరపాలని సీబీఐని ఆశ్రయించారు. ఇప్పుడు మొత్తం సి బి ఐ వ్యవథే గందరగోళం లో పడడంతో ఈ మొత్తం వ్యవహారం లో నిష్పాక్షిక దర్యాప్తు జరిగే అవకాశాలు తక్కువగా వున్నాయి. అయితే ప్రస్తుతం ఈ అంశం సుప్రీం కోర్టు పరిధిలో వున్నందున ఏనాటికైనా వాస్తవాలు బయటపడతాయన్న నమ్మకం ప్రజలకు వుంది. సుప్రీం కోర్టు కూడా స్వతంత్ర భారతం లో అతి పెద్ద కుంభకోణంగా వ్యవహరించబడుతున్న రాఫెల్ యుద్ధ విమానాల కొనుగోలు వ్యవహారం లో మరింత క్రియాశీలకంగా వ్యవహరించాలి. ..మొత్తం రాఫెల్‌ వ్యవహారంలో రక్షణ నిపుణులతో కలిపి ప్రత్యేక దర్యాప్తు బృందం (సిట్‌) విచారణకు సుప్రీంకోర్టు ఆదేశించి, నిజాలను నిగ్గు తేల్చాలి.

Facebook Comments

46 Comments on this Post

 1. Monetary advisors enterprise is individuals enterprise.

  Reply
 2. I simply want to tell you that I am very new to blogs and actually savored your web page. More than likely I’m want to bookmark your site . You really come with terrific writings. Thank you for sharing your blog.

  Reply
 3. As soon as I found this website I went on reddit to share some of the love with them.

  Reply
 4. Good day! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you might have here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

  Reply
 5. whoah this weblog is great i love reading your articles. Stay up the great work! You already know, lots of people are searching round for this information, you could help them greatly.

  Reply
 6. Thanks for enabling me to acquire new tips about personal computers. I also possess the belief that one of the best ways to maintain your notebook in prime condition is to use a hard plastic-type material case, or perhaps shell, which fits over the top of one’s computer. Most of these protective gear will be model precise since they are made to fit perfectly on the natural housing. You can buy them directly from the seller, or from third party sources if they are available for your notebook computer, however only a few laptop can have a shell on the market. All over again, thanks for your points.

  Reply
 7. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  Reply
 8. Today, taking into consideration the fast way of life that everyone is having, credit cards get this amazing demand in the economy. Persons coming from every discipline are using the credit card and people who aren’t using the credit cards have prepared to apply for even one. Thanks for giving your ideas on credit cards.

  Reply
 9. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 10. I must express some appreciation to this writer just for bailing me out of this trouble. After exploring throughout the world-wide-web and seeing things which were not productive, I believed my entire life was well over. Being alive without the strategies to the difficulties you’ve resolved by means of your main review is a critical case, as well as ones that could have adversely damaged my career if I had not come across the website. Your primary natural talent and kindness in controlling a lot of things was vital. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a point like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for the impressive and results-oriented guide. I won’t be reluctant to recommend your web sites to anyone who should have support on this topic.

  Reply
 11. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

  Reply
 12. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

  Reply
 13. Thanks for your helpful post. Over time, I have been able to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by this build up of fluid relating to the lining of your lung and the torso cavity. The infection may start while in the chest place and propagate to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include losing weight, severe respiration trouble, fever, difficulty taking in food, and irritation of the neck and face areas. It needs to be noted that some people having the disease tend not to experience virtually any serious indications at all.

  Reply
 14. great issues altogether, you just won a new reader. What could you suggest in regards to your submit that you simply made some days ago? Any certain?

  Reply
 15. Very good written story. It will be beneficial to everyone who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

  Reply
 16. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

  Reply
 17. Hi there, simply become aware of your weblog through Google, and located that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful in case you continue this in future. Lots of other people will likely be benefited from your writing. Cheers!

  Reply
 18. Outstanding post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Kudos!

  Reply
 19. Enjoyed studying this, very good stuff, thankyou . “While thou livest keep a good tongue in thy head.” by William Shakespeare.

  Reply
 20. I have been examinating out some of your stories and it’s nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.

  Reply
 21. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

  Reply
 22. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a excellent task on this subject!

  Reply
 23. Only a smiling visitant here to share the love (:, btw great style .

  Reply
 24. Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great web-site.

  Reply
 25. hello!,I really like your writing so a lot! share we be in contact more about your article on AOL? I need an expert in this house to resolve my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

  Reply
 26. Hello, Neat post. There is an issue with your site in internet explorer, would test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big component of people will pass over your magnificent writing due to this problem.

  Reply
 27. Definitely, what a splendid website and revealing posts, I will bookmark your blog.All the Best!

  Reply
 28. I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

  Reply
 29. Howdy! I simply would like to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve gotten here on this post. I can be coming back to your weblog for extra soon.

  Reply
 30. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 31. You have remarked very interesting details! ps nice website.

  Reply
 32. I have realized some new things from your web page about pcs. Another thing I’ve always considered is that laptop computers have become a product that each residence must have for many people reasons. They supply you with convenient ways in which to organize homes, pay bills, shop, study, hear music and also watch tv shows. An innovative method to complete many of these tasks has been a notebook computer. These computer systems are mobile, small, robust and convenient.

  Reply
 33. Somebody essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish incredible. Great job!

  Reply
 34. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

  Reply
 35. I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

  Reply
 36. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  Reply
 37. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect website.

  Reply
 38. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

  Reply
 39. Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  Reply
 40. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thank you for the post. I will definitely return.

  Reply
 41. I genuinely enjoy looking through on this website, it holds good content. “One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

  Reply
 42. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

  Reply
 43. I¡¦ve recently started a site, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  Reply
 44. Very fantastic info can be found on site . “The fundamental defect of fathers is that they want their children to be a credit to them.” by Bertrand Russell.

  Reply
 45. I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

  Reply
 46. obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

  Reply

Leave a Comment