కాలుష్య విషవలయంలో రాలుతున్న పసిమొగ్గలు..!

Photo Source@woodsmokepollution

బాలల బంగరు భవితను సుందరంగా నిర్మించడంలో కీలక పాత్ర ప్రకృతిది. దాని పరిరక్షణను ప్రభుత్వాలు విస్మరించడం వల్ల ఆబాలగోపాలం ఇక్కట్లపాలవుతూనే ఉంది. అమూల్యమైన పర్యావరణ రంగంలో అతి ప్రమాదకర మార్పులా..అంటూ ఐక్యరాజ్యసమితి గతంలోనే ప్రశ్నించింది. అందరికీ జలమే ఆధారం. అది కలుషితమైన కారణంగా మనదేశంలోని ఐదేళ్ళలోపు చిన్నారుల్లో ఏటా దాదాపు 17లక్షల మంది శాశ్వతంగా కన్నుమూస్తున్నారు.

అపరిశుభ్ర పరిసరాలు, కలుషిత జలాలనే తాగక తప్పని పరిస్థితుల్లో వ్యాధుల బారిన పడి ఏటా వేల సంఖ్యలో పిల్లలు విగతజీవులవుతున్నారు.నీటి కాలుష్యాన్ని నియంత్రించేందుకు చట్టాలు లేకపోలేదు. 1974లో ఒకసారి,అనంతరం మూడేళ్ళకు మరోసారి దేశంలో ఆ చట్టాలు తెచ్చారు.అమలు తీరు సరేసరి.నానారకాల మురికి పదార్ధాలూ నీళ్ళలో కలుస్తున్నాయి. ద్రవ,ఘన,వాయు వ్యర్ధాలెన్నో నీటిలోకే చేరుతున్నాయి.ఇది పిల్లలపాలిట ప్రాణాంతకమవుతోంది. నానారకాల కాలుష్యాలతో ప్రాణాలు కోల్పోతున్నవారెందరో..వారిలో 92శాతం పేద లేదా తక్కువస్థాయి ఆదాయాలు గల దేశాలవారున్నారు.ఆ మృతుల్లో అనేకమంది బాలలేనని ఓ అంతర్జాతీయ వైద్య పత్రిక తాజా అధ్యయనం నిర్ధారించింది. వాయుకాలుష్యం వల్ల మనదేశంలో ఉత్తరాది ప్రాంతాల్లో అయిదేళ్ళలోపు పసివాళ్ళు ఏటా 6 లక్షల మంది మృత్యువు పాలవుతున్నారు.వివిధ దేశా ల్లో 30కోట్ల బాలబాలికలు విషపూరిత వాయువుల వల్ల పలు రుగ్మతలకు గురవుతున్నారని ప్రపంచ ఆరోగ్య సంస్థ నివేదిక చెబుతోంది.ధూళితో నిండిన రోడ్లు,వాటిపై ధూమకాలుష్యం తెచ్చే చేటు అంతా ఇంతా కాదు.పరుగులు తీసే పొగల బండ్లు పిల్లల గుండెల్ని అదరగొడుతున్నాయి.పరిశ్రమల నుండి వెలువడే పొగ వాయువులు,కర్మాగారాలు విడుదల చేసే రసాయన తదితర వ్యర్ధ పదార్ధాలు లక్షలాది పిల్లల జీవితాలకు ఎడాపెడా తూట్లు పొడుస్తున్నాయి.వారి మెదడు,ఊపిరితిత్తులపై అవి పెనుప్రభావం చూపుతున్నాయి.బాలల వ్యాధినిరోధక వ్యవస్థను అత్యంత దారుణంగా దెబ్బతీస్తున్నాయి.అనేక దేశాల్లో ఏటా 34 లక్షల పసికందులు నెలలు నిండకుండానే పుడుతున్నారంటే,వాయుకాలుష్య తీవ్రతే మూలకారణం.కాలుష్య రక్కసికి లెక్కలేనన్ని రూపాలు.అది గాలితో పాటు భూమిని,జలాల్ని విషమయం చేస్తుంటే,పసిప్రాణాలు నిలిచేదెలా? పర్యావరణ పరిరక్షణను లక్షించి మనదేశంలో చట్టం రూపొంది 33ఏళ్ళు గడిచాయి. వివిధ పారిశ్రామిక కాలుష్య నియంత్రణ చట్టాలు ఒకటీ రెండూ కాదు,మూడు దశాబ్దాలుగా ఉన్నాయి.వాటి అమలు అప్పటి నుంచీ అంతంతమాత్రమే! అలా అని పర్యావరణాన్ని రక్షించడం ప్రభుత్వశాఖలకో,స్వచ్చంద సంస్థలకో పరిమితమా?కానే కాదు.అది సమాజంలో ఉండబడే ప్రతి ఒక్కరి ప్రధమ కర్తవ్యంగా భావించాలి. కాలుష్యరహిత వాతావరణంలో జీవించడం మానవహక్కుల్లో అంతర్భాగం.. అని సర్వోన్నత న్యాయస్థానం తేల్చిచెప్పింది. ఆ తీర్పు బాలల హక్కులకూ వర్తిస్తుంది.వారు కాలుష్యాల బారిన పడకుండా ఎటువంటి చర్యలు తీసుకున్నారో చెప్పాలని జాతీయ హరిత ట్రైబ్యునల్ పంజాబ్, హర్యానా, రాజస్థాన్ ప్రభుత్వాలని నిలదీసింది.

స్వచ్చమైన గాలి,నీరు కల్పించకపోవడం అంటే జీవించే హక్కును కాలరాయడమే అవుతుందనీ పేర్కొంది. శబ్దకాలుష్యం కలిగించే అనుభవాలు ఎంత భయానకమో చెప్పనలవి కాదు. వాటి వల్ల బాలబాలికలకు నరకయాతనే! ఒక్క వినికిడి శక్తినే కాదు..మెదడు, రక్తప్రసరణ, జీర్ణశక్తి,జీవక్రియలన్నింటిపైనా ధ్వని కాలుష్యం తీవ్ర ప్రభావం చూపుతోంది. ఇన్ని రకాల కాలుష్యాల కోరల్లో చిక్కిన బాలల్ని కాపాడే చత్రాలు రెండు. స్వచ్చత కోసం పరితపించే ప్రభుత్వాల నిబద్దత ఒకటి. దానికి కుడిఎడమల దన్నుగా నిలిచే పౌరసమాజ బాధ్యతాయుత వైఖరి మరొకటి.ఈ రెండింటి కలయికతోనే కాలుష్యాన్ని నియంత్రించడం సాధ్యపడుతుంది.

Facebook Comments

53 Comments on this Post

 1. And that is an funding threat worth taking.

 2. And that is an investment risk price taking.

 3. I simply want to mention I am newbie to blogs and definitely liked your web page. Likely I’m planning to bookmark your website . You definitely come with awesome posts. Thanks a lot for sharing your blog site.

 4. I discovered your weblog web site on google and check just a few of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying more from you afterward!…

 5. I’m usually to blogging and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for brand spanking new information.

 6. One more important issue is that if you are a mature person, travel insurance with regard to pensioners is something you should make sure you really look at. The mature you are, the more at risk you are for getting something awful happen to you while in most foreign countries. If you are never covered by several comprehensive insurance plan, you could have some serious troubles. Thanks for revealing your ideas on this web blog.

 7. I view something genuinely interesting about your web site so I saved to fav.

 8. I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 9. F*ckin’ amazing things here. I am very glad to see your article. Thank you a lot and i am looking forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 10. You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll suggest this website!

 11. Magnificent goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired right here, certainly like what you are stating and the way during which you say it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to learn far more from you. That is actually a tremendous site.

 12. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 13. Great work! That is the kind of info that should be shared around the web. Disgrace on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 14. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 15. I’ve observed that in the world the present moment, video games include the latest craze with children of all ages. Periodically it may be extremely hard to drag your children away from the activities. If you want the best of both worlds, there are plenty of educational games for kids. Thanks for your post.

 16. Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 17. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 18. Thanks for enabling me to attain new concepts about computer systems. I also have belief that one of the best ways to keep your laptop in perfect condition is a hard plastic case, or perhaps shell, that will fit over the top of the computer. Most of these protective gear tend to be model unique since they are manufactured to fit perfectly over the natural casing. You can buy all of them directly from owner, or via third party sources if they are available for your notebook computer, however its not all laptop could have a shell on the market. Just as before, thanks for your ideas.

 19. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 20. hey there and thanks on your info – I have definitely picked up anything new from proper here. I did on the other hand expertise several technical issues the use of this site, since I experienced to reload the website a lot of occasions previous to I may get it to load properly. I had been wondering in case your web host is OK? Not that I’m complaining, however slow loading instances times will sometimes impact your placement in google and can injury your high quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot extra of your respective exciting content. Ensure that you update this once more soon..

 21. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 22. Great article. It is very unfortunate that over the last years, the travel industry has had to deal with terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, along with the first ever real global downturn. Through everthing the industry has really proven to be sturdy, resilient in addition to dynamic, acquiring new approaches to deal with trouble. There are generally fresh complications and opportunity to which the sector must again adapt and respond.

 23. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 24. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 25. I wanted to send a small comment to thank you for all of the awesome information you are giving out at this website. My long internet look up has now been recognized with high-quality facts and techniques to go over with my friends and family. I ‘d repeat that we website visitors actually are quite fortunate to be in a very good website with many perfect professionals with interesting things. I feel pretty grateful to have come across the website page and look forward to plenty of more fun moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 26. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this web site and give it a look regularly.

 27. Thanks for every other informative blog. Where else could I am getting that kind of info written in such a perfect method? I’ve a venture that I’m just now operating on, and I’ve been at the glance out for such info.

 28. I do trust all of the ideas you have offered on your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for starters. May you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 29. I’m often to blogging and i actually appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for new information.

 30. I’m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you might have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is one thing that not sufficient persons are talking intelligently about. I am very comfortable that I stumbled across this in my seek for one thing referring to this.

 31. I used to be more than happy to seek out this internet-site.I wished to thanks in your time for this glorious read!! I positively having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 32. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 33. Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 34. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 35. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 36. hey there and thanks on your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I skilled to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I were puzzling over in case your hosting is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading circumstances times will very frequently affect your placement in google and could harm your high-quality rating if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you replace this again very soon..

 37. F*ckin’ amazing things here. I am very glad to look your post. Thanks a lot and i’m taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 38. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later. All the best

 39. I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely enjoy reading all that is posted on your blog.Keep the information coming. I loved it!

 40. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 41. Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 42. Howdy very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am satisfied to seek out numerous useful info here in the put up, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 43. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 44. There are some fascinating points in time on this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as nicely

 45. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 46. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 47. I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 48. One important issue is that while you are searching for a student loan you may find that you will want a co-signer. There are many circumstances where this is correct because you might find that you do not have a past credit score so the mortgage lender will require that you’ve someone cosign the credit for you. Thanks for your post.

 49. naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth on the other hand I will certainly come back again.

 50. I just wanted to write down a note in order to appreciate you for some of the wonderful guides you are placing on this website. My incredibly long internet research has finally been paid with good quality strategies to share with my colleagues. I ‘d say that most of us website visitors are unequivocally fortunate to dwell in a magnificent community with many lovely people with useful concepts. I feel really blessed to have come across your web page and look forward to so many more brilliant minutes reading here. Thanks a lot once again for everything.

 51. I used to be recommended this website by my cousin. I am not positive whether or not this post is written via him as nobody else recognize such special approximately my trouble. You’re amazing! Thank you!

 52. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 53. Most of what you assert happens to be astonishingly legitimate and it makes me wonder the reason why I hadn’t looked at this with this light previously. This article truly did turn the light on for me personally as far as this specific subject goes. However at this time there is 1 position I am not necessarily too cozy with and whilst I attempt to reconcile that with the actual main theme of your issue, allow me observe just what all the rest of your subscribers have to point out.Well done.

Comments have been disabled.