మాతృభాష అమలుకు చిత్తశుద్ధి చూపాలి..

మాతృభాష అయిన తెలుగుపై పాలకుల అభిమానం,ప్రేమ,వాత్సల్యం లేదు అనుకోలేం. తెలుగుకు ఉన్న ప్రాముఖ్యతను చాటిచెప్పేందుకు ప్రపంచవ్యాప్తంగా సభలు,సమావేశాలు నిర్వహిస్తూ కోట్లాది రూపాయలు వెచ్చిస్తున్నారు. కానీ మరో పక్క రెండు తెలుగు రాష్ట్రాల్లో క్షేత్రస్థాయిలో ఇంగ్లీష్ మోజులో పడి తెలుగుకు తీరని అన్యాయం చేస్తున్నారు. కడుపుచించుకుంటే కాళ్ల మీద పడుతుందంటారు.

తెలుగు భాషకు జరుగుతున్న ద్రోహం, అందువల్ల సామాన్యులు పడుతున్న ఇబ్బందుల గురించి పరిశీలిస్తే ఆవేదన కలగక తప్పదు. ఇదంతా ఎవరో పరాయి వాళ్లు చేస్తున్నది కాదు. సుదీర్ఘ చరిత్ర కలిగిన తెలుగు 1996 మే 14న ఆనాటి ఉమ్మడి రాష్ట్రం అధికార భాషగా గుర్తించింది. పరిపాలనకు సంబంధించి ఉత్తరప్రత్యుత్తరాలు,ఫైళ్ళు అన్నీ తెలుగులోనే ఉండాలని నిర్ధేశించారు. కానీ ఈనాటికీ అవి అమలుకు నోచుకోలేదు. ప్రభుత్వ పాఠశాలల్లో కూడా ఇంగ్లీషు ఒకటో తరగతి నుంచి ప్రవేశపెట్టే కార్యక్రమం ఆరంభమైంది. జీవిత సారాంశాన్ని వడబోసి రచించిన సుమతీ, వేమన లాంటి శతకాలు మరుగైపోయాయి. రానురాను తెలుగు కనుమరుగైపోతుందనే తెలుగు భాషాభిమానులు పడే ఆవేదనను అర్ధం చేసుకునేవారు లేరు. ఇదంతా ఒక ఎత్తు అయితే ఉభయరాష్ట్రాల్లో తెలుగు అమలులో జరుగుతున్న నిర్లక్ష్యం సామాన్యులను సైతం తీవ్ర ఇక్కట్లకు గురి చేస్తుంది. పొరుగునున్న మహారాష్ట్ర, కర్ణాటక, తమిళనాడు, ఒడిశా, మధ్యప్రదేశ్ తదితర రాష్ట్రాల్లో కింది స్థాయి పోలీసు అధికారులు తమ ఉత్తర ప్రత్యుత్తరాలను స్థానిక భాషలోనే జరుపుతున్నారు. దీనిని రెండు తెలుగు రాష్ట్రాల్లోనూ అమలు చేయవచ్చు. దీనికి కొత్త చట్టం చేయాల్సిన పని లేదు, భారత శిక్షాస్మృతి 272 ప్రకారం కోర్టు మినహా దిగువ న్యాయస్థానాలు తెలుగు భాషను అమలు చేయాలని ఆదేశాలు జారీ చేసే అధికారం రాష్ట్ర ప్రభుత్వానికి ఉంది. ఒక్క పోలీసు శాఖే కాదు.

అన్ని శాఖల్లోనూ తెలుగును చిత్తశుద్ధితో అమలు చేస్తే సామన్యులకు ఎంతో మేలు చేసిన వారవుతారు. తద్వారా సమస్యలకు పరిష్కారం లభిస్తుంది.

Facebook Comments

93 Comments on this Post

 1. Hi there to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this web site carries amazing and truly excellent material designed for readers. http://dominoqiu.link/ref.php?ref=DOMINO_QIU

 2. It’s going to be finish of mine day, however
  before ending I am reading this impressive article to increase my experience. http://dominoqiu.link/ref.php?ref=HONEYWII88

 3. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool! http://99ceme.in/index.php

 4. Hello there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it is really informative. I’m going
  to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this
  in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers! http://99ceme.in/mobile.php

 5. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a
  collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job! http://menangceme.net/ref.php?ref=HONEYLEMON

 6. whoah this blog is fantastic i like reading your posts. Keep up the good work!
  You realize, lots of people are hunting round for this information, you can aid them greatly. http://dominoqiu.link/forget-password.php

 7. I just want to tell you that I’m all new to blogs and actually loved your page. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You certainly have superb articles and reviews. Kudos for sharing your blog site.

 8. Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!

 9. It’s actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 10. I definitely wanted to jot down a message so as to express gratitude to you for these fantastic pointers you are giving here. My prolonged internet look up has now been rewarded with incredibly good know-how to go over with my friends. I would mention that most of us site visitors actually are truly fortunate to be in a fantastic place with very many awesome professionals with very beneficial hints. I feel pretty happy to have come across the weblog and look forward to some more cool minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 11. Right now it seems like Movable Type is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 12. Very nice info and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thx 🙂

 13. I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a fantastic informative website.

 14. Hi my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to look extra posts like this.

 15. Thanks a lot for providing individuals with an extremely splendid possiblity to check tips from this blog. It’s usually so lovely plus jam-packed with a great time for me personally and my office acquaintances to visit your blog really 3 times per week to study the latest stuff you have. Not to mention, we are certainly motivated concerning the eye-popping knowledge served by you. Selected 2 tips on this page are clearly the best I’ve had.

 16. I simply could not depart your site before suggesting that I really loved the usual info an individual supply in your visitors? Is going to be again often to investigate cross-check new posts.

 17. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

 18. Usually I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great article.

 19. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 20. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 21. I actually wanted to develop a quick note to appreciate you for these pleasant solutions you are giving on this site. My time-consuming internet look up has now been paid with sensible content to talk about with my friends. I ‘d assume that many of us readers are extremely endowed to exist in a great community with many awesome professionals with beneficial secrets. I feel really happy to have used the site and look forward to many more cool times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 22. I am always invstigating online for ideas that can benefit me. Thank you!

 23. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 24. Useful information. Lucky me I found your website unintentionally, and I am stunned why this coincidence did not took place earlier! I bookmarked it.

 25. As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can help me. Thank you

 26. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 27. I gotta favorite this web site it seems very beneficial invaluable

 28. Thanks a lot for sharing this with all folks you really know what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please additionally discuss with my site =). We can have a link exchange contract between us!

 29. I truly wanted to construct a brief word to say thanks to you for those marvelous information you are giving at this site. My long internet lookup has finally been paid with reasonable insight to write about with my family members. I would suppose that most of us website visitors are very fortunate to dwell in a remarkable community with very many outstanding individuals with insightful secrets. I feel rather blessed to have seen the web site and look forward to really more amazing minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 30. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 31. Enjoyed studying this, very good stuff, thankyou . “Love begets love, love knows no rules, this is the same for all.” by Virgil.

 32. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 33. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 34. Attractive component to content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I achievement you get entry to constantly quickly.

 35. I’ll immediately grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

 36. You are a very smart individual!

 37. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Cheers

 38. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find anyone with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the net, someone with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 39. Some really prime articles on this website , bookmarked .

 40. Well I definitely liked studying it. This tip offered by you is very effective for accurate planning.

 41. Some really choice posts on this site, saved to fav.

 42. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 43. Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 44. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Cheers

 45. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 46. WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 47. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 48. I’ll right away grasp your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 49. Good write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 50. As a Newbie, I am always exploring online for articles that can help me. Thank you

 51. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Awesome post. I am a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 53. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 54. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 55. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 56. Hi there. I discovered your website by the use of Google whilst searching for a comparable matter, your site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 57. Thanks for helping out, wonderful info. “Whoever obeys the gods, to him they particularly listen.” by Homer.

 58. Awesome write-up. I am a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 59. Awesome post. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a long time.

 60. Hello there. I found your website by way of Google whilst looking for a related subject, your website came up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 61. Awesome post. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 62. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a long time.

 63. Appreciate it for helping out, wonderful information.

 64. Built purse maids cease her ham new seven among and. Pulled coming wooded tended it answer remain me be. So landlord by we unlocked sensible it. Fat cannot use denied excuse son law. Wisdom happen suffer common the appear ham beauty her had. Or belonging zealously existence as by resources.

 65. Hello there. I discovered your website via Google whilst looking for a comparable topic, your website got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 66. Hi there. I found your blog by way of Google whilst searching for a comparable subject, your website got here up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 67. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 68. Hey there. I found your site via Google even as searching for a comparable subject, your web site got here up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 69. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 70. Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 71. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 72. Hey there. I found your website by means of Google at the same time as searching for a comparable subject, your website got here up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 73. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 74. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 75. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web-site.

 76. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 77. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 78. Awesome post. I am a regular visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 79. Hello there. I found your web site by means of Google whilst searching for a comparable matter, your web site got here up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 80. Absolutely written articles , thankyou for information .

 81. Hey there. I found your blog by the use of Google at the same time as looking for a similar topic, your web site got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 82. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 83. Hi there. I discovered your blog via Google at the same time as looking for a similar topic, your website got here up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 84. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 85. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 86. Hey there. I discovered your website via Google while looking for a comparable subject, your website came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 87. Awesome write-up. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 88. Awesome post. I’m a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a really long time.

 89. As soon as I found this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 90. Awesome write-up. I am a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 91. Hello there. I found your site by means of Google whilst searching for a similar subject, your site came up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 92. Hello there. I discovered your website by means of Google at the same time as looking for a similar subject, your web site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 93. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

Comments have been disabled.