జాతి శ్రేయస్సు కొరకు లిక్కర్ రక్కసిని నియంత్రించాలి..!

మానవ వనరుల బహుముఖ వికాసం ద్వారా సమగ్ర సామాజిక అభ్యున్నతి సాధించడానికే ప్రజా ప్రభుత్వాలున్నది. పెను సామాజిక విధ్వంసం సృష్టించే మద్యాన్నే ప్రధాన రాబడిగా ఎన్నుకొని అమలుచేస్తున్న సంక్షేమ పధకాలు..చిల్లులు పడిన కుండతో నీళ్ళు మోసిన చందంగా మారిందనడంలో ఎలాంటి సందేహం లేదు. మద్యం రాబడులపై ఎక్కువ మక్కువతో ప్రతియేట కొత్త కొత్త లక్ష్యాలను నిర్దేశించుకుంటూ వెడుతున్నాయి మన ప్రభుత్వాలు. పౌష్టికాహారం లేకపోవడంతో ప్రపంచంలో అత్యధికంగా గత ఏడాది కొన్ని లక్షల మందికి పైగా శిశువులు మరణంచిన విషాదాలు గుండెల్ని పిండేసాయి.

21వ శతాబ్దిలో మానవాళికి ఆరోగ్యపరంగా ఎదురయ్యే సవాళ్ళను అవగతం చేసుకోవడమే లక్ష్యంగా ప్రపంచ ఆరోగ్య సంస్థ సాగించిన అధ్యయనం – అంతర్జాతీయంగా 240 కోట్ల మంది తాగుబోతులున్నారని, మద్యం వినిమయ పోకడల్లో తేడాలున్నా ఆయా సమాజాలపై దాని దుష్ప్రభావం తీవ్రంగా కనిపిస్తోందని స్పష్టీకరిస్తోంది. ప్రపంచవ్యాప్తంగా ముప్పిరిగొంటున్న వ్యాధుల భారంలో ఐదు శాతానికి పైగా ఆల్కహాల్ పుణ్యమే. రోగగ్రస్థ జాతిని కాదు మనం కోరుకునేది.. అంటూ మద్య ప్రవాహాలకు అడ్డుకట్ట వేసి తీరాల్సిన బాధ్యతలను ఆయా రాష్ట్ర ప్రభుత్వాలకు సుప్రీంకోర్టు 2006లోనే గుర్తుచేసింది. మొత్తం మద్యం అమ్మకాల్లో మూడు వంతులు ప్రభుత్వ నియంత్రణలోని సంస్థల ఆధ్వర్యంలోనే జరుగుతున్నాయంటే.. కన్నీటి కాష్టాలు రగిలించి, సురలు పొంగించి, వాటి నుంచే సంక్షేమ రాజ్యాన్ని సంస్థాపించాలన్న అబ్కారీ సర్కార్ల దూరదృష్టి ఆశ్చర్యపరుస్తుంది.

ప్రపంచవ్యాప్తంగా తాగుబోతుల్లో నాలుగో వంతుకు పైగా కౌమార వయసులోని వారే ఉన్నారన్న నివేదికాంశాలు, ఇండియాలోనూ మత్తుపానీయాల రుచి మరిగే వయసు 13 ఏళ్ళకు దిగివచ్చిందన్న దిగ్ర్బాంతికర నిజాలు జాతి భవితకు పెనుసవాళ్ళుగా మారబోతున్నాయి. తాగుడు వ్యసనంతో ఇళ్ళూ, ఒళ్ళూ గుళ్ళ చేసుకొంటున్న మందభాగ్యుల్ని చేరదీసి, ఆ మహమ్మారి చెరనుండి వారిని బయటపడేసే విహిత కర్యవ్యాన్ని నిర్వర్తించాల్సిన ప్రభుత్వాలు.. సర్కారీ లేబుళ్ళతో లిక్కర్ ప్రవాహాలకు కట్టడి మందు భాగ్య విధాతలుగా మారిపోయాయి. ”మద్యపానం ఆరోగ్యానికి హానికరం, మద్యం సేవించి వాహనాలను నడపొద్దు ” అని సీసాలపై ముద్రిస్తే సరిపోతుందా? ఇదేనా! పేరు గొప్ప ప్రభుత్వాలు చేయాల్సింది? ఎంతసేపు వర్తమానాన్ని నెమరువేసుకోవడం కాదు, దేశ భవిష్యత్తును కర్కశంగా బలిపీఠం మీదకు తీసుకెళ్తున్న మద్యరక్కసిని రాష్ట్ర ప్రభుత్వాలు అదుపుచేయాలి. అప్పుడే కోట్లాది కుటుంబాలు ఒడ్డునపడతాయి.

Facebook Comments

49 Comments on this Post

 1. I just want to say I am beginner to blogging and definitely loved this web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You amazingly come with fabulous writings. Thanks a lot for sharing your website.

 2. Good day I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.

 3. Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 4. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 5. Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 6. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, please shoot me an email if interested.

 7. As I web site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 8. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & aid different customers like its aided me. Good job.

 9. There is obviously a bundle to identify about this. I consider you made various good points in features also.

 10. you are actually a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a great process in this subject!

 11. I am extremely impressed together with your writing abilities as neatly as with the format on your blog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way stay up the nice quality writing, it is rare to peer a nice weblog like this one nowadays..

 12. There are certainly plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I supply the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial thing shall be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both boys and girls really feel the affect of only a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 13. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 14. Hello there, I discovered your blog via Google while looking for a related topic, your site got here up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 15. I am typically to running a blog and i actually admire your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and maintain checking for brand new information.

 16. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 17. hello there and thank you to your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did alternatively expertise a few technical points the usage of this web site, since I experienced to reload the website many times previous to I may just get it to load properly. I had been brooding about if your web hosting is OK? Not that I am complaining, however slow loading instances occasions will very frequently affect your placement in google and can harm your quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my email and could glance out for much extra of your respective interesting content. Make sure you update this once more soon..

 18. Very interesting information!Perfect just what I was looking for! “Music is a higher revelation than philosophy.” by Ludwig van Beethoven.

 19. Thank you for any other informative website. Where else may I am getting that type of information written in such an ideal method? I’ve a challenge that I’m just now working on, and I have been on the look out for such information.

 20. I truly enjoy looking through on this web site , it has excellent content . “Those who complain most are most to be complained of.” by Matthew Henry.

 21. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 22. I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 23. Thanks , I’ve recently been looking for info approximately this subject for ages and yours is the best I have found out till now. But, what about the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 24. This web site is really a walk-by means of for the entire info you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively uncover it.

 25. I¡¦ll immediately take hold of your rss as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me realize so that I could subscribe. Thanks.

 26. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 27. I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 28. obviously like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 29. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 30. I just like the valuable information you provide for your articles. I’ll bookmark your weblog and check once more here frequently. I’m relatively sure I will be informed many new stuff right here! Best of luck for the next!

 31. I gotta bookmark this web site it seems handy extremely helpful

 32. I want to get across my gratitude for your kindness for folks who actually need guidance on this matter. Your special dedication to getting the message all around appeared to be remarkably invaluable and have permitted men and women much like me to get to their pursuits. This interesting tips and hints can mean a whole lot a person like me and still more to my colleagues. Thanks a ton; from all of us.

 33. I’ve been surfing online greater than 3 hours these days, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It is pretty price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet will likely be much more helpful than ever before.

 34. Just wanna state that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 35. I am curious to find out what blog platform you’re using? I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?

 36. There is perceptibly a bunch to identify about this. I assume you made some nice points in features also.

 37. I simply needed to appreciate you once again. I’m not certain what I could possibly have taken care of in the absence of the points shared by you on such a situation. It has been an absolute frightening circumstance for me personally, but seeing the very specialized mode you processed that took me to leap for happiness. I am just happier for your assistance as well as hope you find out what a powerful job that you are providing teaching other individuals through the use of your web page. I am certain you’ve never got to know any of us.

 38. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 39. Some genuinely good content on this web site , thankyou for contribution.

 40. I have realized that online diploma is getting well-liked because getting your college degree online has changed into a popular option for many people. A lot of people have never had a chance to attend an established college or university however seek the improved earning possibilities and career advancement that a Bachelors Degree offers. Still others might have a degree in one training but would want to pursue one thing they now have an interest in.

 41. Real nice layout and great written content , absolutely nothing else we need : D.

 42. I have been checking out some of your articles and i must say nice stuff. I will make sure to bookmark your website.

 43. Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 44. I have discovered that expenses for internet degree experts tend to be an awesome value. For example a full College Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of Sixty credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a total education course feature of 180 units and a tuition fee of $30,560. Online learning has made obtaining your education far less difficult because you could earn your current degree through the comfort of your home and when you finish from work. Thanks for all the other tips I have really learned through the web site.

 45. It’s my belief that mesothelioma is usually the most lethal cancer. It contains unusual qualities. The more I actually look at it the greater I am certain it does not conduct itself like a real solid flesh cancer. When mesothelioma is often a rogue viral infection, hence there is the chance of developing a vaccine and offering vaccination for asbestos exposed people who are at high risk involving developing potential asbestos related malignancies. Thanks for giving your ideas on this important health issue.

 46. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web site.

 47. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great web-site.

 48. As a Newbie, I am permanently exploring online for articles that can aid me. Thank you

 49. I was very happy to seek out this web-site.I wanted to thanks on your time for this wonderful learn!! I positively having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

Comments have been disabled.