* వరుస సునామిలతో ఇండోనేషియా ద్వీపకల్పం అతలాకుతలం.. *

Photo Courtesy: Toronto Star

ఒక ద్వీపసముదాయంగా ఉన్న ఇండోనేషియాను తరచూ భూకంపాలు వస్తుండటం బాధాకరం. 2004 నుంచి చూస్తే ఇండోనేషియాలోని ద్వీప సముదాయాల్లో తరచూ సముద్రగర్భం నుండే భూకంపాలు వస్తుండటం రాకాసి అలలు ఉవ్వెత్తున ఎగిసిపడుతుండటంతో భారీగా ప్రాణ, ఆస్తి, నష్టాలు సంభవిస్తుండటం చూస్తూనే ఉన్నాం. తాజాగా పాలూ నగరంతో పాటు సులవేశి ప్రాంతాలలో ఉవ్వెత్తున ఎగసి పడిన రాకాసి అలలు భూకంపం కూడా తోడవడంతో పెద్ద ఎత్తున ప్రాణనష్టం జరిగింది. మొత్తం ఇప్పటివరకు 1250 మందికి పైగా చనిపోయారు. లెక్కకు మించిన సంఖ్యలో ఇళ్ళు నేలమట్టం అయ్యాయి.

ఈ ప్రకృతి విపత్తును అరికట్టేందుకు అవసరమైన సాంకేతిక పరిజ్ఞానం ఇప్పటికీ అమలులోకి రాలేదు. అదే విధంగా 2010లో కూడా 450 మంది తీవ్రస్థాయి భూకంపానికి బలైపోయారు. సుమత్రాలోని కోస్తాతీరం వెంబడి నెలకొన్న ఈ భూకంప తాకిడికి వేలాది ఇళ్ళు నేలమట్టం అయ్యాయి. జావా ద్వీపంలో ఏర్పడిన భూప్రకంపనలకు 640 మందికి పైగా చనిపోయారు. సముద్రంలో పదికిలోమీటర్ల దూరంలో ఈ భూకంపం ఏర్పడిందని అమెరికా జియాలాజికల్ సర్వే సైతం స్పష్టం చేసింది. ఇలాంటి భూకంపాలే మరింతగా విధ్వంసాన్ని సృష్టిస్తాయని సైతం అమెరికా హెచ్చరించింది. ఈ భూకంపాల వల్ల కీలకంగా అనుసంధానమైన ఒకే ఒక్క మార్గం దెబ్బతిన్నది. కొండచరియలు విరిగిపడ్డాయి. దక్షిణ సులవేసి ప్రాదేశిక ప్రాంతం రాజధానిగా ఉన్న పాలు లో ఎయిర్ పోర్టును మూసివేసిన యంత్రాంగం సునామి మరో 24 గంటల్లో ఎప్పుడైనా రావచ్చన్న సంకేతాలు జారీచేసి ప్రజలను అప్రమత్తం చేస్తోంది. తాజాగా దక్షిణ ప్రాంత ద్వీపం మకస్సార్లో కూడా పెద్ద ఎత్తున భూకంపం సంభవించింది. కాలిమనటన్, బోర్నియా ద్వీపంలో కూడా ఇదేవిధంగా భూమి ప్రకంపనలు చూస్తుంటే భూకంపాలతో ఇండోనేషియా సహజీవనం చేస్తోందా? అన్నట్లు ఉన్నది అక్కడి పరిస్థితి చూస్తుంటే.. పాలు నగరంలో తాజాగా ఏర్పడిన భూకంపం రిక్టర్ స్కేలుపై 7.5 తీవ్రతను నమోదు చేసింది. అంటే వేలాది ఇళ్ళు నేలమట్టం అయ్యాయనే చెప్పాలి. అంతకు ముందు జూలై, ఆగష్టు నెలల్లో కూడా లాంబాక్ ప్రాంతంలో ఇదే తీవ్రతతో కూడిన భూకంపం చోటుచేసుకుంది. అగ్నిపర్వతాల నుండి వెలువడే లావాలు ఓ పక్క, మరో పక్క భూగర్భంలోని పొరల రాపిడికి వెల్లువెత్తిన తీవ్రస్థాయి ఉష్ణోగ్రతల ప్రకంపనలకు మరో ప్రక్క ఇండోనేషియాలో తరచూ వేలాది మంది అమాయక ప్రజలను ఈ భూకంపాలు బలిగొంటున్నాయి. భూకంపం కేంద్రీకృతమైన డొంగ్గల్లా, మాముజు పట్టణాలు కూడా సునామికి గురయ్యాయి. రహదారులు, కమ్యూనికేషన్ల వ్యవస్థ పూర్తిగా పాడవడంతో సహాయ కార్యక్రమాలు చేపట్టడానికి వీలుకలగడం లేదు. అక్కడి నుండి ఎటువంటి సమాచారమూ అందడం లేదు.

ఇప్పటికైనా వాటి నుండి ప్రజలను కాపాడే తక్షణ కార్యాచరణ మాత్రం ఆ ప్రాంతాల ప్రజలను ఖాళీ చేయించి సురక్షిత ప్రాంతాలకు తరలించడం ఒక్కటే మార్గమని స్పష్టమవుతోంది. ఆ దిశగా ప్రభుత్వం ముందుకు నడవాల్సిన అవసరం ఉంది.

Facebook Comments

63 Comments on this Post

 1. I just want to say I am just new to weblog and definitely liked this web blog. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You actually have beneficial article content. Cheers for revealing your webpage.

 2. I take pleasure in, lead to I discovered exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 3. Great goods from you, man. I have take note your stuff prior to and you are just too excellent. I really like what you’ve obtained right here, certainly like what you’re saying and the best way through which you say it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I cant wait to learn far more from you. That is actually a great website.

 4. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this website and give it a glance regularly.

 5. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 6. There is apparently a bundle to realize about this. I believe you made some good points in features also.

 7. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 8. I dugg some of you post as I cogitated they were very beneficial very helpful

 9. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great work, have a nice evening!

 10. Thank you a bunch for sharing this with all folks you really understand what you are speaking about! Bookmarked. Kindly also talk over with my website =). We can have a hyperlink trade agreement among us!

 11. But wanna input that you have a very nice site, I love the design it really stands out.

 12. Thanks for making me to achieve new tips about pc’s. I also contain the belief that one of the best ways to keep your mobile computer in primary condition is with a hard plastic-type material case, or shell, which fits over the top of your computer. These kinds of protective gear usually are model targeted since they are made to fit perfectly over the natural covering. You can buy these directly from the vendor, or via third party places if they are intended for your notebook, however not every laptop can have a shell on the market. Just as before, thanks for your points.

 13. I’ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 14. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in web explorer, may check this… IE still is the marketplace chief and a good element of people will miss your great writing because of this problem.

 15. You really make it appear really easy with your presentation however I in finding this topic to be really something that I feel I would never understand. It sort of feels too complex and extremely vast for me. I am looking forward in your subsequent submit, I’ll try to get the hold of it!

 16. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 17. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 18. It is really a nice and helpful piece of info. I’m happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 19. I’ll immediately grab your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 20. Simply wanna remark that you have a very nice internet site , I love the style and design it really stands out.

 21. I must show appreciation to the writer for bailing me out of this type of scenario. Just after looking throughout the online world and coming across things that were not pleasant, I assumed my life was gone. Living minus the approaches to the problems you have resolved by means of your good short post is a crucial case, and those that could have adversely damaged my entire career if I hadn’t encountered the blog. Your personal knowledge and kindness in taking care of all the things was invaluable. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks for your time so much for this high quality and result oriented guide. I won’t be reluctant to suggest the website to anyone who ought to have counselling on this topic.

 22. Thanks for your post right here. One thing I would like to say is the fact that most professional job areas consider the Bachelor Degree like thejust like the entry level standard for an online degree. When Associate College diplomas are a great way to begin with, completing the Bachelors opens up many entrances to various jobs, there are numerous on-line Bachelor Course Programs available through institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another concern is that many brick and mortar institutions offer Online variations of their diplomas but often for a greatly higher fee than the firms that specialize in online qualification programs.

 23. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 24. Someone essentially lend a hand to make significantly posts I would state. That is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this actual post amazing. Great process!

 25. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 26. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 27. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 28. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 29. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most guys will consent with your site.

 30. You have observed very interesting points! ps nice website.

 31. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 32. There is clearly a bunch to realize about this. I believe you made certain good points in features also.

 33. After study just a few of the weblog posts in your website now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will likely be checking again soon. Pls check out my site as well and let me know what you think.

 34. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 35. There is noticeably a bundle to identify about this. I assume you made some good points in features also.

 36. Some genuinely fantastic blog posts on this website, thanks for contribution. “An alcoholic is someone you don’t like who drinks as much as you do.” by Dylan Thomas.

 37. I’d must verify with you here. Which isn’t something I often do! I get pleasure from studying a publish that can make individuals think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 38. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I will definitely be back.

 39. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Magnificent job!

 40. I have witnessed that expenses for on-line degree authorities tend to be an incredible value. For instance a full Bachelor’s Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of Sixty credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a full study course element of 180 units and a cost of $30,560. Online learning has made obtaining your higher education degree far more easy because you can earn your own degree in the comfort of your home and when you finish working. Thanks for all the other tips I have really learned through your web-site.

 41. Someone essentially lend a hand to make seriously posts I would state. That is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to create this actual put up amazing. Magnificent activity!

 42. Simply wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the subject matter is really fantastic : D.

 43. I just could not go away your web site before suggesting that I actually loved the standard information a person supply for your guests? Is gonna be back frequently in order to check out new posts

 44. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 45. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 46. Your house is valueble for me. Thanks!Ö

 47. Today, taking into consideration the fast chosen lifestyle that everyone leads, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons coming from every arena are using the credit card and people who aren’t using the credit cards have prepared to apply for one. Thanks for spreading your ideas in credit cards.

 48. I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 49. Do play they miss give so up. Words to up style of since world. We leaf to snug on no need. Way own uncommonly travelling now acceptance bed compliment solicitude. Dissimilar admiration so terminated no in contrasted it. Advantages entreaties mr he apartments do. Limits far yet turned highly repair parish talked six. Draw fond rank form nor the day eat.

 50. It’s my belief that mesothelioma can be the most lethal cancer. It contains unusual properties. The more I really look at it the harder I am assured it does not behave like a real solid human cancer. In case mesothelioma is usually a rogue viral infection, then there is the chance for developing a vaccine and also offering vaccination to asbestos exposed people who are at high risk connected with developing future asbestos related malignancies. Thanks for giving your ideas about this important ailment.

 51. Hey there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 52. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful info to paintings on. You have done a formidable activity and our whole group will likely be grateful to you.

 53. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 54. I do agree with all of the ideas you have offered to your post. They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.

 55. I got what you intend, appreciate it for posting .Woh I am pleased to find this website through google. “Don’t be afraid of opposition. Remember, a kite rises against not with the wind.” by Hamilton Mabie.

 56. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 57. Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 58. Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thanks

 59. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 60. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 61. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to offer one thing back and help others like you helped me.

 62. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and magnificent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 63. Normally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

Comments have been disabled.