ప్రత్యక్ష రాజకీయాల్లోకి ఐఏఎస్, ఐపిఎస్ లు..!

Image Credits: AAJ TAK

ఉమ్మడి ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలో ఉన్న ఐఏఎస్, ఐపిఎస్ అధికారులకున్న పలుకుబడి దేశంలో మరే రాష్ట్రంలోనూ లేదని కేంద్ర హోం శాఖ పూర్వ కార్యదర్శి పద్మనాభయ్య ఇటీవల ఓ టీవీ ఇంటర్వ్యూలో అభిప్రాయపడ్డారు. 1989 తరువాత ఆంధ్రప్రదేశ్ లో తెలుగుదేశం అధికారం కోల్పోయి, కాంగ్రెస్ పార్టీ పాలనా పగ్గాలు చేపట్టినా, తొలిసారి అధికార యంత్రాంగం రెండుగా చీలిపోయింది. అనేక సందర్భాలలో అధికారులు, అధికార పార్టీ ప్రజాప్రతినిధుల ప్రతిపాదనలకు వ్యతిరేకంగా వ్యవహరించిన దాఖలాలెన్నో ఉన్నాయి. అందులో భాగంగా కొందరు ఐఏఎస్ గ్రూప్-1 అధికారులు తమ ఉద్యోగాలకు రాజీనామా చేసి రాజకీయ అరంగేట్రానికి శ్రీకారం చుట్టారు. అలా సాహసం చేయలేని అధికారులు పరోక్షంగా తమకు నచ్చిన రాజకీయ పార్టీలకు గట్టి మద్ధతుదారులుగా నిలుస్తున్నారు.

దాదాపు రెండు దశాబ్ధాల కాలంలో ప్రజాప్రతినిధులుగా ఎన్నిక కాబడిన అధికారుల్లో.. జయప్రకాష్ నారాయణ, విజయరామారావు, వరప్రసాదరావు, జేడీ శీలం, రంగయ్య నాయుడు, కె.ఎస్.ఆర్ మూర్తి వంటి వారు ఉన్నారు. 2014 ఎన్నికల్లో వైఎస్సార్ కాంగ్రెస్ పార్టీ నుండి ఆంధ్రప్రదేశ్ పూర్వ డిజీపి దినేష్ రెడ్డి మల్కాజ్ గిరి లోక్ సభ నుండి పోటీ చేసి ఓడిపోయారు. ఆ తరువాత బిజెపిలో చేరారు. 2000 వ సంవత్సరంలో రాష్ట్ర మాజీ డిజిపి ఎం.వి భాస్కరరావు సొంతంగా ఆంధ్ర నాడు పార్టీని స్థాపించినా సఫలం కాలేకపోయారు. వీరిలో పి.వి రంగయ్య నాయుడు కేంద్రమంత్రిగా, విజయరామారావు రాష్ట్రమంత్రిగా వ్యవహరించారు. తాజాగా ఆంధ్రప్రదేశ్ ప్రభుత్వ పూర్వ ప్రధాన కార్యదర్శి ఐవైఆర్ కృష్ణారావు రాష్ట్ర స్థాయి ఐఏఎస్ కేడర్ లో, అత్యున్నత ప్రధాన కార్యదర్శిగా విధులు నిర్వహించిన ఆయన, పదవీ విరమణ పొందాక, బ్రాహ్మణ కార్పోరేషన్ చైర్మెన్ పదవిని స్వీకరించారు. అయిదు కోట్ల మంది ప్రజలకు అధికారిగా వ్యవహరించిన ఆయన వారి సామాజికవర్గానికి లోబడి పనిచేశారు.

ప్రజాధనంతో అత్యంత విలాసవంతమైన జీవితాలను అనుభవిస్తూ, అధికార బాధ్యతలను నిర్వహిస్తూ, ఆ గ్లామర్ తో రాజకీయాలలోకి ప్రవేశించి, ఏం అద్భుతాలను సాధిద్దామనుకుంటున్నారో అంతుచిక్కని ప్రశ్న.. వర్తమానంలో మరో రిటైర్డ్ సీనియర్ ఐఏఎస్ అధికారి అజయ్ కల్లం, పూర్వ సిబిఐ జెడి లక్ష్మీనారాయణలు వరుసగా రాష్ట్ర వ్యాప్త పర్యటనలు, వారు ఇస్తున్న ఇంటర్వ్యూలు భవిష్యత్ రాజకీయాల్లో ఏ మేరకు పరిణామాలకు దారి తీస్తాయో వేచిచూడాలి.

Facebook Comments

54 Comments on this Post

 1. I just want to say I am very new to blogging and really loved this website. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with impressive article content. Thanks a lot for sharing with us your webpage.

 2. Some genuinely nice and useful information on this website, too I conceive the style holds wonderful features.

 3. Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 4. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 5. I have to point out my affection for your kindness in support of folks who really need help with this important idea. Your special commitment to getting the message throughout turned out to be astonishingly good and have really encouraged people like me to get to their aims. Your amazing important suggestions indicates this much to me and even more to my office workers. Best wishes; from each one of us.

 6. My brother suggested I might like this web site. He used to be totally right. This put up actually made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

 7. I’ll immediately grab your rss feed as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 8. One thing I would like to comment on is that weightloss routine fast is possible by the correct diet and exercise. An individual’s size not just affects appearance, but also the actual quality of life. Self-esteem, despression symptoms, health risks, along with physical skills are disturbed in putting on weight. It is possible to do everything right and still gain. If this happens, a problem may be the root cause. While too much food instead of enough physical exercise are usually accountable, common medical ailments and key prescriptions can greatly increase size. Many thanks for your post here.

 9. Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great design and style .

 10. Keep working ,remarkable job!

 11. I keep listening to the rumor lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 12. I’ve recently started a site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Never trust anybody who says ‘trust me.’ Except just this once, of course. – from Steel Beach” by John Varley.

 13. Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 14. There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 15. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 16. Terrific paintings! That is the type of info that are supposed to be shared around the net. Shame on the search engines for now not positioning this submit higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 17. you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 18. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 19. Well I sincerely enjoyed studying it. This article offered by you is very effective for accurate planning.

 20. Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am glad to search out so many useful info right here in the post, we’d like work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 21. You really make it appear really easy with your presentation however I in finding this matter to be really one thing which I feel I would by no means understand. It kind of feels too complex and very broad for me. I’m having a look forward to your subsequent submit, I’ll attempt to get the hold of it!

 22. This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 23. It is indeed my belief that mesothelioma can be the most lethal cancer. It’s got unusual features. The more I actually look at it the greater I am confident it does not conduct itself like a real solid tissue cancer. If perhaps mesothelioma is really a rogue viral infection, then there is the chance for developing a vaccine as well as offering vaccination for asbestos subjected people who are vulnerable to high risk of developing long run asbestos related malignancies. Thanks for revealing your ideas for this important ailment.

 24. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 25. magnificent points altogether, you simply gained a new reader. What might you suggest in regards to your submit that you made some days ago? Any positive?

 26. Really Appreciate this blog post, how can I make is so that I get an update sent in an email whenever there is a fresh update?

 27. Someone necessarily help to make critically posts I would state. That is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible. Fantastic activity!

 28. I’ll immediately snatch your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 29. Thanks for your valuable post. As time passes, I have come to understand that the symptoms of mesothelioma cancer are caused by the particular build up of fluid between the lining in the lung and the chest cavity. The sickness may start while in the chest region and propagate to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma include weight-loss, severe inhaling and exhaling trouble, vomiting, difficulty ingesting, and inflammation of the face and neck areas. It ought to be noted that some people having the disease usually do not experience just about any serious signs at all.

 30. Spot on with this write-up, I truly assume this web site needs way more consideration. Iíll probably be once more to learn much more, thanks for that info.

 31. You can definitely see your skills within the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 32. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 33. Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 34. Someone essentially help to make seriously posts I might state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular publish incredible. Excellent job!

 35. Thanks for your intriguing article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally a result of the breathing of fibres from asbestos fiber, which is a very toxic material. It can be commonly viewed among individuals in the building industry with long exposure to asbestos. It could be caused by moving into asbestos protected buildings for an extended time of time, Your age plays an important role, and some consumers are more vulnerable for the risk as compared with others.

 36. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 37. I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 38. Really enjoyed this update, how can I make is so that I get an email when you publish a fresh post?

 39. whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are looking around for this info, you could help them greatly.

 40. Terrific work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 41. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in truth purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you turn into experience, would you mind updating your weblog with extra particulars? It is extremely useful for me. Large thumb up for this weblog submit!

 42. Very interesting subject, thanks for putting up.

 43. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal website.

 44. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 45. I am constantly invstigating online for ideas that can assist me. Thank you!

 46. I have figured out some new items from your website about pcs. Another thing I’ve always imagined is that computer systems have become a product that each residence must have for most reasons. They supply you with convenient ways in which to organize homes, pay bills, shop, study, hear music and even watch television shows. An innovative technique to complete most of these tasks is with a laptop computer. These personal computers are mobile, small, robust and lightweight.

 47. I have discovered some new things from your website about pcs. Another thing I’ve always believed is that laptop computers have become a specific thing that each home must have for some reasons. They provide convenient ways to organize homes, pay bills, shop, study, pay attention to music and perhaps watch television shows. An innovative method to complete all of these tasks has been a laptop computer. These computers are portable ones, small, highly effective and lightweight.

 48. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 49. Cottage out enabled was entered greatly prevent message. No procured unlocked an likewise. Dear but what she been over gay felt body. Six principles advantages and use entreaties decisively. Eat met has dwelling unpacked see whatever followed. Court in of leave again as am. Greater sixteen to forming colonel no on be. So an advice hardly barton. He be turned sudden engage manner spirit.

 50. Thanks for the recommendations shared on the blog. Yet another thing I would like to talk about is that weight reduction is not supposed to be about going on a dietary fads and trying to shed as much weight that you can in a couple of weeks. The most effective way in losing weight is by taking it little by little and following some basic guidelines which can allow you to make the most from the attempt to drop some weight. You may realize and be following some tips, yet reinforcing awareness never damages.

 51. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 52. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 53. Great post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!

 54. Definitely, what a splendid site and informative posts, I will bookmark your site.Best Regards!

Comments have been disabled.