పౌర సేవల లభ్యతలో దేశం వెనుకబాటు

ప్రజలు ప్రత్యక్ష ఎన్నికల ద్వారా విధాన సభ, లోక సభ ప్రతినిధులను, పరోక్ష ఎన్నికల ద్వారా విధాన పరిషత్, రాజ్య సభ ప్రతినిధులను ఎన్నుకొనే విధానం మన రాజ్యాంగం వీలు కల్పించింది. చట్ట సభలలో ప్రజా ప్రతినిధులు జాతీయ, అంతర్జాతీయ సమస్యలపైనే కాకుండా,స్థానిక ప్రజల సమస్యలను చర్చించి తదనుగుణం గా బిల్లులు, చట్టాలు రూపందించడం జరుగుతుంది. ఈ చట్టాలు కార్య నిర్వాహక వ్యవస్థకు అందజేసి క్షేత్ర స్థాయిలో అవి సక్రమంగా అమలు చేసే బాధ్యతను అప్పజెప్పుతాయి. ఈ చట్టాలకు లోబడి, ప్రజలకు సంక్షేమం కోసం అవసరమైన పధకాలను రూపొందించి, వాటిని సరిగ్గా అమలు జరిగేలా చూడాసిన బృహత్తర బాధ్యత ప్రభుత్వం యంత్రాంగం పై మన రాజ్యాంగం వుంచింది.

కార్య నిర్వాహక వ్యవస్థలో భాగమైన ప్రభుత్వ యంత్రాంగం నిర్ధిష్ట వ్యవధిలో ఈ పధకాలు అమలుచేసి,తుదు ఫలితాలు ప్రజలకు అందేలా చూడాలి. ప్రజలకు పౌరసేవలు సక్రమం గా లభ్యం అయినప్పుడే మన ప్రభుత్వం నిర్దేశించిన మూడెంచల పాలనా వ్యవస్థ సక్రమం గా పని చేస్తునట్లు లెక్ఖ. ఇందుకోసం మూఎంచల వ్యవస్థలో భాగం గా గ్రామ స్థాయి, మండల స్థాయి, జిల్లా స్థాయి, రాష్ట్ర స్థాయిలో పరిపాలనా విభాగాలను ఏర్పాటు చేసారు. ప్రతీ స్థాయిలో సేవలు పారదర్శకంగా, అవినీతి రహితం గా, నిర్ధిష్ట సమయం లో అందెందుకు మన ప్రభుత్వం సిటిజన్ చార్టర్ను పరిపాలనా వ్యవస్థలో భాగం గా 1960 వ దశకం లోనే తయారు చేసి, అది సక్రమం గా అమలు చేయాలని స్థానిక సంస్థలను నిర్దేశించింది. దీని ప్రకారం కుల ధృవీకరణ పత్రం, స్థానికత ధృవీకరణ, ఆదాయ ధృవీకరణ, పన్నులు , సేవా రుసుములు, జనన , మరణ రిజిస్ట్రేషన్ పత్రాలు, పించను మంజూరు, దివ్యాంగుల ధృవీకరణ,భూముల పట్టా పుస్తకాలు, భూముల సర్వే, వివిధ ప్రభుత్వ పధకాలకు నమోదు. ఓటరు నమోదు ఇత్యాది పౌరసేవలను సంబంధిక కార్యాలయాలలో నిర్ణీత వ్యవధిలో పౌరులకు అందించాల్సి వుంటుంది. శాంతి భద్రతలను పరరిక్షించే పోలీసు వ్యవస్థలో కూడా ఎఫ్ ఐ ఆర్ నమోదు. కేసు దర్యాప్తు, పోస్ట్ మార్టం , కేసు ప్రగతిని తెలియజేయడం, పాస్ పోర్టు విచారణ, వ్యక్తిత్వ ధృవీకరణ వంటి అంశాలను పౌర సేవల పరిధిలో చేర్చారు. ఈ నిబంధనలను ఉల్లంఘించే అధికారులపై తీసుకోవాల్సిన క్రమశిక్షణా చర్యలను కుడా ప్రభుత్వ పౌర సేవల నిబంధనావళిలో పొందుపరిచేరు. అయితే దేశం లో అవినీతి ఊడలు విప్పుకొని విస్తరిస్తూ విజృంభించిన తర్వాత ఈ నియమ నిబంధనలకు నీళ్ళొదలడం ప్రారంభం అయ్యింది. దళారుల వ్యవస్థ వేళ్ళూనుకొని, ప్రజలకు, ప్రభుత్వాధికారుల మద్య వారధిగా నిలబడి, ప్రతీ పనికి ఇంత రేటు కట్టి , ప్రజలు ముడుపులు చెల్లించుకుంటేనే గాని ఫైళ్ళు తత్సంబంధిత అధికారుల టేబుళ్ళ నుండి కదలని పరిస్థితి నెలకొంది. పౌర సేవలను ప్రజల ముంగిట సకాలం లో చేరేటట్లు చూడాల్సిన ప్రభుత్వ యంత్రాంగం నిస్తేజం గా ప్రేక్షక పాత్ర వహిస్తొంది. ఫలితంగా ప్రజలు తమ న్యాయపరమైన సేవలకు పరిపాలనా విభాగాల చూట్టూ కాళ్ళరిగేలా ప్రదిక్షణలు చేయవల్సివస్తొంది. ప్రతీ సేవ కొంత నిర్ధిష్ట గడువులో అందించాల్సి వుండగా, ఆ గడువుకు పది రెట్లు కాలాపహరణం జరుగుతున్నా పట్టించుకునే నాధుడే లేడు. పౌర సేవల నిబంధనావళి ప్రకారం గడువు ముగిసినా, సంబంధిత సేవలు అందకపోతే, పై అధికారికి ఫిర్యాదు చేయవచ్చు. అయితే 90 శాతం ప్రభుత్వ పరిపాలనా విభాగాలలో ఫిర్యాదులు రాత పూర్వకం గా తీసుకునే వ్యవస్థ లేదు. పైగా అనధికారం గా ఫిర్యాదు ఇచ్చినా, ఇచ్చిన వారిపై అధికారులు కక్ష సాధింపు చర్యలు చేపడుతున్నారు. ప్రభుత్వ కార్యాలయాలలో పారదర్శకత, జవాబుదారీతనం లోపించడం ప్రజల పాలిట సాపం గా మారింది. పరిస్థితిని చక్కదిద్దెందుకు 2012 లో కేంద్ర ప్రభుత్వం జాతీయ పౌర సేవల బిల్లు తిసుకురావాలని సంకల్పించింది. అయిదుగురు నిపుణులతో కుడిన బృందం ముసాయిదా బిల్లును తయారు చెసినా, తర్వాత ఎలంటి పురోగతి లేదు.ఇందులో భాగం గా ప్రతిప్రభుత్వ కార్యాలయం ఉందు తాము అందించే సేవల పట్టికను అందుబటులో వుంచదం, సిటిజన్ చార్టర్లను ప్రభుత్వ వెబ్ సైట్లలో వుంచడం, ప్రతీ పనికి నిర్ణీత గడువు, చెల్లించాల్సిన రుసుము వివరాలతొ పటు ఆ గడువులో పని పూర్తికాకపోతే, ఆలశ్యం అయిన ప్రతీ రోజుకు మూడు వందల రూపాయలు ధరకాస్తుదారులకు చెల్లించడం, ఎలక్త్రానిక్ సేవలను కుడా పౌర సేవలలో అనుసంధనం చేయడం వంటి అంశాలను ముసాయిదా బిల్లులో పొందు పరచారు.

అన్నాహజారే జన లోక్ పాల్ బిల్లు కోసం ఆందోళన చెసిన నేపధ్యం లో కేంద్ర ప్రభుత్వం సిటిజెన్ చార్టర్ అండ్ ఫిర్యాదు /పరిహారం 2011 బిల్లు ముసాయిదాను పార్లమెంటులో ప్రవేశపెట్టి అమోదింపజేసింది. సదరు బిల్లు ద్వారా ప్రతి పౌరుడికి నిర్దిష్ట వస్తువులు మరియు సేవల యొక్క సమయ-సరిహద్దు పంపిణీకి హక్కును ఇవ్వడానికి మరియు ఫిర్యాదుల పరిష్కారం కోసం ఒక యంత్రాంగం అందించడానికి ప్రయత్నిస్తుంది. చట్టం అమలులో ఆరు నెలల వ్యవధిలో పౌరసత్వ చార్టర్ను ప్రచురించడానికి ప్రతి పబ్లిక్ అధికారం కోసం బిల్లు తప్పనిసరి చేస్తుంది, ఆ అధికారి సంబంధిత చర్యను ఎదుర్కోవాల్సి ఉంటుంది, దీనితో రూ. 50,000 తన జీతం మరియు క్రమశిక్షణా చర్యలు ఎదుర్కోవలిసి వుంటుంది. అయితే ఈ బిల్లు కూడా ఏనాడూ కార్యరూపం దాల్చలేదు. ప్రభుత్వోద్యోగుల ఒత్తిడి కారణం గానే ప్రభుత్వం ఈ ముసాయిదా బిల్లును బుట్టదాఖలు చేసిందనన్న విమర్శలు వెల్లువెత్తుతున్నాయి. ప్రభుత్వ ఉద్యోగులు పౌర సేవల చట్టం రూపకల్పనను ఒక వ్యక్తిగత విషయం గా కాకుండా మెరుగైన వ్యవస్థ నిర్మాణం కోసం జరుగుతున్న ప్రయత్నం గా భావించి తమ వంతు తోడ్పటు అందించాలి. ప్రభుత్వం ప్రజల కోసం ఎన్ని పధకాలు ప్రవేశపెట్టినా,అంతిమం గా ప్రజలు ధీమాగా, ధైర్యం గా ప్రభుత్వ కార్యాలయాల లోనికి వెళ్ళి, అవినీతి, అక్రమాలు, వేధింపులకు ఆస్కారం లేకుండా న్యాయపరమైన సేవలను పొందలేకపోతే అది ఒక వృధా ప్రయాస అని భావించాలి. అందుకే ప్రజలందరికీ ఎలాంటి తారతమ్య బేధాలు లేకుండా మెరుగైన ప్రభుత్వ సేవలు లభించేందుకు పౌర సేవల చట్టం తీసుకురావడం ఎంతో అవసరం.

సి ప్రతాప్

Facebook Comments

48 Comments on this Post

 1. I just want to tell you that I am beginner to blogging and absolutely liked you’re web page. Very likely I’m likely to bookmark your website . You surely have really good stories. Regards for revealing your web site.

  Reply
 2. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

  Reply
 3. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today..

  Reply
 4. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

  Reply
 5. Thanks , I have just been searching for info about this topic for a long time and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what about the bottom line? Are you certain concerning the supply?

  Reply
 6. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & aid other customers like its aided me. Great job.

  Reply
 7. Real excellent info can be found on website . “I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise.” by William Shakespeare.

  Reply
 8. Enjoyed reading this, very good stuff, thankyou . “It is well to remember that the entire universe, with one trifling exception, is composed of others.” by John Andrew Holmes.

  Reply
 9. Merely wanna remark on few general things, The website layout is perfect, the content is real superb : D.

  Reply
 10. Good day very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I’m happy to find so many helpful info right here within the post, we want develop more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

  Reply
 11. I believe that avoiding processed foods will be the first step so that you can lose weight. They may taste good, but refined foods include very little vitamins and minerals, making you feed on more to have enough vigor to get over the day. In case you are constantly consuming these foods, transitioning to grain and other complex carbohydrates will let you have more energy while feeding on less. Thanks alot : ) for your blog post.

  Reply
 12. I was examining some of your content on this internet site and I believe this web site is very informative! Retain posting.

  Reply
 13. Merely wanna comment that you have a very nice web site , I the design it actually stands out.

  Reply
 14. I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

  Reply
 15. Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  Reply
 16. I am now not certain where you’re getting your information, however great topic. I must spend a while finding out more or working out more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

  Reply
 17. This really answered my problem, thank you!

  Reply
 18. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

  Reply
 19. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road. All the best

  Reply
 20. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

  Reply
 21. Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

  Reply
 22. Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

  Reply
 23. You made a number of fine points there. I did a search on the subject matter and found nearly all folks will consent with your blog.

  Reply
 24. Thanks for your concepts. One thing I’ve noticed is banks as well as financial institutions understand the spending behaviors of consumers while also understand that many people max out their real credit cards around the holiday seasons. They correctly take advantage of that fact and then start flooding the inbox and snail-mail box using hundreds of no-interest APR card offers right after the holiday season concludes. Knowing that for anyone who is like 98 in the American community, you’ll jump at the possible opportunity to consolidate personal credit card debt and switch balances to 0 APR credit cards.

  Reply
 25. Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

  Reply
 26. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  Reply
 27. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

  Reply
 28. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

  Reply
 29. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

  Reply
 30. There are certainly plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a great point to deliver up. I provide the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where crucial thing can be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls really feel the affect of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

  Reply
 31. I am typically to blogging and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for new information.

  Reply
 32. I dugg some of you post as I cogitated they were handy very useful

  Reply
 33. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers!

  Reply
 34. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  Reply
 35. Howdy very nice web site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I am glad to find a lot of helpful info here within the put up, we need develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.

  Reply
 36. Someone necessarily help to make seriously articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to create this actual submit extraordinary. Magnificent job!

  Reply
 37. I do like the manner in which you have presented this matter and it really does provide me a lot of fodder for consideration. Nonetheless, coming from what I have personally seen, I simply trust as the feedback stack on that men and women stay on point and don’t get started on a tirade associated with the news of the day. Still, thank you for this excellent piece and even though I can not agree with this in totality, I value your standpoint.

  Reply
 38. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

  Reply
 39. Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 40. Hello.This article was really motivating, especially because I was searching for thoughts on this matter last Friday.

  Reply
 41. Dead composed articles, thank you for information. “No human thing is of serious importance.” by Plato.

  Reply
 42. I was very pleased to search out this internet-site.I wanted to thanks to your time for this excellent read!! I definitely having fun with each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

  Reply
 43. I mastered more interesting things on this weight loss issue. Just one issue is that good nutrition is vital while dieting. A big reduction in fast foods, sugary meals, fried foods, sweet foods, pork, and bright flour products may be necessary. Having wastes organisms, and poisons may prevent objectives for fat-loss. While selected drugs in the short term solve the condition, the unpleasant side effects usually are not worth it, they usually never supply more than a momentary solution. This is a known indisputable fact that 95% of dietary fads fail. Many thanks for sharing your ideas on this web site.

  Reply
 44. Man request adapted spirits set pressed. Up to denoting subjects sensible feelings it indulged directly. We dwelling elegance do shutters appetite yourself diverted. Our next drew much you with rank. Tore many held age hold rose than our. She literature sentiments any contrasted. Set aware joy sense young now tears china shy.

  Reply
 45. One thing I’d really like to touch upon is that weightloss system fast can be carried out by the correct diet and exercise. Someone’s size not only affects appearance, but also the complete quality of life. Self-esteem, major depression, health risks, along with physical skills are damaged in putting on weight. It is possible to do everything right and still gain. If this happens, a problem may be the perpetrator. While a lot food rather than enough work out are usually responsible, common medical conditions and traditionally used prescriptions can greatly add to size. Thanks a bunch for your post right here.

  Reply
 46. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks

  Reply
 47. The core of your writing while appearing agreeable at first, did not work very well with me personally after some time. Somewhere within the paragraphs you actually managed to make me a believer but just for a short while. I nevertheless have a problem with your leaps in logic and you would do nicely to help fill in all those gaps. When you can accomplish that, I would certainly end up being amazed.

  Reply
 48. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

  Reply

Leave a Comment